polisa posagowa, ubezpieczenie posagowe

Polisa ułatwi start w dorosłość twojego dziecka. Jak ją wybrać?

Jako rodzice możemy naszemu dziecku zapewnić zagraniczne studia, wymarzone podróże czy zakup mieszkania. Dla mniej zamożnych rodziców rozwiązaniem jest systematyczne oszczędzanie, które można połączyć z ochroną finansową. Wystarczy tylko odpowiednio wcześnie zgłosić dziecko do polisy posagowej.

Zakup ubezpieczenia posagowego to zabezpieczenie przyszłości dziecka. To forma oszczędności połączonych z ochroną na wypadek śmierci rodziców.

Na czym polega polisa posagowa? Umowa, warunki, wiek dziecka

Główny cel ubezpieczenia posagowego to zapewnienie dziecku środków na rozpoczęcie samodzielnego życia.

Po ukończeniu określonego w umowie wieku (18-25 lat) młody człowiek będzie mógł przeznaczyć zgromadzony kapitał na dowolny cel:

  • sfinansowanie studiów,
  • zakup mieszkania,
  • zakup używanego samochodu,
  • ślub,
  • założenie rodziny.

Ważną zaletą ubezpieczenia jest zabezpieczenie dziecka na wypadek śmierci rodzica. Wtedy obowiązek opłacania składki przejmuje na siebie ubezpieczyciel lub także wypłaca dziecku comiesięczną rentę do końca trwania umowy. W przypadku śmierci dziecka następuje zwrot wpłaconych składek.

Polisa posagowa to umowa, którą podpisujemy na minimum 5 lat – do czasu uzyskania określonego wieku przez nasze dziecko. Może to być moment ukończenia pełnoletności, zakończenia szkoły średniej lub studiów. W tym ustalonym momencie dziecko otrzymuje zgromadzone przez lata środki – w zależności od tego, jaką składkę się decydujemy opłacać może to być zarówno kwota 6000 zł, jak i 40 000 zł. Wybór należy do nas – zarówno w zakresie wysokości zgromadzonych środków, jak i zakresu ochrony, co możemy sprawdzić np. na https://rankomat.pl/zycie/polisa-dla-dziecka-co-wybrac.

Polisa posagowa to świetne rozwiązanie, ponieważ decydujemy się na podpisanie umowy z ubezpieczycielem – oszczędności oczywiście sami możemy dokonywać, jednak przy nagłych większych wydatkach nietrudno o chwilowe „zawieszenie” odkładania. Remont mieszkania czy nagła naprawa samochodu może pokrzyżować nasze plany, co zmniejszy oszczędności dla dziecka. Umowa z ubezpieczycielem bardziej zobowiązuje do regularnych wpłat, a ponadto – dziecko zyskuje również ochronę.

Polisa posagowa jako inwestycja w przyszłość – przykłady

Ubezpieczenie posagowe to dobra inwestycja w przyszłość dziecka. Regularnie odkładane pieniądze pozwolą podejmować pierwsze dorosłe decyzje naszego dziecka. Większość towarzystw ubezpieczeniowych jako minimalną składkę traktuje kwotę 100 zł. Tutaj dużo jednak zależy od oferty, którą wybierzemy.

Na rynku ubezpieczeniowym kilka towarzystw oferuje polisy posagowe dedykowane najmłodszym. Poniżej sprawdzamy zakres ochrony, wiek ubezpieczonego, czas trwania umowy i wysokość składki.

AVIVA Absolwent

Świadczenie za: śmierć ubezpieczonego lub uposażonego w okresie ubezpieczenia, dożycie przez uposażonego ostatniego dnia okresu ubezpieczenia.
Rozszerzenia: śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku, niezdolność do pracy.
Wiek ubezpieczonego w dniu podpisania umowy: nieokreślony
Minimalny okres umowy: 10 lat.
Minimalna składka miesięczna: 90 zł.

ALLIANZ Polisa posagowa

Świadczenie za: śmierć ubezpieczonego lub uposażonego w okresie ubezpieczenia, dożycie przez uposażonego ostatniego dnia okresu ubezpieczenia.
Rozszerzenia: śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku, zwolnienie z opłacania składek na wypadek inwalidztwa.
Wiek ubezpieczonego w dniu podpisania umowy: 60 lat
Minimalny okres umowy: 5 lat.
Minimalna składka miesięczna: 100 zł.

NATIONALE NEDERLANDEN W trosce o pewną przyszłość

Świadczenie za: śmierć ubezpieczonego lub uposażonego w okresie ubezpieczenia, dożycie przez uposażonego ostatniego dnia okresu ubezpieczenia, niezdolność ubezpieczonego do wykonywania jakiejkolwiek pracy zarobkowej lub niezdolność ubezpieczonego do samodzielnej egzystencji spowodowane wypadkiem lub chorobą.
Rozszerzenia: Dziecko – pobyt w szpitalu, operacja, trwałe inwalidztwo, poważne zachorowanie. Dorosły – niezdolność do wykonywania pracy zarobkowej, niezdolność do samodzielnej egzystencji.
Wiek ubezpieczonego w dniu podpisania umowy: 66 lat
Minimalny okres umowy: 5 lat.
Minimalna składka miesięczna: 150 zł.

WARTA Posag

Świadczenie za: śmierć ubezpieczonego lub uposażonego w okresie ubezpieczenia, dożycie przez uposażonego ostatniego dnia okresu ubezpieczenia.
Rozszerzenia: renta posagowa, wypłacana w razie śmierci fundatora polisy, jednorazowa wypłata w razie zgonu fundatora na skutek nieszczęśliwego wypadku, przejęcie opłacania składek w razie całkowitego inwalidztwa lub śmierci fundatora, inwalidztwo dziecka w wyniku wypadku, dzienne świadczenie szpitalne, poważne zachorowanie dziecka.
Wiek ubezpieczonego w dniu podpisania umowy: 65 lat
Minimalny okres umowy: 5 lat.
Minimalna składka miesięczna: 100 zł.

PRUDENTIAL Start w Życie

Świadczenie za: śmierć ubezpieczonego lub uposażonego w okresie ubezpieczenia, dożycie przez uposażonego ostatniego dnia okresu ubezpieczenia.
Rozszerzenia: Dziecko – niezdolność do samodzielnej egzystencji, poważne zachorowanie Dorosły – śmierć, niezdolność do pracy, poważny uszczerbek, poważne zachorowanie.
Wiek ubezpieczonego w dniu podpisania umowy: nieokreślony.
Minimalny okres umowy: 10 lat.
Minimalna składka miesięczna: 125 zł.

To, ile zainwestujemy – jest bardzo ważne. Nie musi być to wygórowana kwota, ponieważ odkładana przez wiele lat – przyniesie efekty. W sytuacji, gdy chcielibyśmy wykonać symulację – ile uda nam się uzbierać – pomoże nam kalkulator ubezpieczeniowy jak np. https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator.

Gdzie szukać polisy posagowej?

Wiele towarzystw ma w swojej ofercie możliwość zakupu polisy posagowej. Choć teoretycznie wydawać by się mogło, że większość ubezpieczycieli oferuje to samo – zwracajmy uwagę na szczegóły.

Przed zakupem sprawdźmy dostępne umowy dodatkowe, możliwość modyfikowania umowy w trakcie jej trwania oraz zawieszenia składki. Dzięki temu – gdy pojawią się jakieś chwilowe trudności finansowe, nie będziemy musieli rezygnować z polisy.

Ważne jest przede wszystkim – gdzie znajdziemy dobre ubezpieczenie dla naszego dziecka. Warto jest korzystać z pomocy stron, które w całości poświęcone są tematyce ubezpieczeniowej jak np. strony, które prowadzą rankingi ubezpieczeń.

Ranking nie tylko informuje nas o innych atrakcyjnych ofertach, ale również pozwala samodzielnie dokonać porównania ofert, sprawdzić ich zakres i wybrać zarówno najtańszą ofertę, jak i najbardziej odpowiadającą potrzebom naszego dziecka.

Porównanie jest kluczowe, gdy zależy nam na tym, by nie przepłacać, a jest to ważne wówczas, gdy chcemy zabezpieczyć polisą więcej niż jedno dziecko.

Uwaga na wyłączenia odpowiedzialności w polisie posagowej

Oprócz porównania – ważne jest, byśmy sprawdzali dokładnie umowę z ubezpieczycielem, a szczególnie ważne są dwa zapisy w umowie.

Pierwszy z nich to karencja czyli czas pomiędzy podpisaniem umowy, a rozpoczęciem ochrony nad dzieckiem. Nasze dziecko nie nabywa ochrony z kolejnym dniem po zawarciu umowy – tylko w pełni zaczyna się ona dopiero po jakimś czasie. W innym wypadku dochodziłoby do wielu nadużyć względem firm ubezpieczeniowych, np. polisę posagową mógłby wykupić rodzic, u którego zdiagnozowano poważny i wysoce śmiertelny przypadek nowotworu.

Karencja jest istotna również w przypadku umów dodatkowych, może okazać się, że nasze dziecko np. trafi do szpitala w pierwszym miesiącu po podpisaniu umowy i nie będzie to uprawniało go do otrzymania świadczenia, jeśli karencja będzie przewidywała 3 miesiące.

Druga ważna kwestia w umowie z ubezpieczycielem to wyłączenie odpowiedzialności. Są to sytuacje, a właściwie okoliczności zdarzeń ubezpieczeniowych, które wykluczają otrzymanie świadczenia. Dzieje się tak np. jeśli dziecko dozna urazu wskutek bójki lub pod wpływem alkoholu.

Wyłączenia odpowiedzialności dotyczą najczęściej sytuacji, w których człowiek świadomie działa na swoją niekorzyść, należą do nich m.in.:

  • bójki, rozruchy, pobicia,
  • czyny prawnie zakazane,
  • prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających,
  • przebywanie na terenie państwa, w którym toczą się działania wojenne.

Warto zatem sprawdzać dokładnie treść umowy, by na przyszłość uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki.