wlosy krecone

Włosy kręcone i ich potrzeby

Włosy kręcone mogą dodawać kobiecie uroku lub też stać się jej utrapieniem. Wszystko zależy od wyglądu włosów, na który bezpośredni wpływ ma ich kondycja. Gęste, lśniące i zdrowo wyglądające loki prezentują się pięknie, podczas gdy suche i rozdwojone na końcach – niekoniecznie. Dlatego każda posiadaczka włosów kręconych powinna przede wszystkim skupić się na ich odpowiedniej pielęgnacji. I wcale nie chodzi tu o drogie, specjalistyczne zabiegi w salonach fryzjerskich, ale o codzienne zabiegi polegające na myciu i odżywianiu włosów, które – jak się okazuje – mają ogromne znacznie dla ich wyglądu. Jak myć włosy kręcone i jak je pielęgnować w zaciszu domowej łazienki? Śpieszymy z podpowiedzią. 

W trosce o włosy kręcone – mycie

Podstawą pielęgnacji w przypadku każdego rodzaju włosów, także włosów kręconych, jest mycie włosów oraz skóry głowy, które pozwala pozbyć się nadmiaru sebum, resztek kosmetyków wykorzystywanych do stylizacji włosów oraz pozostałych zanieczyszczeń. Do mycia wykorzystuje się oczywiście przeznaczone do tego celu szampony. Jednak wybór właściwego wcale nie jest już tak oczywisty. Wiele osób sięga po szampon, wybierając go całkiem przypadkowo, traktując jako produkt uniwersalny dobry dla każdego. Tymczasem rodzaj szamponu ma ogromne znacznie zarówno dla stanu skóry głowy, jak i włosów.

Najlepiej sięgać po szampony dedykowane konkretnym potrzebom włosów, a przez do adekwatne do ich potrzeb. Dotyczy to także włosów kręconych. Ważny jest również ich skład. Szampony o silnym działaniu, choć pozornie wydawać by się mogło, że są skuteczniejsze w oczyszczaniu skóry głowy oraz włosów, tak naprawdę mogą powodować podrażnienia, a tym samym przyczyniać się do powstawania problemów skórnych oraz nadmiernego przesuszania włosów. Lepiej więc wybierać produkty zawierające łagodniejsze, a przez to bardziej przyjazne dla skóry i włosów składniki.

Warto pamiętać też o tym, że włosy należy myć dwukrotnie. Pierwsze mycie polega przede wszystkim na usunięciu zanieczyszczeń, zaś jego powtórzenie pozwala wniknąć w głąb włosa substancjom pielęgnacyjnym zawartym w szamponach. Należy też kontrolować ilość włosów wypadających podczas mycia i późniejszego ich rozczesywania. Zbyt duża ilość pozostająca na szczotce lub pod prysznicem może świadczyć o nadmiernym wypadaniu włosów. Co stosować na wypadanie włosów? Aby zniwelować nadmierną utratę włosów, należy sięgać po szampony zawierające kompleksy witamin i składników odżywczych.

W trosce o włosy kręcone – odżywianie

Każde mycie włosów powinno zostać zakończone nałożeniem na nie odżywki. Preparat ten pomaga domknąć łuski włosów, chroniąc je w ten sposób przed nadmierną utratą wody prowadzącą do ich przesuszania, a także odżywić i nawilżyć włosy. Odżywka, podobnie jak szampon, powinna zostać dopasowana do potrzeb włosów. W zależności od własnych preferencji można zdecydować się na odżywkę, którą się spłukuje, lub odżywkę bez spłukiwania. Produkt należy nakładać mniej więcej od połowy długości włosów, co pozwala uniknąć ich nadmiernego obciążenia u nasady. Działanie stosowanej na co dzień odżywki warto rozszerzyć, nakładając przynajmniej raz w tygodniu maskę dedykowaną włosom kręconym.