Stylizacje na tzw. cebulkę, eksperymentowanie z różnymi teksturami czy wieloetapowe dbanie o ciało – to wszystko można realizować poprzez sztukę layeringu. Trend ten zyskuje na popularności, dlatego czas najwyższy dowiedzieć się, na czym dokładnie polega.
Sztuka layeringu – ogólne założenia
Słowo layering pochodzi z języka angielskiego, w którym oznacza dokładnie „nakładanie warstw”. To technika, którą można przełożyć na wiele różnych dziedzin życia i stosować na co dzień lub od święta.
Pomaga ona w osiąganiu unikatowych rozwiązań artystycznych, modowych czy pielęgnacyjnych. Bardzo popularna jest również w świecie perfumiarskim. Jak wykorzystać trend warstwowania w różnych sytuacjach?
Layering zapachowy – aplikacja perfum
Layering zapachowy to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią niestandardowe, unikalne perfumy. W dobie wielu bestsellerowych zapachów, a także popularyzacji nawet niszowych marek jednym z najlepszych sposobów na wyróżnienie się z tłumu jest właśnie warstwowa aplikacja.
Layering perfum polega na nakładaniu na nadgarstki czy szyję kilku różnych aromatów. Ma to na celu stworzenie oryginalnych zapachów idealnie dopasowanych do swojego gustu. Dzięki takiej technice każdego dnia można pachnieć zupełnie inaczej. Warto eksperymentować z dwoma czy nawet trzema flakonami, aby uzyskiwać jak najbardziej unikatowe połączenia.
Layering modowy – warstwowy ubiór
Sztuka layeringu doskonale sprawdza się także w modzie. To po części odzwierciedlenie powiedzenia o ubieraniu się na cebulkę, ale ma to także inne funkcje. Kluczowym celem nakładania na siebie kilku warstw ubrań jest osiąganie stylowych zestawów, które przy okazji zapewniają odpowiedni komfort cieplny.
Przykładem takiej stylizacji jest lekka sukienka z wiskozy czy jedwabiu połączona z grubym, wełnianym swetrem, oversize’owym płaszczem, delikatnymi rajstopami, masywnymi butami, kapeluszem i ciekawym paskiem. Outfit layeringowy powinien łączyć nie tylko warstwy, ale i różne faktury materiałów.
Layering w sztuce – jak eksperymentować?
Layering w sztuce można wykorzystać np. do tworzenia obrazów. Warto eksperymentować z różnymi rodzajami farb – akrylowymi, olejnymi, akwarelami, a nawet kredkami czy tuszami. Dodatkowo do dzieł sztuki można przykleić kolejne elementy w postaci tkanin, papieru, koralików czy brokatu.
Technika sprawdzi się również podczas dekorowania wyrobów ceramicznych, konstruowania rzeźb czy innych elementów mających pełnić funkcję dekoracyjną. Powinno się zadbać o to, by mimo wielu warstw, wzorów i kolorów obiekty pozostawały harmonijne i zgodne ze stylem, w jakim powstają.
Layering w pielęgnacji – dbanie o twarz i ciało
Layering to idealny sposób na kompleksową pielęgnację twarzy i ciała. Polega na stosowaniu kilku etapów pielęgnacji każdego dnia. W przypadku twarzy mogą to być:
- oczyszczenie;
- tonizowanie;
- odżywienie serum;
- nawilżenie kremem;
- stosowanie olejków;
- aplikowanie kremu z filtrem;
- otulanie cery wartościowymi maskami.
Podczas layeringu ciała można zastosować dokładne oczyszczenie przez kąpiel lub prysznic, peeling, nałożenie balsamów lub specjalistycznych kremów, ochronę przeciwsłoneczną, a także zabiegi w gabinetach kosmetycznych (np. masaż, endermologię).
Co ważne, w layeringu pielęgnacyjnym kluczowa jest regularność, ponieważ tylko ona pozwala osiągnąć zamierzone efekty.
Layering to sztuka, jaką warto wykorzystać w różnych dziedzinach życia. Świetnie sprawdzi się nawet w kuchni. Kierując się zasadą warstwowania, można przyrządzić np. przepyszne sałatki lub desery.
Leave a Reply