Rolety rzymskie - alternatywa dla zasłon

Rolety rzymskie – alternatywa dla zasłon?

Duża potrzeba prywatności sprawia, że wieszanie zasłon w oknach jest dziś bardzo naturalne. Dziwi sytuacja, w której okna salonowe lub sypialniane nie są przysłaniane na noc. Zasłony, mimo iż dekoracyjne i praktyczne, mamy czasem chęć zastąpić roletami. Poznaj alternatywę – rolety rzymskie.

Oszczędność miejsca

Tradycyjną zasłonę wieszamy na karniszu montowanym do sufitu lub ściany nad oknem. W obu tych przypadkach musimy zarezerwować odpowiednio dużo miejsca zarówno na sam karnisz, jak i zasłonę. Trzeba pamiętać, że zasłona, aby dobrze spełniała swoją funkcję, musi zasłaniać nie tylko samo okno, ale także fragmenty ściany bezpośrednio do niego przylegające. Dzięki temu będzie nie tylko funkcjonalną przesłoną okna, ale także stylową ozdobą pokoju. Jeśli przy oknie zamontowany jest szeroki parapet, zasłona musi być powieszona w odpowiednio dużej odległości od okna. W dużym salonie nie jest to problemem, ale w małej sypialni zajmuje sporo cennej przestrzeni i wizualnie pomniejsza pomieszczenie (Zobacz: Trendy sypialnia? Tylko w stylu glamour!).

Rolety rzymskie montuje się nad wnęką okienną. Przylegają one do okna i zatrzymują się nad parapetem, podobnie jak tradycyjne rolety. Dzięki temu nie zachodzi potrzeba zasłaniania części ścian, roleta zajmuje mniej miejsca, zwinięta w ciągu dnia jest praktycznie niewidoczna” – mówi Małgorzata Szczepańska, dekoratorka marki Eurofirany z salonu firmowego w Galerii Słonecznej w Radomiu.

Rolety rzymskie oszczędność miejsca

Roleta rzymska w pokoju dziecinnym

Jeśli w domu mieszka kilkulatek warto rozważyć zamontowanie rolet rzymskich zamiast tradycyjnych zasłon. Nie tylko dlatego, że dzięki temu pokój dziecka będzie miał nieznacznie większą powierzchnię. Fantazja dziecięca nie zna granic, maluchy lubią wieszać się lub wspinać po zasłonach. Efekt jest łatwy do przewidzenia i nie zawsze przyjemny. Roleta rzymska doskonale spełni funkcję zasłony. Wieczorem i w nocy, a nawet w czasie popołudniowej drzemki, przesłoni okno i odetnie dopływ promieni słonecznych. W dzień, kiedy nie będzie potrzebna, podciągnięta do góry stanie się bezpieczną ozdobą dziecięcego pokoju. Warto zauważyć, że rolety rzymskie można bez konieczności demontażu całego systemu zdjąć do prania. I właśnie dlatego w pokoju dziecinnym rolety rzymskie sprawdzą się lepiej niż tradycyjne. Kiedy dziecko podrośnie można pomyśleć o powieszeniu klasycznych zasłon, nastolatki bardzo je lubią.

Rolety rzymskie – dekoracyjne falbany

Dekoracyjne falbany

Miłośnicy tradycyjnych zasłon często podnoszą argument dekoracji pokoju za pomocą luksusowych tkanin zwisających od podłogi do sufitu. Niewątpliwie dobrze uszyte i dobrane do wystroju wnętrza zasłony będą ozdobą pomieszczenia, ale w tej roli dobrze sprawdzają się również rolety rzymskie. Warto podkreślić, że można je uszyć praktycznie z dowolnego materiału, tym samym rolety rzymskie idealnie wkomponowują się w kolorystykę naszych domów. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie zasłon i rolet rzymskich uszytych z tego samego materiału. Przy unoszeniu ku górze rolety rzymskie składają się w falbany – zawsze tego samego kształtu i wielkości. To zasługa systemu haczyków i łańcuszków, które tworzą symetryczne kształty na złożonej rolecie. Dodatkowo dół rolety można ozdobić lamówką bądź falbaną. Góra często obszyta jest tzw. manekinem – ozdobnym pasem materiału maskującym konstrukcję nośną rolety. Podobny dekoracyjny pas stosuje się w przypadku chęci zasłonięcia karnisza tradycyjnej zasłony. Niewątpliwie taki zabieg w przypadku zasłon jest równie ciekawym rozwiązaniem.


Eurofirany to firma rodzinna specjalizująca się w szyciu na wymiar firan, rolet i zasłon z luksusowych tkanin z kolekcji Evy Minge, Simply Line, Pierre Cardin Paris, Royal Collection i Limited Edition oraz dostarczaniu wysokiej jakości tekstyliów użytkowych, w tym obrusów, narzut i pościeli. Zatrudnia własnych krawców i dekoratorów okien. Prowadzi sprzedaż w kilkudziesięciu salonach firmowych w całej Polsce oraz w sklepie internetowym www.eurofirany.com.pl. Specjalizuje się w dostarczaniu wysokiej jakości tkanin dla najbardziej wymagających klientów. Zarówno w wybranych salonach stacjonarnych, jak i w sklepie internetowym istnieje możliwość zakupów z płatnością w ratach.