kosmetyki z witamina c wlasciwosci

Promienna i zdrowa cera – poznaj kosmetyczne właściwości witaminy C!

Witamina C w kosmetykach pozwala, m.in. opóźnić proces starzenia się skóry i pomóc w walce z przebarwieniami. To jednak niejedyne efekty jej działania. Co sprawia, że ten składnik aktywny stał się tak popularny? Przekonaj się, jakie właściwości ma witamina C i zdecyduj, czy warto ją włączyć do swojej pielęgnacji!

Witamina C w kosmetykach – najważniejsze właściwości

Witamina C, nazywana również kwasem askorbinowym, to jeden ze składników aktywnych stosowanych w kosmetykach. Najczęściej można ją spotkać w produktach do pielęgnacji twarzy, chociaż występuje także w tych do ciała. Jest uważana za cenną substancję, w głównej mierze dzięki swoim wyjątkowym właściwościom jak:

 • działanie przeciwstarzeniowe – stymuluje produkcję kolagenu, który odpowiada za sprężystość i jędrność skóry. Im większe stężenie kolagenu, tym mniejsza szansa na pojawianie się zmarszczek;
 • bycie silnym antyoksydantem – przeciwdziała wolnym rodnikom. Pomaga też stworzyć barierę ochroną dla naskórka przed promieniowania UV, zanieczyszczeniami i toksynami z powietrza;
 • pozytywny wpływ na promienność i elastyczność skóry – właściwości rozjaśniające pozwalają skuteczne wyrównać jej koloryt;
 • przyspieszanie gojenia się ran;
 • pomoc w redukcji przebarwień.

Kosmetyki z witaminą C mogą więc sprawdzić się osobom, które chcą wprowadzić pielęgnację przeciwstarzeniową, ale także tym ze skórą naczynkową i z przebarwieniami po trądziku.

Jak poprawnie stosować kosmetyki z witaminą C?

Ze względu na właściwości witaminy C najlepiej aplikować ją z rana. Należy nakładać produkt na oczyszczoną skórę twarzy i przed kremem z SPF. Trzeba jednak poznać podstawowe zasady jej stosowania. Z czym nie łączyć tej witaminy?

 • Witamina C i retinol – to niepożądane połączenie, ponieważ oba te składniki neutralizują wzajemnie swoje działanie. Dlatego też tę pierwszą warto stosować podczas porannej pielęgnacji, a drugą – wieczorem.
 • Witamina C i niacynamid – te dwie substancje wykazują się zupełnie odmiennym pH, dlatego (podobnie jak w zestawieniu z retinolem) się neutralizują. Nie przyniesie to więc żadnych efektów.
 • Witamina C i kwasy AHA/BHA – w tym przypadku bardzo łatwo o podrażnienia.

Istnieją jednak pewne składniki aktywne, z którymi jak najbardziej witamina C może być stosowana. Zalicza się do nich przede wszystkim kwas hialuronowy, a także naturalne olejki. Przy kupowaniu kosmetyków warto zwrócić uwagę, aby zawierały one co najmniej 8% stężenia witaminy C (a najlepiej 10-15%).

Jaką formę witaminy C wybrać?

Obecnie w różnych drogeriach kosmetycznych można spotkać rozmaite produkty zawierające witaminę C. Oczywiście, występuje ona również w czystej postaci, jednak taka pierwotna forma wykazuje się działaniem drażniącym. Przynosi szybkie efekty, ale jej stosowanie nie jest do końca bezpieczne, ponieważ wchodzi w reakcje z innymi składnikami aktywnymi. Dlatego też specjaliści opracowali kilka najpopularniejszych form:

 • krem z witaminą C na twarz lub pod oczy – przeznaczony do codziennego użytku (najlepiej rano). Służy także jako dobra baza pod makijaż;
 • serum z witaminą C – olejowa forma witaminy C, która bardzo szybko się wchłania. Ten rodzaj kosmetyku warto używać przed nałożeniem kremu na dzień;
 • maseczka i peeling z witaminą C – sprawdzą się jako dodatek do pielęgnacji. Trzeba jednak pamiętać, że peelingów nie stosuje się codziennie. Najlepiej 1-2 razy w tygodniu (choć to też zależy od typu cery);
 • tonik z witaminą C – tonizowanie skóry twarzy to kluczowy element pielęgnacyjnej rutyny. Pozwala przywrócić prawidłowe pH i delikatnie złuszczyć naskórek.

Wybór kosmetyku zależy indywidualnych potrzeb każdej osoby. Jeśli chcesz jedynie poprawić koloryt skóry pod oczami, to wystarczy niewielki krem pod te okolice.

Efekty stosowania witaminy C na twarz – kiedy będą widoczne?

Szacuje się, że pierwsze efekty po stosowaniu witaminy C można zauważyć już po kilku dniach. Dotyczy to w głównej mierze promienności cery. Jednak na zmiany związane z widocznością zmarszczek, przebarwień czy też z trądzikiem trzeba poczekać około kilku miesięcy. To wszystko zależy od indywidualnych cech skóry i systematyczności w pielęgnacji.

Kosmetyki zawierające witaminę C pozwalają wyrównać koloryt naskórka, zneutralizować przebarwienia i pozostałości po trądziku. Sprawia także, że cera stanie się bardziej jędrna, elastyczna i promienna. Trzeba tylko przestrzegać zasad ich stosowania i regularności.