Trendy we wnętrzach 2022 – sprawdź, na co stawiają projektanci

Pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na całe nasze życie, również na wystrój mieszkań. Zmieniło się też podejście do urządzenia przestrzeni życiowej, dlatego trendy we wnętrzach w 2022 będą przede wszystkim stawiać na przytulność, komfort i funkcjonalność. Co w nadchodzącym roku proponują nam projektanci? Podpowiadamy.

Powrót do natury i minimalizm

W 2022 projektanci stawiają na powrót do natury. Będzie on mocno widoczny w aranżacji praktycznie wszystkich wnętrz. Z tego powodu dominować będą w nich style takie jak: boho, retro, skandynawski, ekologiczny i loftowy. Powrót do natury będzie widoczny nie tylko w stylistyce pomieszczeń, ale również w doborze materiałów, kolorów i kształtów mebli. Już od kilku sezonów miłość do natury w mieszkaniach jest mocno wyczuwalna we wszelkich wnętrzarskich trendach.

Ze względu na stres, który towarzyszy nam w codziennej pracy, naturalny wystrój może nam pomóc uspokoić się, wyciszyć, nabrać dystansu, odpocząć i zregenerować siły. Dlatego mieszkania zdominują naturalne materiały, kolory beżu, brązu i bieli. Projektanci postawią również na wielofunkcyjne modułowe i składane meble, które będą wykorzystywane w celu rozdzielenia przestrzeni i zapewnienia nam prywatności.

Modne kolory 2022

Rok 2022 będzie rokiem kontrastów kolorystycznych. Z jednej strony projektanci proponują nam powrót do natury i kolorów z nią związanych takich jak biel, beż, szarość, czy brąz. Z drugiej jednak neutralne odcienie przełamywać będą mocne kontrastowe barwy, takie jak Veri Peri, który jest kolorem roku 2022 Pantone, królewski błękit, głęboka zieleń, a także pomarańcz. Z tego powodu na tle jasnych neutralnych odcieni będziemy stawiać odważne sofy w mocnym kolorze. W sypialni głównym akcentem kolorystycznym będzie ściana za łóżkiem w kolorze błękitu, zieleni lub wykonana z betonu, cegły czy lameli.

Modne kształty we wnętrzach 2022

Ciekawą odmianą w 2022 roku, którą zaproponują nam projektanci będzie zmiana trendu w kwestii kształtów elementów wyposażenia. W tym sezonie będą modne obłe formy. Z tego powodu wszystkie meble podłużne lub zaokrąglone są szczególnie pożądane. Kształt taki można wprowadzić do pomieszczenia zarówno za pomocą zestawu wypoczynkowego, stołu, fotela, jak i stolika kawowego. Te nieco futurystyczne obłe kształty to nawiązanie do lat 80. gdzie były oznakom nowoczesnego spojrzenia na projektowanie.

Trendy wnętrzarskie na 2022 – materiały

W 2022 roku powróci jeden z kultowych wzorów w zdobieniach, czyli klasyczna wiedeńska plecionka. Będzie ona wykorzystywana w zdobieniu frontów komód, a także oparć siedlisk foteli lub krzeseł. Dodatkowo materiały takie jak juta, wiklina, bambus, len, rattan czy trawa morska, które już w zeszłym roku mogliśmy zauważyć w trendach nadal będą niezwykle modnymi elementami wnętrz.

Wszelkie naturalne materiały obecnie wypierają z naszych mieszkań sztuczne tworzywa. Jak mogliśmy się przekonać w poprzednim sezonie, nie ustępują one sztucznym w wytrzymałości czy wyglądzie, a są znacznie bardziej ekologiczne, elastyczne i lekkie. Dodatkowo nasze pomieszczenia zdobić będą jutowe i bambusowe lampy, a także inne przedmioty wykonane ze sznurka, drewna i wiklinu. Dlatego wszystko, co przypomina naturę, będzie niezwykle trendy.

Zrównoważony rozwój nowoczesnych wnętrz

W 2022 roku projektanci stawiają na równoważny rozwój wnętrz. Oznacza to, że wykorzystywać będą materiały pochodzące z recyklingu, ale również takie jak naturalne kamienie, szkło czy biodegradowalne tapicerki mebli. Jeszcze większy nacisk w tym roku będzie położony na efektywne wykorzystanie przestrzeni. Sprzęty mają mieć prosty, naturalny i wielofunkcyjny design, a jednocześnie pozwalać nam na przechowywanie w nich maksymalnie dużej ilości rzeczy przy jak najmniejszym blokowaniu przestrzeni.

Bardzo duży nacisk w 2022 roku będzie kładziony na zmniejszenie zużycia energii, odpadów i zanieczyszczeń. Z tego powodu modne będą dekoracje z przetworzonych butelek PET, a także biokominki i energooszczędne sprzęty AGD, RTV oraz lampy.

Trendy wnętrzarskie 2022 – meble

Największym hitem 2022 roku będą meble modułowe. Choć nie są one niczym nowym, ponieważ towarzyszą nam już od wielu lat, to w tym sezonie projektanci pokażą nam je w zupełnie nowej odsłonie. Będzie to zdecydowanie dominujący trend wnętrzarski w nadchodzącym roku, który pokaże nam swoje zupełnie odmienione oblicze.

Kanapy i fotele będą miały niżej umieszczone siedziska i wykonane będą z miękkich tkanin. Dodatkowo przybiorą obłe kształty, które nadadzą wnętrzu niezwykle przytulnego, choć nadal minimalistycznego charakteru. Będą nawiązaniem do trendów lat 80. Bardzo modne będą kanapy w mocnym, żywym, zdecydowanym kolorze na przykład zieleni lub żółci. Dodatkowo plecione meble wykonane z rattanu czy juty nadal będą dominującym akcentem w trendach wnętrzarskich.