nawilzenie dloni

Sucha skóra dłoni – jak nawilżać i pielęgnować dłonie?

Sucha skóra i czerwone dłonie to problem nie tylko pojawiający się zimą, ale również w pozostałych porach roku. Powodują dyskomfort i prezentują się mało estetycznie, a co więcej mogą wiązać się z poważniejszymi problemami zdrowotnymi. Jak zadbać o bardzo suche dłonie? O jakie rytuały uzupełnić naszą codzienną pielęgnację? Kluczowe są tu systematyczność i odpowiedni dobór kosmetyków.


Sucha skóra dłoni – przyczyny

Bardzo suche dłonie zazwyczaj są szorstkie, zaczerwienione i towarzyszy im uczucie nieprzyjemnego ściągnięcia skóry, która niejednokrotnie może być popękana między palcami lub na ich zgięciach. Jakie są przyczyny suchej skóry na rękach?

Zacznijmy od tego, że skóra dłoni wbrew pozorom jest bardzo delikatna, pozbawiona gruczołów łojowych i wyposażona jedynie w gruczoły potowe. Co za tym idzie, jej naturalny płaszcz ochronny jest bardzo słaby i ulega łatwemu uszkodzeniu pod wpływem różnych czynników. Powoduje to nadmierną utratę wody, zmniejszenie elastyczności i zaburzenie procesów rogowacenia naskórka. W efekcie borykamy się z problemem, jakim są suche, czerwone dłonie.

nawilzenie dloni

Co wpływa niekorzystnie na kondycję naszych dłoni? To przede wszystkim:

  • woda – częste mycie i moczenie rąk w twardej wodzie może pogarszać stan naskórka i nadmiernie go przesuszać;

  • detergenty – środki czyszczące stosowane bez rękawiczek ochronnych nie tylko mogą podrażniać dłonie, ale przede wszystkim uszkadzają naturalny płaszcz ochronny skóry, jednocześnie utrudniając jego odbudowę. Co istotne, u osób borykających się z problemem, jakim są bardzo suche dłonie, sytuację może pogarszać nawet nieprawidłowo dobrane mydło;

  • niskie temperatury – mróz, wilgoć i wiatr powodują silne odwodnienie naskórka, a także jego pękanie i zaczerwienienie, które zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym jest często spotykanym problemem u wielu osób, zwłaszcza jeżeli nie korzystamy z rękawiczek;

  • odwodnienie organizmu – skutkiem ubocznym odwodnienia są suche dłonie, głównie ze względu na fakt, iż zawierają one sporo gruczołów potowych, przez które skóra szybko traci wilgoć;

  • niedobory witamin – nie tylko czynniki zewnętrzne, ale również wewnętrzne mogą wpływać niekorzystnie na kondycję naszych dłoni. Skóra odwodniona często jest efektem braku witamin, zwłaszcza takich, jak retinol, witamina C i witamina E, niezbędne do odbudowy naskórka i spowalniające działanie wolnych rodników. Dużą rolę odgrywa więc nie tylko właściwa pielęgnacja, ale w razie potrzeby także zdrowa dieta i suplementacja;

  • dolegliwości skórne – choć w większości przypadków suche dłonie są efektem naszych zaniedbań pielęgnacyjnych, w przypadku niektórych schorzeń jednym z objawów może być sucha skóra dłoni. Są to np. problemy z tarczycą, cukrzyca czy też atopowe zapalenie skóry.

Przeczytaj także:

Skóra sucha – jak ją pielęgnować i nawilżać?

Jak dbać o suche dłonie? Nawilżanie i złuszczanie

Jak widać, nieprawidłowa pielęgnacja dłoni wpływa na ich kondycję bardzo niekorzystnie. Nie każdy jednak wie, że problemem jest nie tylko sucha skóra, ale również bardziej łamliwe, cienkie paznokcie. Jak dbać o dłonie, by były miękkie i zadbane?

Podstawę codziennej pielęgnacji dłoni powinno oczywiście stanowić regularne sięganie po krem do rąk, nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale przez cały rok. By o nim nie zapominać, dobrym rozwiązaniem jest postawienie kosmetyku obok umywalki i przy łóżku, tak by smarować ręce kremem każdorazowo po ich umyciu, a także przed snem. W ciągu dnia oczywiście wygodniejszym rozwiązaniem jest stosowanie kremów o lekkiej, szybko wchłaniającej się konsystencji, na wieczór warto wybrać bardziej skoncentrowany preparat, który dogłębnie odżywi suche dłonie, jak np. nocny koncentrat do rąk tołpa.® urban garden.krem

Jakie składniki powinny znaleźć się w dobrym kremie ratującym suche dłonie? Na uwagę zasługują przede wszystkim różnego rodzaju oleje roślinne, zawierające dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, o optymalnym pH, które wspierają regenerację naturalnego płaszcza lipidowego, a dodatkowo łagodzą objawy takie, jak swędzenie czy czerwone dłonie. Skóra odwodniona, podobnie jak sucha skóra na twarzy, wymaga nie tylko tłuszczów, ale również składników nawilżających, czyli tzw. emolientów. Ciekawym rozwiązaniem są produkty typu 3w1, które mogą być stosowane zarówno jako krem do rąk, jak i np. krem do cery suchej.

Oprócz nawilżania istotną rolę w codziennej pielęgnacji odgrywa także regularne złuszczanie martwego naskórka, który na dłoniach jest grubszy niż w innych częściach ciała. By wygładzić i zmiękczyć skórę dłoni, jednocześnie przywracając jej zdrowy koloryt, warto sięgnąć po peeling. Może to być zarówno domowe rozwiązanie, np. peeling kawowy, jak i gotowy produkt. Zamiast klasycznego peelingu do ciała lepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie jednak peeling do rąk i skórek, który dzięki zawartości zarówno drobinek, jak i ekstraktów enzymatycznych, delikatnie, ale niezwykle skutecznie złuszcza naskórek, jednocześnie wykazując działanie pielęgnacyjne. Podobnie, jak w przypadku nawilżania, tak i złuszczanie powinno być wykonywane systematycznie, najlepiej co najmniej 2 razy w tygodniu.

Sucha skóra dłoni – pielęgnacja uzupełniająca

Jeżeli chcemy raz na zawsze pozbyć się problemu jakim są suche, czerwone dłonie, warto by nasza domowa pielęgnacja dłoni została uzupełniona także o kilka dodatkowych elementów. Po pierwsze, mając na uwadze, że sucha skóra często jest efektem stosowania różnego rodzaju detergentów, warto zadbać o to, by używane przez nas mydło do rąk było odpowiednio przebadane i zawierało składniki pielęgnujące, a nie dodatkowo wysuszające skórę dłoni. Obecnie na rynku znajdziemy wiele produktów zawierających w swoim składzie m.in. takie składniki, jak olejki roślinne czy witaminy z grupy B.

meskie dlonie

Bardzo suche dłonie warto nawilżać dodatkowo, stosując np. kąpiele w oliwie lub kąpiele parafinowe. Wymagają one trochę wolnego czasu, dlatego alternatywą mogą być specjalne, mocno skoncentrowane maski do rąk lub silnie nawilżające serum. Doskonale sprawdzają się zwłaszcza jako element wieczornej pielęgnacji, najlepiej w ramach całego rytuału: oczyszczanie, peeling, nawilżanie. Maskę najlepiej pozostawić na skórze na noc, tak by miała możliwość odpowiednio odżywić skórę. Dodatkowo można na ręce nałożyć bawełniane rękawiczki, które zachowają preparat na skórze. Jeżeli jednak nie chcemy kupować kilku różnych kosmetyków dedykowanych wyłącznie do dłoni i paznokci, możemy zdecydować się na np. resztki maseczki lub serum do twarzy, które zazwyczaj również zawierają duże ilości składników odżywczych.

Istotną rolę w pielęgnacji dłoni odgrywa także ochrona przeciwsłoneczna. Choć większość z nas pamięta, by w okresie letnim stosować odpowiednie preparaty z filtrem do twarzy i ciała, mało kto pamięta o tym, by nakładać je również na dłonie. To właśnie promieniowanie UV sprawia, że dłonie najszybciej ulegają starzeniu i pojawiają się na nich mniejsze lub większe przebarwienia. Dodatkowo ekspozycja na słońce przyspiesza utratę elastyczności i jędrności.