Wszystko co musisz wiedzieć o diecie serwatkowej

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie serwatkowej

Od dłuższego czasu walczysz z niechcianymi kilogramami? Choć nie oszukujesz w najmniejszym stopniu, wciąż z powodzeniem walczysz z pokusami i czynisz wiele wyrzeczeń, efekty wszelkich Twoich działań są marne? Ze względu na to wszystko powoli tracisz chęci do podejmowania kolejnych diet i zabiegów, które mają na celu zredukować wagę? Nic dziwnego, bo w końcu cierpliwość nawet najbardziej wytrwałych kiedyś się kończy. Ale nie poddawaj się od razu. Być może odpowiedzią na Twoje problemy okaże się niezwykła dieta serwatkowa. Już teraz sprawdź, na czym polega i jakie przynosi efekty!

Dieta serwatkowa, czyli…

Jak słusznie się domyślasz, dieta serwatkowa rzeczywiście ma coś wspólnego z serwatką, czyli produktem, który powstaje w trakcie produkcji sera oraz twarogu. Ma ona postać zazwyczaj żółtawego płynu o lekko kwaśnym, cierpkim smaku. Jest bogata w liczne składniki odżywcze, przede wszystkim białko, natomiast zawiera niewielkie ilości tłuszczu. Dieta serwatkowa polega na codziennym przyjmowaniu określonych porcji serwatki (najczęściej zaczynając od 1 litra, maksymalnie do 2 litrów, podzielonych na mniejsze porcje). Do tego można pić herbaty ziołowe, soki roślinne oraz wodę. Dietę serwatkową możesz stosować jako dietę jednodniową lub dłuższą (zazwyczaj do 20 dni, powinna jednak odbywać się ona pod opieką lekarza lub dietetyka). Co istotne, dieta serwatkowa nie jest dietą odchudzającą. Jak to się ma zatem do tematu odchudzania?

Najpierw oczyszczanie!

Dziwisz się, że nie możesz zgubić zbędnych kilogramów, choć od dłuższego czasu ściśle przestrzegasz zasad kolejnych diet? Za wszystkie Twoje problemy mogą być odpowiedzialne toksyny zalegające w organizmie. To właśnie one oddziałują na niego negatywnie, zaburzając jego prawidłowe funkcjonowanie. Dopiero wtedy, gdy oczyścisz ciało z zalegających w nim zbędnych produktów przemiany materii, jakakolwiek dieta odchudzająca będzie miała sens i w końcu zacznie przynosić pożądane efekty – w przeciwnym wypadku wszystkie Twoje wysiłki pójdą na marne. Dieta serwatkowa jest doskonałą propozycją w walce o sprawne funkcjonowanie organizmu. Jeśli planujesz odchudzanie, zawsze musisz najpierw oczyścić organizm – nawet jeśli zdecydujesz się na inne oczyszczanie niż z serwatką w roli głównej.

Zalety diety serwatkowej

Dieta serwatkowa to najlepszy wstęp do procesu odchudzania, ale nie tylko. Choć obecnie nie jest bardzo popularna, bo wyparta została przez całe mnóstwo innych, nowoczesnych diet, dawniej stosowana była powszechnie na wiele dolegliwości. Zalety serwatki znali już starożytni, którzy wykorzystywali ją między innymi do walki z zaparciami, w przypadku zatruć pokarmowych, w chorobach wątroby, chorobach skórnych i podobnie jak obecnie, dla oczyszczania całego organizmu z zalegających w nim toksyn. Serwatka ogromną popularność na powrót zdobyła w XVIII wieku, kiedy to kuracja z jej udziałem przeprowadzana była wręcz masowo w uzdrowiskach i kurortach (głównie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii).

Zalety serwatki zostały ostatecznie potwierdzone naukowo i rzeczywiście ma ona zbawienny wpływ na organizm w przypadku chorób o charakterze jelitowo-żołądkowym, bowiem odbudowuje naturalną florę bakteryjną, przez co wspiera układ trawienny i chroni wątrobę. Ze względu na swój specyficzny, bogaty skład pozytywnie działa na cały organizm, dostarczając mu niezbędnych składników odżywczych. Dobrze spisuje się w leczeniu schorzeń dermatologicznych różnego rodzaju. Serwatka jest produktem naturalnym i z pewnością warto po nią sięgnąć w celach terapeutycznych, niemniej zawsze musisz zachować ostrożność i dla własnego bezpieczeństwa omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem bądź dietetykiem.