aranzacja lazienki w zoltym kolorze

Jak urządzić łazienkę w żółtych odcieniach? Pomysły na oryginalne aranżacje

Urządzenie łazienki to dla niektórych często najcięższy element remontu. To zazwyczaj małe pomieszczenie i przeważnie bez okna – co zrobić, aby nie stało się klaustrofobiczne i ciemne? Jakich kolorów użyć, aby nie było nudno? Warto postawić na żółty, a oto powody, dlaczego sprawdzi się w łazience.

Jak zaaranżować żółcienie w łazience?

Żółty jest jednym z najbardziej ożywczych kolorów polecanych do wnętrz. To barwa pełna energii, radosna, wpływająca na poprawę samopoczucia, a co więcej, nie jest to kolor trudny w stylizacji. Bardzo często można go spotkać w jasnych aranżacjach, gdzie mocno rozjaśniony świetnie nadaje się jako jasny i ciepły wariant bieli.

Czy kolor ten sprawdzi się w łazience? Jak najbardziej, pod warunkiem że zostanie właściwie wykorzystany. Chociaż mogłoby się wydawać, że jasne odcienie to najlepsze kolory do łazienki, to w przypadku żółci trzeba uważać. Jeśli ściany w tym odcieniu będą tłem dla śnieżnobiałej ceramiki, można nieumyślnie uzyskać efekt brudnej łazienki.

Z tego względu ważny jest wybierany odcień barwy – zamiast przełamań i melanży lepiej postawić na czysty oraz intensywny żółty.

Jak umieścić kolor żółty w łazience? W tej kwestii istnieje duża dowolność – może on być dodatkiem na frontach szafek, barwą płytek, odcieniem ścian lub dodatków. Może zarówno stanowić główny motyw, jak i być dopełnieniem innego koloru.

Aranżacja łazienki na żółto – jakie inne kolory wprowadzić do wnętrza?

Jak zaaranżować łazienkę z żółtym kolorem? Ważny jest dobór pozostałych kolorów, które będą się znajdować w pomieszczeniu. Ci, którzy preferują uzupełnianie kolorów, mogą dodać do żółtego delikatne brązy lub pomarańcze. Ciekawym rozwiązaniem może być także monochromatyzm i zestawienie kilku odcieni żółtego, przełamanych granitową ceramiką łazienkową.

Osoby, które preferują kontrasty, żółty mogą zestawić z chłodnym błękitem, w takim wnętrzu dobrze będzie prezentować się dużą ilość szkła, np. pod prysznicem, a także w postaci umywalki i luster.

Połączenie żółci z bielą pozwoli na stworzenie wnętrza bardzo pozytywnego i radosnego, jednocześnie klasycznego i spokojnego. Alternatywą jest zestawienie tego koloru z czernią. Kolor jeszcze bardziej podbija intensywność żółci, przez co pomieszczenie jest kolorystycznie bardzo nasycone, ale nie mroczne.

W nowoczesnych aranżacjach świetnie sprawdzi się połączenie żółci z szarością, a jeśli poszukuje się kolorystycznego kompana do stworzenia wulkanu energii, niezawodne będą czerwień, dopełniający fiolet lub granat.

Żółty na płytkach, dodatkach, w świetle – jak okiełznać kolor w łazience?

Wybór żółtego koloru do łazienki wcale nie oznacza, że musi być on przeważającą barwą w pomieszczeniu. Da się go przemycić w taki sposób, że będzie zauważalny, ale jednocześnie nie zdominuje wystroju.

Użycie koloru może być dopełnieniem np. w postaci płytek. Ciekawym zabiegiem jest umieszczenie ich tylko na jednej ścianie z lustrem nad umywalką. Dzięki temu barwa będzie zauważalna, ale nie opanuje wnętrza. Inną opcją może być wprowadzenie koloru w dodatkach, np. na frontach szafek lub dywanikach.

Pozostawienie w radosnym kolorze jednej ściany również sprawi, że wnętrze nabierze zupełnie nowej energii, ale nie zostanie zdominowane.

Dobrym rozwiązaniem może być zestawienie jednej, kolorowej ściany z zupełnie białym pomieszczeniem. Będzie ono jasne, minimalistyczne i nowoczesne, a przy okazji nie odstraszy surowością.

Nietypową wariacją na temat koloru będzie wykorzystanie go w oświetleniu. Delikatnym dodatkiem będzie żółta barwa światła, np. świecąca się w taśmie ledowej poprowadzonej przy podłodze, suficie lub wokół lustra. Ten subtelny akcent sprawi, że wnętrze będzie zaskakiwać, a także delikatnie je zmiękczy, szczególnie jeśli jest minimalistyczne w ogólnym wystroju.

Biel czy czerń – jak wybrać ceramikę do łazienki?

Klasycznie w łazienkach można znaleźć białą ceramikę w postaci brodzika, ubikacji, umywalki, wanny lub prysznica i bidetu. Jest to typowe rozwiązanie, stosowane niezależnie od barw użytych w łazience.

Biel to kolor uniwersalny, dlatego będzie pasować praktycznie wszędzie. W połączeniu z intensywną żółcią w aranżacji można uzyskać bardzo jasne i energiczne wnętrza. Świetnie sprawdzą się w małych łazienkach, a dodanie wielu źródeł światła sprawi, że w środku będzie jasno i przestronnie.

Alternatywą może być czarna ceramika – staje się coraz popularniejsza, a w połączeniu z żółcią stworzy powalające wnętrze. Lepiej sprawdzi się w dużych łazienkach – tutaj także ważne jest wiele źródeł światła. Połączenie czerni i żółci to duet mocno dominujący, dlatego trzeba dobrze zaplanować, w jaki sposób kolory będą przeplatać się w łazience.

Niezależnie od wyboru koloru ceramiki srebrna armatura będzie pełnić funkcję błyszczącego dodatku, który podkreśli wystrój. Dodatkowo jest to powierzchnia odbijająca światło, co wpływa na jasność pomieszczenia i perspektywę przestrzeni.

Kolejnym świetnie dopełniającym dodatkiem będą lustra. Niezwykłym wyborem mogą być te w mniejszym formacie położone niczym płytki. Połączenie ich z czarnymi i żółtymi kafelkami dodatkowo stworzy nowoczesny i niepowtarzalny efekt.

Najlepsze odcienie żółtego do urządzenia łazienki

Jaki odcień żółtego wybrać do aranżacji łazienki? Jedną z odważniejszych decyzji jest pójście w intensywne, orzeźwiające kolory. Ostra żółć będzie świetnie komponować się z czernią, zrównoważy ją i sprawi, że nie będzie aż tak jaskrawa. Osoby, które szukają stonowanych połączeń, mogą postawić na przybrudzony odcień żółtego, bliższy odcieniom musztardowym. Ze względu na łagodność koloru może on pokryć całą łazienkę, a jednocześnie nie być dominującym. Świetnie łączy się z butelkową zielenią.

Pudrowe odcienie żółtego, wyglądające niczym sorbet cytrynowy, sprawdzą się w połączeniu z bielą. Zadziała odświeżająco i da optyczne wrażenie powiększenia przestrzeni. Kolorem, który będzie działać energetyzująco, będzie z pewnością żółty w odcieniu dojrzałej cytryny. To mocny kolor, ale nie jest drażniący ani dominujący. Jego obecność tchnie nowego ducha we wnętrze i nie spowoduje uczucia przytłoczenia. Jest świetną bazą i kontrastem dla białej ceramiki. Doskonale sprawdzi się na ścianie z umywalką, ubikacją czy wanną.