Komórki macierzyste z tłuszczu

Komórki macierzyste z tłuszczu – przełom w ortopedii!

Komórki macierzyste pozyskane z tkanki tłuszczowej to SVF (stromal vascular fraction), czyli potocznie mówiąc koktajl kilku rodzajów komórek macierzystych posiadających różne właściwości. Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki, które mają olbrzymi potencjał do namnażania się oraz wyjątkowe zdolności do przekształcania się w wyspecjalizowane komórki tworząc w ten sposób tkanki. Dzięki temu wykorzystuje się je od lat w medycynie odbudowując lub zastępując uszkodzone komórki. Dlatego nadają się do terapii leczniczych i regeneracyjnych. Frakcja MSC pozyskana z tkanki tłuszczowej w inżynierii tkankowej cieszy się największym zainteresowaniem w medycynie regeneracyjnej.

Dlaczego komórki macierzyste pozyskane z tkanki tłuszczowej są najlepsze?

Tkanka tłuszczowa pokrywa dość spory obszar naszego ciała. Jej głównym zadaniem jest magazynowanie energii na potrzeby organizmu. Jest najlepszym źródłem komórek macierzystych ASC w ciele człowieka.

Główną zaletą jest ich ilość i łatwa dostępność. Ponadto, nie trzeba hodować ich w laboratorium dla uzyskania tzw. progu terapeutycznego. Pobierając komórki macierzyste ze szpiku kostnego, można wyizolować około 50 000 ASC w trakcie jednego pobrania, a z krwi obwodowej 10 000 ASC. Natomiast pobierając je z tkanki tłuszczowej, mamy szansę wyizolować od 10 000 000 do nawet 50 000 000 ASC. Warto zauważyć, że w wielu przypadkach komórki macierzyste pobrane ze szpiku i krwi obwodowej dzielą się na komórki krwi i nie nadają się do terapii np. stawów z uwagi na ich pochodzenie.

Tymczasem 25-45% komórek macierzystych pobranych z tkanki tłuszczowej może przekształcić się w komórki innego rodzaju (m.in. komórki naczyniowe, kościotwórcze, komórki mięśni i chrząstki czy komórki wątroby). Dość istotne jest, że sama procedura pobrania bogatej w komórki macierzyste tkanki tłuszczowej jest właściwie bezbolesna dla pacjenta, a uzyskane w ten sposób komórki starzeją się wolniej niż ASC pochodzące ze szpiku kostnego.

Jak pobierane są komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej?

Tkankę tłuszczową można pobrać podczas zabiegu liposukcji. Zawsze odbywa się on w znieczuleniu miejscowym. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie skóry około 3-4 mm w okolicach kolca biodrowego. Po wykonaniu zabiegu pacjent zobowiązany jest do noszenia przez 4 tygodnie elastycznego uciskowego pasa lub dla większego komfortu ubrania kompresyjnego. Możemy w ten sposób zapobiec wystąpieniu krwiaka po interwencji chirurgicznej, zmniejszyć ewentualne dolegliwości bólowe, przyspieszyć gojenie i mieć kontrole nad równym gojeniem się miejsc pobrania.

Unikatowość w Polsce Południowej! Terapia komórkami macierzystymi

Od jakiegoś czasu zaczęto stosować komórki macierzyste pozyskane z tkanki tłuszczowej w leczeniu bólu schorzeń ortopedycznych – wyjaśniają specjaliści z krakowskiego Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznego DER-MED., które jako pierwsze w Polsce południowej w listopadzie 2018 roku wykonało wnikliwe badania kliniczne.

Komórki te zmniejszają lub wykluczają całkowicie ból i przywracają funkcję stawów zwiększając ich ruchowość, regenerują mięśnie, ścięgna i więzadła. Stosowanie komórek macierzystych podczas terapii może zapobiec w późniejszym czasie wszczepieniu endoprotezy przy I i II stopniu zwyrodnienia lub odroczyć czas do operacji przy III i IV stopniu zwyrodnienia, co może ucieszyć pacjenta. Terapia komórkami macierzystymi może przywrócić sprawność chorym, którzy cierpią z powodu zwyrodnienia stawów, a czasami może wykluczyć lub opóźnić konieczność wykonania endoprotezoplastyki.

W Polsce tylko trzy centra medyczne posiadają tak nowoczesną technologię oraz wybitnych specjalistów, którzy leczą swoich pacjentów w tak innowacyjny i efektywny sposób.

Zabieg z zastosowaniem komórek macierzystych pozyskanych z tkanki tłuszczowej przeprowadzany jest między innymi w Centrum DER-MED w Krakowie. Aby uzyskać szczegółowe informacje, zajrzyj na stronę internetową www.krakow.dermed.pl