Kobiety powodują mniej wypadków – czy w związku z tym płacą mniej za OC?

W obiegowej opinii mężczyźni są lepszymi kierowcami niż kobiety. Jak się jednak okazuje, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej, ponieważ to właśnie panie jeżdżą znacznie bezpieczniej, powodując o wiele mniej wypadków niż kierowcy płci przeciwnej. Czy w związku z tym kobiety płacą mniej za OC?

Kobieta jeździ bezpieczniej

Czy wiesz, że tylko co piąty (21%) wypadek na polskich drogach jest powodowany przez kobiety, podczas gdy mężczyźni za kółkiem są sprawcami aż 75% tego rodzaju niebezpiecznych zdarzeń drogowych? I jak to się ma do stereotypu, że to właśnie mężczyźni są lepszymi kierowcami? Te różnice w statystykach wypadkowości niektórzy próbują tłumaczyć mniejszą liczbą kobiet na drogach, jednak fakty są takie, że obecnie aż 40% kierowców jest płci pięknej.

Kobiety jeżdżą wolniej i ostrożniej zapewne ze względu na naturalne predyspozycje psychiczne i emocjonalne. W porównaniu z mężczyznami są po prostu bardziej zapobiegliwe, odpowiedzialniejsze i rozsądniejsze, co objawia się również za kółkiem. Rzadko zdarza się, żeby kobieta szarżowała, wyprzedzała na trzeciego czy znacząco przekraczała dozwoloną prędkość, podczas gdy wśród kierowców płci męskiej zdarza się to niestety często. Z kolei mężczyźni to często ryzykanci, którzy lubią szybką jazdę, a płynący w ich żyłach testosteron każe wydobyć maksimum mocy z auta.

Niekorzystne równouprawnienie

Czy fakt, że kobiety są wyraźnie bezpieczniejszymi kierowcami i powodują mniej szkód, a więc dla towarzystw ubezpieczeniowych są mniej ryzykownymi klientami niż mężczyźni, powoduje, że płacą mniej za obowiązkowe OC? Kierując się zasadami przyjętymi przez towarzystwa ubezpieczeniowe, teoretycznie powinno tak być. Praktyka jest jednak inna, bo – jak pokazują wyliczenia przeprowadzone przez kalkulator OC kalkulator-oc-ac.auto.pl – płeć nie jest czynnikiem różnicującym cenę polisy od odpowiedzialności cywilnej.

Co ciekawe, jeszcze do 2013 roku rzeczywiście kobiety płaciły mniej za OC niż mężczyźni. U schyłku 2012 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał jednak wyrok, który całkowicie zmienił sytuację, zrównując składki dla obu płci. Argumentacja była taka, że mężczyźni nie mogą być dyskryminowani ze względu na płeć, więc nie może być uwzględniana jako czynnik różnicujący cenę polisy. Efektem wyroku było to, że… ceny OC dla kobiet zrównały się z tymi dla mężczyzn. Jak widać, w tym przypadku równouprawnienie nie było bynajmniej korzystne dla kobiet.

Płac mniej bez względu na płeć

Fakty są takie, że obecnie przy wszystkich identycznych parametrach dotyczących kierowcy i pojazdu tyle samo za polisę w danej firmie zapłaci mężczyzna i kobieta. I nie ma przy tym znaczenia, że z punktu widzenia towarzystwa ubezpieczeniowego kierowcy płci pięknej są o wiele mniej ryzykowni – w końcu chodzi o równouprawnienie… Jednak bez względu na to, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną, zawsze staraj się płacić jak najmniej za obowiązkową polisę.

Aby kupić ubezpieczenie jak najmniejszym kosztem, trzeba wiedzieć, w której firmie jest to możliwe. Ceny OC w towarzystwach ubezpieczeniowych są bowiem różne, więc należy się zorientować, gdzie jest najtaniej. Niezastąpiony jest w tym celu kalkulator OC kalkulator-oc-ac.auto.pl, za pośrednictwem którego łatwo i szybko wyliczysz składkę w wielu towarzystwach. To naprawdę nietrudne, bo wymaga wyłącznie wpisania danych w formularzu dostępnym na stronie. Informacje dotyczą z jednej strony ubezpieczanego pojazdu, a z drugiej jego właściciela lub właścicieli. Następnie po chwili wyświetla się zestawienie, które obejmuje oferty OC posortowane od najtańszej do najdroższej. Dzięki temu w mgnieniu oka wiesz, gdzie najkorzystniej kupić polisę.