Zdradę przeważnie postrzega się jako naruszenie zaufania w związku i coś bezdyskusyjnie złego. Warto jednak zauważyć, że ocena bywa subiektywna i różni się ona w zależności od kontekstu, wartości danych osób i zasad obowiązujących w danej relacji. Czy zatem można zdradzać?
Czym jest zdrada?
Pierwszy problem w rozważaniach na temat zdrady pojawia się już na etapie jej definicji. Dla każdego oznacza ona coś innego. Jedni mówią, że dla nich zdradzanie to kontakty seksualne z inną osobą niż ta, z którą przebywa się w relacji. Dla innych nawet pisanie z kimś czy flirt będą nadużyciem, ale emocjonalnym.
Żeby ujednolicić znaczenie tego zjawiska, można powiedzieć, że zdradą określa się złamanie zasad i naruszenie zaufania czy lojalności, jakie panują w danym związku. To dowód na to, jak ważna jest komunikacja między partnerami. Każdy powinien wiedzieć, co zdrada oznacza dla drugiej osoby.
Zupełnie inne postrzeganie tego zjawiska będą mieć partnerzy w związkach monogamicznych niż ci w relacjach otwartych. Zdradę w kwestii relacji romantycznej nazywa się także cudzołóstwem. Decyzję o skoku w bok osoby podejmują świadomie, zwykle starając się jak najlepiej ukryć ten fakt przed drugą stroną.
Czy zdrada to zawsze koniec związku?
Sporo ludzi deklaruje, że zdrada zawsze oznacza koniec związku, ale nie jest to pogląd podzielany przez wszystkich. Niektóre pary radzą sobie z problemem niewierności i wybaczają drugiej osobie naruszenie lojalności. Wszystko zależy od tego, kiedy doszło do takiej sytuacji, w jakich okolicznościach i co tak naprawdę się stało.
Niestety, często zdarza się, że zdradę wybaczają osoby tkwiące w toksycznych relacjach, które nie potrafią się z nich wydostać. Nie zawsze jednak musi ona prowadzić do zakończenia związku, choć może być jednym z najtrudniejszych wyzwań, przed którymi stają partnerzy.
Istnieje wiele rozwiązań na to, jak żyć po zdradzie. Są to:
- całkowite rozstanie;
- rozstanie się na jakiś czas;
- praca nad naprawą zaufania;
- terapia dla par.
Jeśli osoba, która zdradziła, wyraża ogromną skruchę, a zdradzona widzi szansę na przebaczenie, relacja może wrócić na dobre tory. Czasami wiele zależy od dojrzałości, historii związku i okoliczności tzw. skoku w bok. Każdy ma prawo popełniać błędy i choć dla niektórych to niewybaczalne, nie wolno przekreślać tych, którzy widzą opcję na odbudowę związku.
Udanie się na wspólną terapię dla par to jedno z najlepszych rozwiązań. Psychoterapia pozwala podejść do problemu pod kątem psychologicznym i pomóc nierzadko osobie zdradzonej odbudować poczucie własnej wartości. To niestety często ulega osłabieniu w wyniku braku wierności.
Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi, jak postępować po zdradzie, bo każda sytuacja jest jedyna w swoim rodzaju. Wiele par walczy z trudnościami, podczas gdy inne decydują, że stanowi ona zbyt głębokie naruszenie ich relacji.
Ważne, żeby partnerzy byli gotowi na otwartą komunikację, wyrażenie uczuć i podjęcie wspólnych decyzji dotyczących przyszłości z poszanowaniem swoich wzajemnych odczuć na ten temat.
Objawy zdrady w związku
Zdrada może mieć różne objawy. Czasami pozostaje niezauważona latami, a niekiedy wykrywa się ją dość szybko. Wiele zależy od trybu życia danej osoby i tego, jak sprytnie stara się ukrywać niewierność przed partnerem lub partnerką. W filmach bohaterowie odkrywają sekrety męża czy żony poprzez takie sytuacje jak:
- cudzy włos na ubraniu;
- szminka kobiety w kieszeni partnera;
- przeczytanie SMS-a od kochanki lub kochanka.
W prawdziwym życiu takie sytuacje również się zdarzają, ale częściej niepokojące objawy dają m.in.:
- brak intymności;
- pogorszenie komunikacji;
- zmiana stylu życia partnera;
- osłabienie zaufania;
- uczucie niepokoju.
Według niektórych badań mężczyźni zdradzają częściej, ale kobiety również dopuszczają się aktów cudzołóstwa. Nie powinno się tego generalizować. O tym, czy zdrada jest jednoznacznym powodem do rozwodu, czy jednak chce się pracować nad odbudową relacji, może zdecydować jedynie osoba zdradzana.
Leave a Reply