pomoc domowa
Pomoc domowa. Na co zwrócić uwagę, zatrudniając panią do sprzątania?

Pomoc domowa. Na co zwrócić uwagę, zatrudniając panią do sprzątania?

Zatrudnienie pomocy domowej to świetne wyjście dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą zadbać o czystość swojego mieszkania samodzielnie. Czasem z usług pani do sprzątania korzystamy regularnie, a niekiedy tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Na co zwrócić uwagę, zatrudniając pomoc domową i jak powinna przebiegać współpraca?

Gdzie znaleźć odpowiednią pomoc domową?

Na początek odpowiemy na jedno z pytań, które najczęściej zadają osoby decydujące się na zatrudnienie pani do sprzątania: gdzie jej szukać? Dobrą metodą jest skorzystanie z rekomendacji przyjaciół i znajomych – może się okazać, że ktoś poleci nam zaufaną, sprawdzoną osobę. Możemy również znaleźć pomoc domową w Internecie, np. za pośrednictwem strony www.pomocedomowe.pl. W sieci dostępnych jest także wiele innych stron, w których znajdziemy odpowiednią pomoc domową. Wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarce „sprzątanie + miasto”, czyli np. „sprzątanie w Gdańsku„, a otrzymamy listę stron i portali z ogłoszeniami.

Jakie prace wykona pomoc domowa?

Wybierając pomoc domową, należy kierować się przede wszystkim swoimi potrzebami. Niektórzy potrzebują pomocy jedynie w prasowaniu, inni chcą, by ktoś wyręczył ich w myciu okien, a jeszcze inni oczekują, że zatrudniona pani sprzątająca kompleksowo zajmie się porządkami w mieszkaniu.

Dobra, czyli jaka – jak wybrać odpowiednią pomoc sprzątającą?

Panią do sprzątania nie tylko wpuszczamy do naszego domu – często pozostawiamy ją w nim bez nadzoru! Właśnie dlatego, tym, na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę, jest uczciwość i zaufanie – czy dana osoba je wzbudza? Czy może pochwalić się pozytywnymi referencjami? Te ostatnie są szczególnie istotne w sytuacji, gdy zatrudniamy Panią do sprzątania, której nie znamy i która jest nam zupełnie obca. Ważne jest również, by wybrana osoba posiadała duże doświadczenie i wiedzę, w jaki sposób wykonywać poszczególne zadania w naszym domu. W roli pań do sprzątania świetnie sprawdzają się osoby, które dorabiają w ten sposób do emerytury, a które z racji wieku mają duże doświadczenie w prowadzeniu domu i organizacji domowych porządków. Jakie jeszcze cechy są pożądane u pomocy sprzątającej? Przede wszystkim uczciwość, sumienność i rzetelność. Istotna jest również szybkość, dokładność i duża dyskrecja.

Współpraca z panią sprzątającą

Już na początku współpracy z panią sprzątającą warto określić zakres obowiązków, liczbę godzin pracy i wynagrodzenie. Należy również pamiętać o tym, że to po naszej stronie leżeć będzie zapewnienie niezbędnych środków czystości. Pamiętajmy również, by jasno komunikować swoje oczekiwania – tak, by zatrudniona przez nas osoba dokładnie wiedziała, czego od niej oczekujemy i które zadania powinna traktować priorytetowo.

Decydując się na zatrudnienie pani do sprzątania, powinniśmy pamiętać także o szacunku, zarówno dla niej, jak i dla jej pracy. Fakt, że zatrudniamy pomoc, nie oznacza też, że zwolnieni jesteśmy z dbania o czystość wokół siebie – wręcz przeciwnie! Wykonując samodzielnie najprostsze i najmniej czasochłonne prace, pozwolimy zatrudnionej pani skupić się na najważniejszych i najbardziej wymagających zadaniach.