Piec wolnostojący czy kominek z obudową – co wybrać?

Piec wolnostojący czy kominek z obudową – co wybrać?

Piec wolnostojący czy kominek z obudową – który wybrać? Kominek z systemem DGP lub płaszczem wodnym można podłączyć do instalacji centralnego ogrzewania, doprowadzając ciepło do wszystkich pomieszczeń w domu. Z kolei piec wolnostojący jest dużo łatwiejszy w montażu i bardziej mobilny. Sprawdź, jakie są wady i zalety obu rozwiązań.

Kominek – plusy i minusy

W myśl obowiązujących przepisów kominek nie może stanowić jedynego źródła ogrzewania w domu, ale w połączeniu z systemem DGP (dystrybucją gorącego powietrza) lub płaszczem wodnym może nie tylko ogrzać wszystkie pomieszczenia w budynku, ale także podgrzać wodę użytkową, co przynosi konkretne oszczędności.

Tradycyjny kominek potrzebuje jednak dużo więcej miejsca niż piec wolnostojący. Cena takiego kominka zawsze będzie przewyższać koszt zakupu pieca, gdyż sam wkład to nie wszystko. Do sumy całkowitej należy doliczyć także koszt obudowy oraz montażu. Decyzję o budowie kominka warto podjąć już na etapie projektowania domu, gdyż z pewnością zagości w naszej kuchni lub salonie na dłużej.

Piece wolnostojące – wady i zalety

Piec typu koza jest w stanie ogrzać wyłącznie pomieszczenie, w którym się znajduje. Zajmuje jednak dużo mniej miejsca niż tradycyjny kominek. Dzięki temu doskonale nadaje się nawet do małego mieszkania. Piece wolnostojące najczęściej wykonywane są ze stali lub żeliwa, dzięki czemu są odporne na działanie wysokich temperatur sięgających nawet 800 °C.

Kominki wolnostojące mogą stanąć w miejscu, w którym nie ma możliwości umieszczenia tradycyjnego kominka. Dzięki temu, że oddają ciepło całą swoją powierzchnią, świetnie nadają się do dogrzewania pomieszczeń nawet o dużej powierzchni.

Ze względu na to, że piec wolnostojący wymaga jedynie podłączenia do przewodu kominowego, bez konieczności przeprowadzenia generalnego remontu, instalację można wykonać w każdej chwili, a przy przeprowadzce z łatwością przetransportować.

Piece wolnostojące charakteryzują się atrakcyjnym designem, doskonale wpisując się w klimat wnętrz w stylu skandynawskim lub industrialnym. To doskonała alternatywa dla osób, które nie chcą lub nie mogą posiadać tradycyjnego kominka.


Szeroką ofertę pieców wolnostojących znajdziesz na stronie Kratki.com