zachowania toksyczne u mezczyzn

Toksyczne zachowania mężczyzn

Mówi się, że toksycznego związku nie da się zrozumieć, jeśli nie doświadczy się takiej relacji na własnej skórze. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ tylko osoby w takich sytuacjach wiedzą, jak bardzo przemoc psychiczna potrafi zakrzywiać obraz rzeczywistości. Jakie są cechy toksycznych mężczyzn, które natychmiast powinny stać się czerwoną flagą?

Toksyczny facet – jak go rozpoznać?

Żeby móc rozpoznać toksycznego mężczyznę, czasami trzeba go bliżej poznać. Niekiedy kobieta orientuje się, że ma do czynienia z takim facetem, gdy jest już z nim w związku. W najlepszej sytuacji są te panie, którym uda się wychwycić niepokojące oznaki zachowań już na etapie randkowania. Oto kilka kluczowych sygnałów:

  • nadmierna kontrola – facet dominuje partnerkę w każdym aspekcie życia zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Często dochodzi do manipulacji, agresji słownej (np. gróźb) czy przemocy cielesnej;
  • brak szacunku – mężczyzna nie docenia kobiety, ignoruje jej starania, odnosi się do niej lekceważąco i sprawia, że spada jej samoocena;
  • wysoki poziom zazdrości – partner przejawia ogromną zazdrość i chce wiedzieć wszystko o drugiej osobie. Jest podejrzliwy, kontroluje prywatne wiadomości czy zabrania samodzielnych wyjść z domu;
  • izolacja od innych – zakaz spotykania się z innymi to nie wszystko. Zwykle toksyczny partner chce mieć kobietę tylko dla siebie, wprawia ją w poczucie strachu i poczucia winy;
  • kontrola finansowa – w toksycznej relacji partner często weryfikuje wszystkie wydatki kobiety, a kiedy ta nie zarabia samodzielnie, bardzo restrykcyjnie wydziela jej pieniądze, jakimi może dysponować.

Toksyczny partner to toksyczny związek

Kiedy jest się w związku z toksycznym facetem, relacja nie ma prawa być zdrowa i normalna. To nieustanna huśtawka emocji i manipulacja ze strony partnera. Mężczyzna może być w jednej chwili kochający i czuły, by w drugiej dać upust obrzydliwej przemocy psychicznej lub fizycznej.

Kiedy facet okazuje się toksyczny, bywa, że kobieta nadal tkwi w takim związku. Dzieje się tak, ponieważ często boi się, że nie poradzi sobie sama. Być może mężczyzna ją zastrasza, a dodatkowo poprzez huśtawkę emocji ma wrażenie, że on naprawdę ją kocha i jeszcze się zmieni.

Toksyczni partnerzy przeważnie działają jak chorągiewki – raz zazdrośni i wściekli, a raz kochani, aby dawać kobietom nadzieję, że związek jest w porządku, a negatywne sytuacje mają swoje podłoże.

Taki sposób działania toksycznego mężczyzny sprawia, że partnerka obwinia samą siebie za jego zdenerwowanie, zazdrość, a nawet przemoc. Zrzucenie na nią odpowiedzialności za negatywne chwile to cel takich facetów.

Sygnały alarmowe w związku to m.in.:

  • słaba komunikacja;
  • poniżanie i obrażanie;
  • brak poczucia bezpieczeństwa;
  • zerowe wsparcie i zrozumienie.

Jeśli znajdujesz się w związku z toksycznym mężczyzną, jedynym rozwiązaniem jest całkowite odcięcie się od niego i zrezygnowanie z wizji jakiejkolwiek zmiany z jego strony. Musisz zakończyć tę relację, a następnie zablokować wszelkie drogi kontaktu z takim facetem i nie dać mu szansy na ponowną komunikację.

Najtrudniejszy etap to wytrwanie w postanowieniu o braku nawiązywania kontaktu. Po rozstaniu często wypiera się z myśli jego złe zachowania i idealizuje się obraz toksyka w swojej głowie. Trzeba to przezwyciężyć i pod żadnym pozorem nie doprowadzić do kontaktu, a tym bardziej do powrotu. Toksyczna relacja nigdy nie stanie się zdrowym związkiem.

Obniżone poczucie własnej wartości i inne skutki toksycznych mężczyzn

Manipulacyjne działania toksycznych facetów mają destrukcyjny wpływ na zdrowie psychiczne kobiet. Agresywne zachowania przyczyniają się do wywoływania poczucia winy w drugiej osobie, a także wpływają na obniżenie jej poczucia własnej wartości. Partnerka ma wrażenie, że nie jest wystarczająco dobra i to jej wina, że narcyz się uaktywnia.

Kobieta często izoluje się od innych, przez co traci cenne relacje z rodziną czy przyjaciółmi. Dodatkowo cały czas czuje się źle psychicznie, co może prowadzić m.in. do depresji. Taka relacja często obniża poczucie zaufania do innych ludzi, przez co po rozstaniu trudniej nawiązać jej nowe znajomości czy otworzyć się na zdrowe relacje.

Jeśli Twój partner przejawia opisane cechy, rozwiązanie jest tylko jedno – uciekaj!