Studentka nauka
educarelab.com

Jesteś studentką? Sprawdź, jak z powodzeniem zaliczyć sesję!

W życiu każdego studenta przychodzi w końcu ten czas, kiedy trzeba porzucić słodkie lenistwo i zaliczyć semestr. Co należy wtedy zrobić, żeby zaliczyć wszystkie egzaminy i nie wyzionąć przy okazji ducha?

Podstawą jest dobra organizacja czasu. Zadbaj o to, by 2-3 tygodnie przed rozpoczęciem sesji poznać przynajmniej przybliżone terminy egzaminów. To pozwoli Ci stworzyć plan pracy na sesję i ostatnie dni przed nią, w czasie których z reguły jest sporo „zerówek” i zaliczeń ćwiczeń. Planując pracę, warto zacząć od uważnego kilkukrotnego przeczytania notatek z wszystkich zdawanych tematów, a następnie, przed konkretnymi egzaminami, powtarzać obowiązujący na nich materiał. Zapewnij sobie rzetelne notatki z wykładu – skrypt wykładowcy lub odręczne; książki mogą poszerzyć Twoją wiedzę, ale zwykle prezentują inne podejście do tematu niż Twój wykładowca, więc nie powinny stanowić podstawy Twojej wiedzy z danej dziedziny. Jeśli to możliwe, zdobądź listę zagadnień obowiązujących na egzaminie oraz stare egzaminy tych samych wykładowców – dzięki temu będziesz wiedział, czego się spodziewać i na co zwrócić szczególną uwagę, oraz nie będziesz tracić czasu na naukę niepotrzebnych partii materiału.

Sesja studenta, a styl życia

Studentka
connectlearningtoday.com

Niemniej ważny jest sesyjny styl życia – zdrowy i wypoczęty człowiek ma dużo świeższy umysł i jest w stanie pracować znacznie efektywniej. Wbrew pozorom nieprzesypianie nocy nie jest dobrą taktyką; podczas snu mózg się regeneruje, pozwalając na zwiększenie koncentracji, dlatego warto spać przynajmniej te kilka godzin na dobę; w szczególności, wyśpij się ostatniej nocy przed egzaminem – wtedy jest już za późno na naukę! Niedobrze jest też nadrabiać nieprzespane godziny kawą i energetykami, które powodują rozdrażnienie i utrudniają skupienie się na nauce. Nie zaniedbuj również swojej diety – wysiłek umysłowy również wymaga dużo energii i wartości odżywczych, zatem warto poświęcić kilkanaście minut na przerwę i regeneracyjny posiłek, z mięsem i warzywami. Szczególnie pomocne są cukry – przed egzaminem warto zjeść batonika lub jakiś owoc (najlepiej cytrusowy, który orzeźwia i pobudza).

Uważaj jednak z ilością jedzenia, gdyż duże obżarstwo powoduje spadek koncentracji i senność. Nie zaniedbuj również aktywności fizycznej – zajmowanie długi czas jednej pozycji obniża aktywność mózgu. Dobrym pomysłem jest robienie co godzinę-dwie przerwy na kilka ćwiczeń rozciągających, podczas których odpoczywa umysł i wzrok, a drobna ilość ruchu pozytywnie wpływa na ukrwienie mózgu, a więc na poprawę jego wydajności. W sesji letniej dobrym sposobem na to jest również nauka w plenerze – świeże powietrze znacznie lepiej stymuluje komórki nerwowe. Jeśli nie masz takiej możliwości, to zadbaj przynajmniej o regularne wietrzenie pokoju, w którym się uczysz.

Powyższe wskazówki mogą brzmieć dziwnie, ale w rzeczywistości stanowią one połowę sukcesu. Dzięki nim nie tylko będziesz mógł efektywniej się uczyć, ale również ograniczyć stres związany z sesją, co dobrze odbije się na Twoim zdrowiu. A niektóre z nich mogą Ci się przydać również po studiach – w cięższych okresach w pracy, wymagających koncentracji i dobrej organizacji czasu.

fot. główne: educarelab.com