Jak utrzymać porządek w domu? – porady i zasady

Utrzymanie porządku w domu dla jednych jest bardzo wymagającym zadaniem, dla innych zaś wciąż pozostaje wyłącznie niespełnionym marzeniem. Jeśli należysz do tej drugiej grupy – uspokajamy, iż pomimo tego, że zachowanie ładu w domu czy mieszkaniu wymaga wysiłku, przy odrobinie dobrych chęci i właściwej organizacji jest możliwe do osiągnięcia. Kluczem do sukcesu w tym zakresie jest przestrzeganie kilku dość prostych zasad oraz oczywiście konsekwencja w postępowaniu. Oto kilka rad i wskazówek, jak bez większego wysiłku cieszyć się nienagannym porządkiem w swoim domu.

  1. Zamiast gromadzić – wyrzucaj!

Tendencja do magazynowania niepotrzebnych rzeczy w większym lub mniejszym stopniu dotyczy każdego z nas. Gromadzenie ubrań i przedmiotów codziennego użytku, których albo już nie używamy, albo nigdy nie zdążyliśmy użyć, jest podstawowym błędem, który w znacznym stopniu utrudnia nam utrzymanie porządku. Trudno bowiem zapanować nad wciąż przybywającą stertą ubrań, książek i innych bibelotów, skoro powierzchnia naszego domu czy mieszkania jest wciąż ta sama i jak można śmiało powiedzieć w większości przypadków, dość mocno ograniczona. Dlatego też troskę o ład należy rozpocząć od radykalnych porządków.

Złota zasada głosi, iż tych ubrań, których nie założyliśmy w ciągu trzech pierwszych miesięcy od ich zakupu, zapewne nie założymy już nigdy. Nie warto też gromadzić ubrań z nadzieją na to, że ich rozmiar w przyszłym roku już z pewnością stanie się adekwatny do naszej wagi. Zamiast tego warto dokładanie przyjrzeć się zawartości swojej szafy i wystawić jej bardzo surową ocenę, pozbywając się niepotrzebnych ubrań i przedmiotów. Może okazać się, że ktoś potrzebuje ich bardziej niż my.

  1. Segreguj i układaj!

Porozrzucane ubrania, skarpetki i inne części garderoby w salonie lub sypialni, jak łatwo się domyślić, z porządkiem raczej mają niewiele wspólnego. Upychanie ich na siłę w szafie, z której wysypują się przy każdej próbie znalezienia potrzebnego ubrania, też nie jest najlepszym pomysłem.

Co więc zrobić, jeśli w naszej szafie wciąż brakuje miejsca? Oczywiście – porządki! Aby jednak miał one sens, powinny być dobrze zorganizowane. Mowa tu o organizerach do szafy z Pepco, czyli bardzo praktycznych akcesoriach, które nie tylko pomagają zapanować nad porządkiem w szafie, ale też pozwalają w optymalny sposób wykorzystać dostępne miejsce do przechowywania. Organizery w zależności od ich formy można umieszczać zarówno w szafie, jak i w szufladzie.

  1. Zakrywaj i ukrywaj

Zdarza się, że wchodząc do salonu lub sypialni pomimo tego, że na pierwszy rzut oka panuje w nim porządek, mamy wrażenie wszechobecnego nieładu. Sytuacja ta zazwyczaj jest wynikiem nagromadzenia zbyt dużej liczby różnego rodzaju bibelotów, które – porozkładane w różnych częściach pomieszczenia, na blatach mebli – przyczyniają się do nieestetycznych wrażeń. Aby zapobiec tego rodzaju sytuacjom, warto sięgnąć po ozdobne koszyczki i pudełka, które oprócz tego, że same w sobie są ozdobą, pozwalają ukryć to, co powinno pozostać niewidoczne. Znajdziesz je na https://pepco.pl/produkty/dom/.

Przechowywać możemy w nich absolutnie wszystko, co jest nam na co dzień potrzebne, a co niekoniecznie powinno być wyeksponowane w widocznym miejscu. Tego rodzaju rozwiązania doskonale sprawdzają się w każdym pomieszczeniu, a właściwie dobrane mają szansę stać się kolejnym efektownym elementem jego wystroju.