Zasady pielęgnacji skóry dojrzałej

Pielęgnacja skóry dojrzałej to przede wszystkim przeciwdziałanie procesom starzenia się skóry, które zaczynają się już po ukończeniu 25. roku życia. Trudno jednoznacznie zdefiniować, w jakim wieku skóra może być określona jako dojrzała – niekiedy już przed 30. rokiem życia kobiety mają problemy ze zmarszczkami lub brakiem jędrności cery, a czasem nawet po 40. skóra jest pełna młodzieńczego blasku i świeżości.

Profilaktyka pozwalająca przeciwdziałać widocznym procesom starzenia to nie tylko codzienna pielęgnacja i nawilżanie. Doskonałe efekty dają też zabiegi medycyny estetycznej, które szybciej i o wiele intensywniej działają na cerę, a ich efekt utrzymuje się dłużej.

Czym jest skóra dojrzała? Problemy skóry dojrzałej

Skóra dojrzała to cera, która jest mniej elastyczna i bledsza niż skóra młodej osoby. Wynika to przede wszystkim z powolnej degradacji włókien w skórze – zarówno kolagenowych, jak i elastynowych. Cechami, które charakteryzują dojrzałą skórę są m.in.: brak jędrności, zmarszczki, przebarwienia, bruzdy, naczyniaki. Komórki skóry dojrzałej wolniej się regenerują i szybciej obumierają.

Zabiegi kosmetologiczne dla skóry dojrzałej

Skóra dojrzała wymaga profesjonalnej pielęgnacji – zarówno w domu, jak i w gabineciekosmetycznym. Do takich zabiegów zalicza się m.in. Ferulac z witaminą C, który przywraca młodzieńczy wygląd, nawilżenie i redukuje drobne zmarszczki. To całoroczny peeling. Ten peeling daje natychmiastowy efekt, przez co często wykorzystywany jest jako tzw. zabieg bankietowy, czyli wykonywany jest przed wielkim wyjściem. Doskonale na cerę dojrzałą działa także peeling z retinolem, który redukuje przebarwienia i sprawia, że skóra wygląda widocznie młodziej. On jednak wykonywany jest w seriach (zwykle 4-6) raz w miesiącu.

Domowa pielęgnacja dojrzałej skóry

Odpowiednie kremy i nawilżanie to podstawa pielęgnacji skóry dojrzałej. Zarówno kosmetyki do stosowania na dzień, jak i na noc są niezbędne, gdyż pozwalają zachować odpowiedni poziom nawilżenia, przez co skóra jest pełna blasku i młodzieńczego wigoru. Nie wolno zapominać także o specjalnych kremach do stosowania pod oczy. Mają one za zadanie rozświetlić okolice oczu i są przeznaczone do wyjątkowo cienkiej i wrażliwej skóry w tym obszarze.


Dowiedz się więcej na temat pielęgnacji cery dojrzałej na blogu Sesderma.