Nasza cera po zimie zazwyczaj jest sucha, szorstka, matowa i pozbawiona witalności. Jest to skutek wpływu mrozu, wiatru, wahań temperatury, czy diety ubogiej w owoce. Dlatego, gdy za oknami budzi się do życia przyroda, warto zadbać o swoją skórę i przygotować ją do lata. Pomocna wówczas będzie nie tylko domowa pielęgnacja cery, ponieważ czasami warto udać się również na profesjonalny zabieg na twarz wykonywany w gabinecie medycyny estetycznej lub salonie kosmetycznym. Przedstawiamy top 5 zabiegów, idealnych na wiosnę.
Jak wybrać odpowiedni i skuteczny zabieg na twarz wiosną?
Jeśli chcemy skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej lub nowoczesnych zabiegów na twarz, oferowanych przez salony kosmetyczne, powinniśmy najpierw zastanowić się, jaki efekt nas interesuje. Jeżeli po zimie nasza skóra jest sucha, matowa i szara, możemy postawić na różnego rodzaju peelingi, które złuszczą martwy naskórek.
Jeżeli jednak chcemy odmłodzić wygląd naszej twarzy, poprawić jej owal czy usunąć głębokie zmarszczki i bruzdy, powinniśmy postawić na jeden z zabiegów medycyny estetycznej z wykorzystaniem botoksu lub kwasu hialuronowego. Z kolei, jeżeli naszym problemem są przebarwienia, możemy postawić na peelingi chemiczne lub mezoterapię, a nawet laseroterapię.
Warto jednak wiedzieć, że efekty niektórych zabiegów medycyny estetycznej widoczne są od razu i utrzymują się przez dłuższy czas. W pewnych przypadkach jednak, aby poszczególne procedury wpłynęły na naszą skórę, musimy wykonać serię zabiegów w odpowiednich odstępach czasu. Jakie zabiegi na twarz wybrać?
Peeling kawitacyjny i mikrodermabrazja
Wśród najpopularniejszych zabiegów na twarz, które warto wykonać wiosną, wymienia się peeling kawitacyjny. Jak sama nazwa wskazuje, jest to peeling, a więc procedura, która pozwala usunąć martwy naskórek. Jednak w jego przypadku oczyszczenie skóry następuje za pomocą ultradźwięków. Zabieg ten dostępny jest praktycznie we wszystkich salonach kosmetycznych i polecany jest osobom, które chcą złuszczyć martwy naskórek i pobudzić skórę do produkcji kolagenu.
Może być on wykonywany również na cerze trądzikowej, ze skłonnością do podrażnień, czy na cerze wrażliwej i naczynkowej. Peeling kawitacyjny niweluje przebarwienia, oczyszcza skórę, pobudza produkcję kolagenu i elastyny oraz kwasu hialuronowego, dzięki czemu może wpłynąć na jędrność skóry, a nawet w znaczny sposób zmniejszyć widoczność zmarszczek. Jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny.
Peelingi chemiczne
Skóra po zimie wymaga złuszczenia i odżywienia. Dlatego wiosna to dobry czas na wykonanie zabiegów gwarantujących głębokie oczyszczenie twarzy. Aby móc cieszyć się piękną, nawilżoną skórą bez zmarszczek warto przeprowadzić peeling chemiczny. Polega on na aplikacji jednej lub kilku substancji aktywnych, które powodują przyspieszenie odnowy komórkowej. Dobór konkretnej mieszanki kwasów warto powierzyć specjalistom, ponieważ w dużej mierze powinien być on uzależniony od fototypu skóry, jej wrażliwości, a także potrzeb pacjenta. Najczęściej wykorzystywane do peelingów chemicznych kwasy to glikolowy, migdałowy, salicylowy, azeleinowy, laktobionowy, trójchlorooctowy oraz ferulowy.
Obecnie w gabinetach kosmetologicznych dostępne są peelingi, które powodują zarówno płytszą, jak i głębszą penetrację w głąb naskórka. Natychmiastowym działaniem peelingu chemicznego jest złuszczanie skóry. Długoterminowo efektem takiego zabiegu jest regeneracja naskórka, a więc stymulacja produkcji kolagenu. Skóra staje się nawilżona, a drobne zmarszczki mniej widoczne. Peeling chemiczny może zniwelować zmarszczki mimiczne, plamy pigmentacyjne, zmiany trądzikowe, rozszerzone pory, blizny i rozstępy.
Mikrodermabrazja
Mikrodermabrazja to nieinwazyjny mikropeeling, który polega na kontrolowanym, mechanicznym ścieraniu warstwy rogowej naskórka oraz głębszych warstw skóry. Zabieg ten wykonuje się za pomocą specjalistycznej głowicy z podciśnieniem, której zadaniem jest odsysanie zanieczyszczeń z powierzchni skóry. W gabinetach kosmetologicznych dostępne są zazwyczaj trzy rodzaje mikrodermabrazji.
Najdelikatniejszą, dedykowaną przede wszystkim skórze wrażliwej jest mikrodermabrazja diamentowa, a więc w tym przypadku główną częścią stosowanego urządzenia jest głowica diamentowa. Nieco silniejsze działanie wykazuje głowica z kryształami glinu wykorzystywana podczas zabiegów mikrodermabrazji korundowej. Dedykowana jest przede wszystkim osobom z widocznymi przebarwieniami i rozszerzonymi porami. Mikrodermabrazja tlenowa z kolei polecana jest przede wszystkim osobom po 40. roku życia, ponieważ wykorzystywany w niej tlen pod wysokim ciśnieniem daje spektakularne efekty w postaci dotlenienia skóry, wygładzenia zmarszczek i wyrównania kolorytu, dzięki czemu cera staje się sprężysta i promienna.
Mezoterapia i laserowe zabiegi na twarz
Mezoterapia to zabieg polecany na wiosnę, który od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Dostępny jest on w wersji igłowej oraz bezigłowej. Mezoterapia igłowa przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Polega na podaniu za pomocą mikronakłucia koktajlu substancji odżywczych, które mają poprawić wygląd skóry. Są one dobierane w zależności od potrzeb klienta. Najczęściej jednak jednym z podawanych składników jest kwas hialuronowy oraz witaminy. Dermapen poprawia też mikrokrążenie i może mieć wpływ na jakość skóry nie tylko twarzy, ale i dekoltu.
Zabieg mezoterapii polecany jest osobom, które zmagają się z brakiem jędrności skóry, czy tzw. kurzymi łapkami. Procedura ta pozwala zredukować zmarszczki i pobudzić skórę do regeneracji, dzięki czemu staje się ona promienna i odżywiona. Z kolei w przypadku mezoterapii bezigłowej nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Podczas takiego zabiegu specjalista przykłada do twarzy klienta urządzenie generujące prąd. Impulsy elektryczne ułatwiają wnikanie substancji pielęgnacyjnych zawartych w kosmetykach. Technika ta pozwala zredukować zmarszczki i niedoskonałości. Wykorzystywana jest również w zwalczaniu rozstępów czy cellulitu.
Spektakularne efekty mogą przynosić zabiegi na twarz z wykorzystaniem lasera frakcyjnego. Najlepiej przeprowadzić je wiosną, aby skóra miała czas na rekonwalescencję przed latem. Laser frakcyjny emituje wiązkę światła, która wnika do wybranych obszarów, powodując odprowadzenie wody tkankowej znajdującej się w głębi skóry. Stymuluje więc kolagen i elastynę do regeneracji skóry. Z tego powodu, zabieg ten może być wykonywany w wielu przypadkach. Jego efekty to np. spłycenie blizn potrądzikowych lub ich całkowita usunięcie. Za pomocą lasera można też ujędrnić skórę i pozbyć się przebarwień. W takim przypadku zazwyczaj konieczne jest wykonanie serii zabiegów w odstępach kilkutygodniowych, aby zniwelować problem.
Zabiegi odmładzające – jakie warto przetestować?
Sprawdzone zabiegi na poprawę kondycji skóry to również procedury oferowane wyłącznie w specjalistycznych gabinetach. Wśród nich wymienia się na przykład zabieg liftingujący z osoczem bogatopłytkowym, czyli tzw. wampirzy lifting.
Zabieg polega na pobraniu krwi od pacjenta, a następnie wywirowaniu jej na specjalnej maszynie, która pozwala oddzielić osocze od pozostałych składników krwi. Osocze następnie jest wprowadzane za pomocą niewielkich nakłuć pod skórę twarzy, a nawet bezpośrednio do skóry właściwej. Dzięki niemu skóra zyskuje zdrowy wygląd, dochodzi do jej zagęszczenia, zwiększania jędrności i elastyczności.
Znany zabieg liftingujący, który wciąż budzi obawy u wielu osób to botoks. Stosowany jest on przede wszystkim w celu redukowania zmarszczek. W tym przypadku specjalista nakłuwa skórę na głębokość kilku milimetrów i wstrzykuje toksynę botulinową, która relaksuje mięśnie. Efekt jej działania jest widoczny zaraz po zabiegu i utrzymuje się ok 6 do 12 miesięcy.
Zabieg nie wymaga powtórzeń w krótkich odstępach czasu. Wystarczy jedna sesja, by wprowadzane pod skórę składniki wpłynęły na sprężystość i zniwelowały efekty starzenia się skóry. W połączeniu z innymi zabiegami można wykonać również modelowanie owalu twarzy za pomocą kwasu hialuronowego. Osoby, którym zależy na poprawie napięcia skóry, mogą skorzystać też z nici liftingujących.
Leave a Reply