Zaparcia – 10 sposobów na sprawną pracę jelit

Zaparcia przestają być tematem tabu, ponieważ niestety – stają się powszechnym problemem wielu kobiet. Nie można ich lekceważyć. Prawidłowa praca jelit jest niezwykle ważna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a długotrwałe zaparcia mogą prowadzić do wielu groźnych schorzeń.

Powtarzające się zaparcia to problem, którego w żaden sposób nie możesz lekceważyć. O problemie można mówić wówczas, gdy wystąpi u Ciebie kilkudniowe odstępstwo w wypróżnianiu. Nie sięgaj jednak od razu po środki przeczyszczające, ponieważ możesz sobie w ten sposób tylko zaszkodzić. Zastanów się, jak prowadzisz tryb życia i czy sama sobie dzień po dniu nie pracujesz na taki stan rzeczy.

Zaparcia – jak wprawić w ruch jelita?

Unikaj białego pieczywa – zamień je na pieczywo razowe. Jeśli to wywoła wzdęcia, jedz grahamki, pumpernikiel, a także chleb chrupki.

Zbawienna moc kasz niełuskanych – pamiętaj o np. gryczanej. Zdrowy jest także niełuskany ryż. Możesz także dwa razy w tygodniu sięgnąć po ziemniaki. Te zawierają dużo błonnika.

Oliwa – ta również przyczynia się do poprawy perystaltyki jelit. Jedz sałatki z dodatkiem oliwy z oliwek, bądź oleju słonecznikowego lub sojowego.

Unikaj słodkiego mleka – jeśli je lubisz, zamień na zsiadłe. Nie bez znaczenia na drodze do walki z zaparciami są też kefiry i jogurty.

Owoce i warzywa – te świetnie się sprawdzą w codziennej diecie (oczywiście wykluczając nadmierne spożywanie tych, które powodują wzdęcia). Owoce jedz najlepiej ze skórką, warzywa zaś – surowe lub gotowane (ale nie rozgotowane). Unikaj smażonych.

Spożywaj dużo płynów. Odkryj dobrodziejstwo wody, pij przynajmniej 8 szklanek w ciągu dnia. Możesz także wspomóc się naturalnymi sokami owocowymi i warzywnymi.

Wypijaj na czczo szklankę zimnej wody. Połącz ją z siedmioma suszonymi śliwkami, które uprzednio będziesz moczyć przez całą noc. Taka mieszanka działa rewelacyjnie na pobudzenie pracy jelit.

Łyżka oleju lub oliwy przed obiadem. Takie działanie usprawni trawienie.

Siemię lniane – jedz go dwie łyżeczki dziennie.

Zakończ dzień zjedzeniem paru łyżek otrąb pszennych. Twoje jelita będą w nocy znacznie lepiej pracować.