manicure japonskie

Na czym polega manicure japoński?

Manicure japoński już od pewnego czasu cieszy się dużym uznaniem, zwłaszcza wśród osób, które chcą zregenerować swoje paznokcie po nieudanych zabiegach kosmetycznych czy nieumiejętnie wykonywanej hybrydzie. Technika ta znana jest od setek lat, a jako pierwsze z dobrodziejstw, jakie oferuje japońskie manicure, korzystały arystokratki tego kraju. Na czym jednak dokładnie polega ten zabieg i jakie korzyści z niego wynikają? Podpowiadamy.

Czym jest japoński manicure?

Manicure japoński polega na wcieraniu w płytkę paznokcia odpowiednich preparatów. Ich zadaniem jest poprawa stanu nie tylko samej płytki. ale również skórek. Produkty takie regenerują, wzmacniają i dodają blasku paznokciom. Jak sama nazwa wskazuje, manicure japoński wywodzi się z Japonii, gdzie jest znany i stosowany od ponad 400 lat. Na początku korzystały z niego japońskie arystokratki, teraz manicure japoński jest znany i stosowany na całym świecie.

Manicure japoński to zabieg pielęgnacyjny, w trakcie którego w płytkę paznokcia energicznymi ruchami wcierana jest specjalna pasta witaminowa, na którą następnie nanoszona jest warstwa pudru. Jego zadaniem jest uszczelnienie i wzbogacenie płytki w niezbędne składniki mineralne i substancje odżywcze, a także jej odżywienie. Zabieg ten polecany jest zwłaszcza osobom które zmagają się z łamliwymi paznokciami, mają niedobory witamin lub ich płytka została uszkodzona, na przykład wskutek nieumiejętnie wykonywanego manicure hybrydowego.

Regeneracja paznokci – zestaw

Większość kobiet, chcąc wykonać manicure japoński, umawia wizytę na taki zabieg u kosmetyczki. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by  przeprowadzić go samodzielnie w domu. Obecnie bez problemu możemy kupić specjalny zestaw do wykonania takiego zabiegu pielęgnacyjnego. W skład zestawu do manicure japońskiego wchodzą elementy takie jak: odżywcza pasta z witaminami i minerałami, która zawiera między innymi witaminę A i E, krzemionkę z Morza Japońskiego, pyłek pszczeli oraz keratynę. 

Dodatkowo w takim zestawie powinien znaleźć się puder zabezpieczający, który również natłuszcza płytkę paznokcia. Do wykonania japońskiego manicure niezbędna jest także różowa polerka ze skóry jelenia, która służy do wcierania pudru oraz zwykły pilniczek, dzięki któremu przed zabiegiem można nadać dowolny kształt paznokciom. Przydatna będzie także szpatułka do usuwania skórek oraz dwustronna polerka.

Japoński manicure – instrukcja krok po kroku

Pierwszy raz na manicure japoński warto umówić się do kosmetyczki i zobaczyć jak specjalistka wykonuje taki zabieg. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, bez problemu możemy przeprowadzić go samodzielnie w domu. Potrzebujemy tylko specjalnego zestawu to manicure japońskiego i instrukcji obsługi. Przed rozpoczęciem takiej procedury, możemy wykonać również peeling dłoni czy wziąć relaksującą kąpiel, która zmiękczy skórę i paznokcie, a co za tym idzie, przygotuje je do zabiegu i ułatwi wchłanianie cennych substancji odżywczych zawartych w zielonej paście i pudrze.

Manicure japoński rozpoczyna się od skrócenia paznokci lub nadania kształtu płytce. Następnie należy odsunąć skórki za pomocą dołączonej do zestawu szpatułki. Jeżeli w takim secie znajduje się pilnik, który z jednej strony jest zielony z drugiej różowy, wówczas tę zieloną stronę możemy wykorzystać, by nadać paznokciom odpowiedni kształt. Różowa z kolei służy do matowienia płytki. 

W naturalną czystą płytkę paznokcia, po uprzednim wcześniejszym jej  bardzo delikatnym zmatowieniu, należy wcierać odrobinę pasty bogatej w krzemionkę, a następnie polerować ją w jednym kierunku zieloną stroną pilnika. Kiedy paznokcie staną się błyszczące, należy za pomocą różowej polerki wmasować w płytkę paznokcia puder. Jego zadaniem jest utwardzenie płytki i przedłużenie trwałości pasty. Cały zabieg u kosmetyczki zazwyczaj trwa około 30 minut. W domowych warunkach może nam zająć troszkę więcej czasu. Na samym końcu, warto również nałożyć oliwkę na skórki i manicure japoński jest gotowy. 

Pamiętajmy, że w zestawie powinien znaleźć się zielony i różowy pilnik, a także zielone i różowe pudełeczko z preparatami. Zawsze powinniśmy łączyć ze sobą te kolory. Oznacza to, że zielonym pilnikiem należy wmasowywać w płytkę substancje z zielonego opakowania, a różową polerką wcierać puder z różowego pojemniczka.

Manicure japoński a lakier hybrydowy

Nieumiejętnie wykonany manicure hybrydowy może znacząco pogorszyć stan paznokci. Z tego powodu, zamiast zbyt często malować paznokcie lakierami hybrydowymi, warto od czasu do czasu wykonać manicure japoński, który sprawi, że kruche, osłabione i rozdwajające się paznokcie nabiorą połysku, staną się odżywione i wzmocnione. Zarówno manicure japoński, jak i hybrydowy mają swoje zwolenniczki. W przypadku tego pierwszego efektu utrzymuje się do 2 tygodni. Hybryda zaś trzyma się na paznokciach nawet 3-4 tygodnie. Jednak już po 2-4 zabiegach manicure japońskiego zauważymy znaczącą poprawę kondycję paznokci. Zabieg ten przeznaczony jest dla osób walczących z problemem łamliwych, kruchych i osłabionych paznokci. Należy pamiętać, że jest to zupełnie inny zabieg niż manicure hybrydowy.

Manicure japoński – wady i zalety

Manicure japoński jest znany ze swoich dobroczynnych właściwości. Zawarte w paście cenne składniki mineralne takie jak krzemionka, pyłek pszczeli, witamina A, E i wiele innych, gwarantują zdrowy wzrost paznokci. Wskazania do wykonywania tego zabiegu to przede wszystkim łamliwe i rozdwajające się paznokcie. Składniki naturalne znajdujące się w paście mają za zadanie odżywiać i zapobiegać wypłukiwaniu ważnych dla zdrowej struktury paznokcia substancji. 

Zalety japońskiego manicure to przede wszystkim poprawa stanu paznokci. Zabieg ten wzmacnia je, regeneruje, odżywia i nabłyszcza. Technika ta jest prosta i może być wykonana nawet przez osobę, która nie ma doświadczenia. Co więcej, manicure japoński nie odpryskuje tak jak klasyczny lakier, a równomiernie i stopniowo się ściera, dzięki czemu nie potrzebujemy do jego usunięcia zmywacza do paznokci. 

Wśród wad tego zabiegu można wymienić fakt, iż efekt wzmocnienia nie będzie widoczny od razu, a aby zaaplikować lakier do paznokci po wykonaniu manicure japońskiego należy odczekać przynajmniej kilka dni. Po jego wykonaniu, przez pewien czas nie można również przedłużać paznokci. Przeciwwskazaniem do wykonania tego zabiegu są również choroby paznokci tak jak na przykład grzybica, drożdżyca czy uszkodzenia mechaniczne. Manicure japoński nie jest zalecany również w przypadku leczenia dermatologicznego lub alergicznego. Wówczas ewentualne wykonanie takiego zabiegu należy skonsultować z lekarzem.

Kiedy wykonanie manicure japońskiego jest polecane?

Manicure japoński wykonujemy wtedy kiedy paznokcie są osłabione, pozbawione blasku i rozdwajają się. Wykonanie zabiegu z pastą regenerującą przyczynia się do poprawy wyglądu paznokci. Płytka wówczas również ma zdrowy wygląd i staje się błyszcząca. Zabieg ten jest polecany więc wszystkim osobom, których paznokcie są cienkie, pozbawione blasku, osłabione i rozdwajają się. Pamiętajmy jednak, że zaraz po wykonaniu takiego zabiegu nie zaleca się malowania paznokci tradycyjnym lakierem. Należy odczekać przynajmniej kilka dni. Warto więc zastanowić się, czy w danym momencie jest to dla nas korzystna opcja.

Manicure japoński – efekty

Paznokcie po japońskim manicure stają się błyszczące, odżywione i nie kruszą się. Warto jednak pamiętać, że aby zauważyć efekty zabiegu, musimy uzbroić się w cierpliwość. Zabieg ten należy powtarzać przynajmniej 2-4 razy, aby paznokcie wyglądały  zdrowo. Stosowanie manicure japońskiego z pewnością jednak pozytywnie wpływa na kondycję płytki paznokcia, może wyrównać jej strukturę, odżywić, wygładzić, nabłyszczyć i zapobiegać łamliwości. Paznokcie po tym zabiegu wyglądają więc dużo lepiej niż przed, lecz na długotrwałe efekty trzeba jednak chwilę poczekać.