Sen to zdrowie! 5 sposobów na bezsenność

Mijają godziny, a Ty nadal leżysz w łóżku ze wzrokiem wbitym w sufit? Kręcisz się, starasz wyciszyć i nic. Bezsenność, bo o niej mowa, dotyka coraz więcej osób. Szacuje się, że cierpi na nią co trzeci mieszkaniec naszego globu. Jak sobie z nią radzić?

U niemal każdego co jakiś czas pojawiają się kłopoty ze snem. Trudno nam zasnąć po ciężkim, stresującym dniu, bądź po prostu gdy nie czujemy się najlepiej. Zwykle jednak kłopoty ze snem mijają i wszystko wraca do normy. Bywa jednak, że takie zaburzenia zaczynają przeciągać się w czasie – wówczas konieczna jest wizyta u specjalisty.

Podpowiadamy Ci jednak, co możesz zrobić, aby sprawić, że będziesz mógł się cieszyć z powiedzenia sen, to zdrowie.

5 sposobów na lepszy sen:

Rytm dnia. Staraj się kłaść oraz wstawać codziennie o tej samej godzinie.

Nie jedz tuż przed snem. Unikaj także coli, kawy i mocnej herbaty, ponieważ te używki jedynie Cię pobudzą.

Nie zasypiaj przy włączonym tv oraz świetle. Po pierwsze – nie wyciszysz się, więc tym samym – nie odpoczniesz. Po drugie, gdy się do tego przyzwyczaisz, ciężko będzie Ci zasnąć w innych warunkach.

Porzuć tuż przed snem pracę, emocjonujący film czy poważną rozmowę. Pobudzona, rozemocjonowana długo będziesz czekać na to, aż się uspokoisz. Im dłużej będziesz czekać, tym będziesz bardziej zmęczona. A często dzieje się na przekór. Im większe zmęczenie, tym ciężej jest usnąć.

Zatroszcz się o wilgotność powietrza. Ponadto zadbaj o to, aby w czasie usypiania nie marznąć.

Jeśli żaden z powyższych sposobów nie podziała, wówczas wstań, posłuchaj relaksującej muzyki, zajmij się czytaniem. Zrób wszystko, aby poczuć się dobrze i spróbuj ponownie zasnąć. Przekręcanie się w łóżku z boku na bok może tylko pogorszyć sprawę. Łóżko, czyli miejsce, które ma się kojarzyć z przyjemnością i odpoczynkiem, Tobie będzie jedynie z bezsennymi nocami.