Cera wrażliwa — czym się charakteryzuje?

Skóra wrażliwa w nadmierny sposób reaguje na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Można ją poznać po zaczerwienieniu, suchości, łuszczeniu oraz uczuciu swędzenia czy mrowienia. Jej nadmierna reaktywność bywa uwarunkowana genetycznie, ale może być również związana z konkretnymi chorobami. Czym charakteryzuje się cera wrażliwa? Podpowiadamy. 

Czym jest cera wrażliwa?

Zdrowa skóra jest chroniona przed czynnikami zewnętrznymi drażniącymi i utratą wilgoci, dzięki odpowiedniej barierze. Przy cerze wrażliwej ta naturalna warstwa ochronna jest zaburzona, dlatego często na nieodpowiednie produkty kosmetyczne lub wpływ środowiska reaguje zaczerwienieniem, suchością i uczuciem pieczenia.

Wśród odmian cery wrażliwej można wymienić skórę alergiczną, suchą, odwodnioną, naczyniową, a także z atopowym, łojotokowym zapaleniem, lub trądzikiem różowatym.

Jak rozpoznać cerę wrażliwą?

Cera wrażliwa charakteryzuje się przede wszystkim zwiększoną reaktywnością. Oznacza to, że osoby o takim typie skóry dużo częściej odczuwają nieprzyjemne pieczenie, mrowienie, ciepło i szczypanie. Zazwyczaj towarzyszy temu zaczerwienienie i uczucie dyskomfortu.

Objawy te pojawiają się wtedy, kiedy jest ona narażona na czynniki fizyczne takie jak promieniowanie UV, ciepło, zimno, wiatr lub tarcie, a także chemiczne — nowe kosmetyki lub mydła. Czynniki psychologiczne — stres, emocje, oraz hormonalne — cykl miesiączkowy oraz zewnętrzne takie jak na przykład ostre potrawy.

Cera wrażliwa — czego unikać?

W przypadku cery wrażliwej należy unikać czynników egzogennych, czyli wszystkich tych, które pochodzą z zewnątrz i mają z nią bezpośredni kontakt. Należy do nich wpływ środowiska. Warto unikać przebywania na wietrze, mrozie, pocierania twarzy, wystawiania jej na promieniowanie UV bez filtra, czy mycia twardą wodą.

Zaś w przypadku czynników endogennych należy unikać stresu, zbadać i uregulować poziom hormonów, a jeżeli skóra dodatkowo ma tendencję do atopowego zapalenia należy unikać pocenia się.

Jak dbać o cerę wrażliwą?

W pielęgnacji skóry wrażliwej najważniejszy jest dobór odpowiednich preparatów kosmetycznych. Cera wrażliwa kosmetyki musi mieć dobierane w sposób bardzo ostrożny tak, aby ich w składzie nie znajdowały się żadne drażniące substancje.

Parabeny, alkohol i kompozycje zapachowe, mogą wywołać reakcję z jej strony. Z tego powodu najlepiej sięgnąć po produkty, które wzmocnią skórę i zmniejszą jej zaczerwienienie. Dlatego warto wybrać preparaty pozbawione alkoholu, barwników i charakteryzujące się krótkim składem.

Pielęgnacja skóry wrażliwej

Pierwszy krok podstawowego schematu pielęgnacji skóry wrażliwej obejmuje jej demakijaż. Tutaj warto użyć płynu lub mleczka dedykowanego do takiej cery. Należy oczyszczać twarz delikatnie, nie pocierając jej mocno. To samo dotyczy jej mycia.

Następnie należy ją stonizować, aby skóra była gotowa na kolejny etap pielęgnacji, czyli serum lub krem. Taki kosmetyk musi być przeznaczony do skóry wrażliwej, dlatego nie może zawierać alkoholu, konserwantów i substancji zapachowych.