W świecie pielęgnacji wiele mówi się o SPF i ochronie przeciwsłonecznej. Czy stosowanie kremów z filtrem ma sens także zimą oraz w pochmurne dni, gdy na niebie na próżno szukać słońca? Warto zrozumieć, dlaczego odpowiednia ochrona jest prawdziwym niezbędnikiem oraz kluczem do pięknej i zdrowej skóry!
SPF – czym tak właściwie jest?
SPF, czyli Sun Protection Factor to skrót znajdujący się na etykietach kosmetyków przeciwsłonecznych. Jego wartość (SPF 10, SPF 50+ itd.) odnosi się do stopnia ochrony przed promieniowaniem UVB, jaką zapewnia stosowanie danego produktu. Zasada jest prosta – im wyższa wartość SPF, tym mniej promieni UVB przedostanie się do skóry.
Przyjęło się jednak, że mianem SPF-ów określa się grupy produktów z filtrami, które chronią przed szkodliwym działaniem słońca. Mogą to być m.in. kremy do twarzy i całego ciała, balsamy, mleczka, a także spraye do włosów czy kosmetyki kolorowe z formułą wzbogaconą o składniki ochronne.
Jak działają kremy z filtrem?
Kremy z filtrem SPF to nic innego jak tarcza obronna dla skóry. Dzięki nim możliwa jest ochrona przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Składa się na nie m.in. promieniowanie ultrafioletowe, czyli fale UVA i UVB. To właśnie one są cichym sprawcą starzenia się skóry, utraty jej jędrności, pojawiania się niechcianych zmarszczek oraz oparzeń.
Filtry SPF powstały tak, aby skutecznie przeciwdziałać negatywnym skutkom działania słońca, tworząc na skórze swojego rodzaju barierę ochronną. Stosuje się je po to, aby ochronić skórę przed poparzeniami, powstawaniem pieprzyków (które mogą przeobrazić się w groźne zmiany nowotworowe), fotostarzeniem czy przesuszeniem.
Oczywiście nie należy zapominać o tym, że umiarkowana ekspozycja na promienie słoneczne jest potrzebna. To właśnie dzięki niej organizm jest w stanie produkować witaminę D3. Spacery w słoneczne dni mają również niebagatelny wpływ na utrzymanie dobrego samopoczucia. Bardzo istotne jest jednak, aby korzystać z promieni słonecznych rozważnie i z należytą ochroną.
Ochrona przed słońcem – sposób na piękną i zdrową cerę!
Formuła kremów z filtrem SPF może opierać na dwóch różnych mechanizmach działania, dlatego dzieli się je na:
- chemiczne;
- fizyczne (mineralne).
Filtry chemiczne pochłaniają szkodliwe promienie UVA i UVB, a następnie przeobrażają je w bezpieczne dla skóry ciepło. Produkty tego typu szybko się wchłaniają, a ich formuła nie pozostawia na ciele białych, tłustych smug. Wobec tego bez problemu można je nakładać pod makijaż.
Z kolei filtry mineralne (inaczej fizyczne) takie jak np. dwutlenek tytanu czy tlenki żelaza po nałożeniu odbijają promieniowanie słoneczne od powierzchni ciała. W głównej mierze chronią one przed promieniami UVB, a w mniejszym stopniu przed UVA.
Kosmetyki z filtrem tego typu pozostawiają na ciele biały film. Jednocześnie nie przenikają do skóry i nie wchodzą z nią w reakcję, wobec czego sięgają po nie m.in. osoby ze skłonnościami do alergii.
Ochrona przeciwsłoneczna – jak prawidłowo nakładać kremy z filtrem?
To, w jaki sposób powinno się stosować i nakładać kosmetyki z filtrem SPF zależy od wybranego rodzaju ochrony. Jest jednak kilka zasad, których należy przestrzegać niezależnie od wybranego produktu:
- SPF najlepiej aplikować na czystą i osuszoną skórę.
- Kosmetyki ochronne służą do stosowania na co dzień, niezależnie od pogody.
- Konieczna jest reaplikacja kremu SPF, a jej częstotliwość zależy od rodzajów aktywności oraz filtru.
Krem z filtrem należy ponownie nałożyć na skórę po około 2-3 godzinach od poprzedniej aplikacji. Ważne, aby po posmarowaniu ciała, zanim wyjdzie się na słońce, odczekać 20 minut.
Istotne jest również, aby pamiętać o reaplikacji podczas aktywności fizycznej, np. pływania czy intensywnego uprawiania sportu. Pot oraz woda mogą bowiem przyczynić się do szybszego zmycia produktu ze skóry.
Specjaliści zalecają, aby nakładać na cerę od 1 ml do 1,25 ml kremu (na twarz i szyję). Czynność tę wykonuje się podczas porannej pielęgnacji, po dokładnym umyciu, tonizacji i w razie potrzeby po nałożeniu innych produktów pielęgnacyjnych takich jak np. serum.
Później należy odczekać chwilę, aby produkty wchłonęły się w skórę i zaaplikować krem z filtrem. Niektóre kosmetyki ochronne świetnie sprawdzą się jako baza pod make-up. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby po kremie z filtrem zastosować specjalną bazę pod makijaż.
Podczas odpoczynku na plaży ponowne nakładanie ochrony SPF na całe ciało nie stanowi żadnego problemu. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku reaplikacji filtrów na twarz, którą pokrywa warstwa pięknego makijażu.
Oczywistym jest, że żadna z Pań nie chce zepsuć starannie wykonanego konturowania. Jak więc zadbać o ochronę słoneczną, a jednocześnie nie zepsuć make-upu?
Można to zrobić np. przy pomocy beauty blendera, delikatnie wklepując produkt z filtrem w cerę. Rozwiązaniem są także produkty z filtrem SPF w formie wygodnych w aplikacji sprayów oraz mgiełek, które można nałożyć bezpośrednio na makijaż.
Co jeszcze warto zrobić dla swojej skóry?
Ochrona przed słońcem to podstawa, ale nie tylko ona ma duże znaczenie w utrzymaniu zdrowej i pięknej skóry. Oprócz aplikacji kremów z filtrem SPF nie należy zapominać o:
- Odpowiednim nawadnianiu organizmu.
- Dostosowanej, zdrowej i zróżnicowanej diecie, a w razie potrzeby suplementacji, np. kolagenu i witamin A czy E (przyjmowanie suplementów najlepiej skonsultować ze specjalistą).
- Stosowaniu produktów pielęgnacyjnych dostosowanych do typu i potrzeb skóry, np. wyłącznie delikatnych, hipoalergicznych dermokosmetyków w przypadku cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień.
- Częstej zmianie pościeli i ręczników, na których powierzchni mogą gromadzić się bakterie.
Odpowiednia troska o kondycję skóry zaowocuje zdrową, promienną cerą. Warto pamiętać o tym na co dzień i zadbać nie tylko o ochronę przed słońcem, ale i szereg innych kwestii.
Leave a Reply