Narodziny dziecka, a kryzys w związku

Narodziny dziecka są najpiękniejszym momentem w życiu każdej mamy, a przynajmniej – jednym z nich. Tak jak wiele szczęścia wnoszą do związku, tak też mogą stać się przyczyną wielu kryzysów, nawet u najbardziej zgranych i  szczęśliwych par. Poznaj pierwsze symptomy wskazujące na pogorszenie Waszej relacji.

Kryzys w związku – nie samą radością człowiek żyje

Po narodzinach dziecka Wasz świat staje do góry nogami. Zwykle dzień podobny do kolejnego zostaje po brzegi wypełniony nowymi obowiązkami. Do tego dochodzi niewyspanie i związane z nim poddenerwowanie. Dziecko zmienia wszystko – od rytmu dnia i nocy, po życiowe priorytety.

stuff.co.nz

Oprócz codzienności, chcąc czy nie, zmienia się także wiele w partnerskiej relacji (w mniejszym lub większym stopniu). Często dochodzi do kryzysu, co nie jest niczym nienaturalnym. Nie można jednak tego bagatelizować, a być
czujnym i stawić mu czoła.

Kryzys w związku – pierwsze symptomy

Obgadujesz partnera. Plotki i ploteczki nie są niczym złym, ale jeśli w grę zaczyna wchodzić rozmowa z koleżanką podczas której nie potrafisz powiedzieć niczego pozytywnego o swoim partnerze, wiedz, że coś się dzieje.

Prowadzisz osobne życie. Po narodzinach dziecka każda, chociaż najmniejsza okazja do tego by pobyć sam na sam z partnerem jest na wagę złota. Jeśli jednak w takich momentach wolicie być zazwyczaj osobno, nie wskazuje to na nic dobrego.

Problemy w komunikacji. Jeśli Wasze rozmowy często kończą się sprzeczką, nie wskazuje to na nic dobrego. Oczywiście musisz wziąć pod uwagę to, że oboje możecie być zmęczeni, nie mieć ochoty na rozmowy w danym momencie – to naturalne. Jeśli jednak większość prób porozumienia kończy się fiaskiem to znak, że czas zacząć nad tym pracować.

Pojawiające się coraz częściej negatywne emocje. Wiadomo, złe emocje towarzyszą każdemu z nas – w większym lub mniejszym stopniu. Po narodzinach dziecka mogą pojawiać się znacznie częściej, chociażby przez szalejące hormony, brak snu, zmęczenie, problemy z karmieniem etc. Jeśli jednak Twoje negatywne emocje względem partnera się nasilą i zauważysz, że z jego strony wygląda to podobnie, postarajcie się nad tym popracować. Utrzymywanie złej temperatury w związku nie prowadzi do niczego dobrego.

Brak czułości. Oczywistą kwestią jest to, że tuż po porodzie raczej żadna kobieta nie ma ochoty na sex. Często w grę nie wchodzi nawet przytulanie. Z czasem jednak powinno się to zmienić. Jeśli jednak przez kolejne tygodnie
nie masz ochoty na żadne zbliżenie, podobnie jak partner, powinniście zastanowić się nad przyczyną. Jedną z nich może być zbliżający się kryzys, chociaż oczywiście nie można wykluczyć innych.

Kryzys w związku – pracujcie nad jego zakończeniem

growingself.com

Pamiętaj o tym, że każdy, nawet największy kryzys można przezwyciężyć. Wspólnymi siłami doprowadzicie do tego, że sytuacja się unormuje. Często nawet wyjdziecie z problemów jeszcze silniejsi. Niedopuszczalne jest natomiast lekceważenie jakiegokolwiek symptomu świadczącego o tym, że między wami zaczyna się źle dziać.

zdjęcie główne: growingself.com