Przyjemniejsze gotowanie i łatwiejsze sprzątanie - poznaj nowoczesne piekarniki!

Przyjemniejsze gotowanie i łatwiejsze sprzątanie – poznaj nowoczesne piekarniki!

Piekarnik, obok lodówki czy płyty grzewczej, to jeden z najważniejszych sprzętów w każdej kuchni. Nowoczesne urządzenia tego typu pozwalają przygotować smaczne posiłki i zapewniają powodzenie nawet mało doświadczonym w gotowaniu osobom. Sprawdź co potrafią najnowsze piekarniki!

Gotowanie nie tylko dla zaawansowanych

Niektórzy nie lubią gotować, inni zaś nie czują się na siłach, aby przygotować wyszukane potrawy na spotkanie rodzinne czy przyjęcie w gronie przyjaciół. Z nowoczesnymi piekarnikami to zadanie jest znacznie łatwiejsze. Najczęściej wystarczy po prostu wybrać odpowiedni przepis, a urządzenie samo zadba o ustawienie odpowiedniej temperatury i zaprogramuje czas grzania w taki sposób, aby zagwarantować idealnie soczystą pieczeń, puszyste ciasto, kruche rogaliki albo doskonale wypieczony chleb z chrupiącą skórką. Dzięki temu nawet osoby nie mające większego doświadczenia w kuchni mogą zaskoczyć swoich bliskich smacznymi potrawami.

Kilka potraw jednocześnie? To możliwe!

Zdarza się, że musimy przygotować w krótkim czasie kilka różnych potraw – takie sytuacje zazwyczaj mają miejsce podczas świąt czy kameralnych uroczystości rodzinnych. Nowoczesne urządzenia AGD to sprzęt w pełni odpowiadający na potrzeby swoich użytkowników, a zasada ta dotyczy również piekarników. Obecnie możliwe jest przygotowywanie kilku różnych potraw jednocześnie bez mieszania zapachów, dzięki funkcji wielopoziomowego pieczenia dostępnej m. in. w urządzeniach marki Indesit. Oznacza to, że upieczemy mięso i warzywa bądź rybę na obiad, a jednocześnie – ciasto na deser. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić czas, ale również energię elektryczną, co nie pozostaje bez znaczenia dla wysokości rachunków za prąd.

Łatwiejsze czyszczenie

Czyszczenie piekarnika to raczej mało lubiana czynność, zwłaszcza jeśli musimy pozbyć się z jego ścianek przypalonego tłuszczu. Na szczęście również i w tym przypadku możemy liczyć na praktyczną funkcję samoczyszczenia dostępną w nowoczesnych piekarnikach. Najczęściej stosowane rozwiązania to piroliza lub kataliza. W pierwszym przypadku wnętrze urządzenia nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, dzięki czemu resztki jedzenia bądź tłuszcz ulegają spopieleniu – użytkownikowi pozostaje tylko zebrać je wilgotną szmatką. Podczas uruchomionego programu samoczyszczenia drzwiczki piekarnika zostają zablokowane, zapewniając bezpieczeństwo. Samoczyszczenie katalityczne opiera się na specjalnych emaliowanych panelach. Ich porowata powłoka absorbuje tłuszcz i brud, co również ułatwia umycie wnętrza piekarnika. Większych problemów nie powinny też sprawić drzwiczki urządzenia, które w wielu modelach są bardzo łatwe w demontażu, a tym samym wygodniejsze w czyszczeniu.

O czym pamiętać podczas kupowania piekarnika?

Na wygodę użytkowania piekarnika wpływa kilka istotnych kwestii. Wśród nich wymienić można nie tylko wspomniane już nowoczesne funkcje i praktyczne rozwiązania ułatwiające gotowanie, ale również inne czynniki. Podczas zakupów warto więc uwzględnić wielkość rodziny i rozmiary kuchni. W przypadku singli lub par mających niewielką kuchnię lepszym rozwiązaniem może okazać się urządzenie kompaktowe o szerokości do 50 cm. Przy dużej liczbie domowników, oczywiście jeśli powierzchnia kuchni na to pozwala, warto zdecydować się na urządzenie o większej pojemności, zwłaszcza jeśli zamierzamy przygotowywać kilka potraw jednocześnie.

W sklepie ze sprzętem AGD warto też przyjrzeć się prowadnicom w interesujących nas modelach. Tradycyjne wytłoczenia w ściankach piekarnika obecnie zastępowane są wygodniejszymi rozwiązaniami, jak np. prowadnice teleskopowe wysuwające się razem z blachą lub specjalne rolki.

W przypadku rodzin z małymi dziećmi ważne będą też specjalne zabezpieczenia, a więc np. chłodne drzwiczki chroniące przed poparzeniem albo ich blokowanie. Producenci stosują w tym celu specjalne zapadki albo wyposażają urządzenie w blokadę elektroniczną, która zwalnia się w po wciśnięciu odpowiedniej sekwencji przycisków albo kodu PIN.