Wybieramy łóżko do sypialni – jaki model dla kogo?

Bez łóżka nie ma sypialni – to oczywiste, ale nie zawsze oczywiste jest, że to łóżko musi być wygodne, czyli także dopasowane do naszych potrzeb. Co to oznacza, co oferuje rynek i jaki wybrać model dla siebie?

Czasy, gdy do wyboru w sklepach mieliśmy wyłącznie wersalkę, kanapę czy sofę są już dawno za nami. Obecnie rynek oferuje coraz więcej rodzajów łóżek i co ważne – także materacy, od jakości których zależy często jakość naszego snu. Od czego jednak zacząć wybieranie łóżka do sypialni?

Rozmiary łóżka

Rozmiary łóżka zależą głównie od dwóch rzeczy – ile masz miejsca w pokoju oraz ile osób będzie na nim spało. Standardowo łóżka podwójne czy też dwuosobowe są dostępne w wymiarach o szerokości 140, 180 czy 200 cm. Zazwyczaj szerokość ponad 1,5 metra uznaje się komfortową dla dwojga, jednak to tylko ty wiesz, jak sypiacie ty i twój partner/partnerka. Często w sklepach można położyć się na wybranym modelu i sprawdzić, ile faktycznie oferuje nam miejsca – to test warty wykonania.

Jeżeli sypiasz w pojedynkę, wystarczy łóżko o szerokości 140 cm, a dla niewymagających istnieje też opcja metrowych mebli. Weź też jednak pod uwagę fakt, czy często kręcisz się w nocy i przekładasz z boku na bok, oraz ile przestrzeni pozostało ci na wstanie. W najgorszym wypadku możesz pozostawić tylko jedną stronę łóżka otwartą, ale postaraj się, by pozostało minimum ok. 50 cm przestrzeni.

Konstrukcja łóżka

Konstrukcyjnie łóżka dzielimy na rodzaj materiału, z którego wykonana jest rama, oraz jego kształt i wysokość. Te parametry wybieramy w dużej mierze indywidualnie kierując się portfelem i gustem oraz wystrojem sypialni. Najtańszym rozwiązaniem są ramy lub całe łóżka wykonane z płyt meblowych. Ich wybór jest ogromny: płyta wiórowa laminowana, sklejka, płyta pilśniowa i wiele innych. Są wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne oraz coraz ładniej imitują prawdziwe drewno. Posiadają mnogość wzorów i kolorów, imitujących strukturę drewna.

Możemy też wybrać rozwiązanie naturalne i dużo bardziej estetyczne, czyli łóżko drewniane. Prawdziwe drewno to gwarancja trwałości i wieloletniej wytrzymałości, oraz ponadczasowego stylu. Drewniane łóżko dwuosobowe zdecydowanie dodaje sypialni przytulności. Najczęściej łóżka do sypialni wykonywane są z drewna dębowego, sosnowego, bukowego czy olchowego. Ciekawe łóżka do sypialni oferuje Ikea czy inni znani producenci, którzy kierują się nie tylko funkcjonalnością, ale i stylem.

Mówi się, że do sypialni mają powrócić także łóżka kontynentalne, czyli te stawianie na dużym podeście, na brzegu których można wygodnie usiąść. Konstrukcja ta cieszy się szczególną popularnością w Skandynawii i Stanach Zjednoczonych. Kojarzy się z wyższym standardem życia, ale cenowo jest dostępna obecnie niemal dla wszystkich. Łóżko kontynentalne daje możliwość umiejscowienia pod nim dużej skrzyni na pościel oraz wysokiego i wygodnego materaca.

Materace do łóżka

Najistotniejszą kwestią z punktu widzenia snu jest oczywiście materac. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów materiałów, z których wykonane są materace. Na tej podstawie rozróżnia się między innymi:

  • materace bonnellowe – których konstrukcję stanowią połączone ze sobą sprężyny. Są tańsze i stosunkowo trwałe;
  • materace kieszeniowe – również wykorzystujące system sprężyn rozmieszczonych w oddzielnych kieszeniach, dzięki czemu materac ugina się stopniowo i lepiej dostosowuje się do kształtu ciała;
  • materace piankowe – mimo swojej nazwy potrafią osiągnąć naprawdę duża twardość. Na rynku dostępnych jest tak wiele odmian pianek, że to temat na osobny artykuł;
  • materace lateksowe – ostatnio coraz bardziej popularne, wbrew pozorom wykonane z naturalnych materiałów, dzięki czemu zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza i polecane są w szczególności alergikom.

Wybór materaca jest bardzo indywidualny – zależy od finansów oraz tego, czy wolimy miękkie czy twarde podłoże. Dlatego zachęcamy do testowania materacy w sklepach producentów w poszukiwaniu swojego najwygodniejszego modelu. To zupełnie normalna część zakupowej procedury i jedyna droga na znalezienie idealnego łóżka dla siebie.