Jak ozdabiać pisanki

Ozdabianie pisanek – 6 pomysłów i trochę historii

„Pisanki, pisanki jajka malowane, nie ma Wielkanocy, bez barwnych pisanek” – słowa tej piosenki dziecięcej idealnie odzwierciedlają ducha ozdabiania świątecznych jajek. Tradycja, tradycją, ale liczy się jeszcze to, że prace przy dekorowaniu pisanek mogą sprawić wiele przyjemności. Szczególnie, jeśli zrobisz je z bliskimi. Przygotowaliśmy dla Was 5 inspiracji. Sprawdźcie jakich.

Dekorowanie pisanek – z kart historii

Czy wiesz, że zwyczaj malowania jaj wywodzi się z Persji? Na słowiańską ziemię przywędrował z końcem X wieku. Przynajmniej na to wskazują wykopaliska archeologicznej znalezione na opolskiej wyspie Ostrówek. Jak wyglądały pierwsze pisanki? Otóż wzory na nich były wykonane za pomocą wosku. Następnie były wkładane do barwnika, który to wykonywano z ochry lub cebuli. W efekcie powstawały brunatno-czerwone jajka.

Do elementów sympoliki wielkanocnej pisanki dołączyły w procesie chrystianizacji. Malowane jaja stały się więc symbolem odradzającej się przyrody, natomiast biorąc pod uwagę aspekty wiary, odniosły się do zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Pisanki i ich różne nazwy

Czy wiesz, że malowane jajka noszą różne nazwy, które są uzależnione od techniki ich zdobienia? I tak mówimy m.in. o: kraszankach (w kolorowych barwnikach); pisanki (różnobarwne desenie); oklejanki (przyozdobione skrawkami papieru, tkaniny czy sitowiem); nalepianki (różnobarwne skrawki papieru).

6 inspiracji na dekorację jaj wielkanocnych

Wielkanocne pisanki
flaxandtwine.com
dekoracja pisanek
joyeverafter.com
Dekorowanie jaj wielkanocnych
go.redirectingat.com
Ozdabianie pisanek
go.redirectingat.com
Malowanie pisanek
go.redirectingat.com
kolorowe pisanki
drodd.com

fot. główne: drodd.com