urzadzenie mieszkania bezpiecznego dla kota

Jak urządzić mieszkanie bezpieczne dla kota?

Na bezpieczeństwo domowego zwierzaka wpływa wiele czynników. Dlatego lokal, w którym zamieszka kot, trzeba dobrze przystosować do potrzeb futrzaka. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas aranżacji przestrzeni dla mruczka?

Wyznaczanie stref w mieszkaniu przyjaznym dla kota

Podczas przygotowań mieszkania na przyjęcie futrzastego pupila trzeba poświęcić chwilę na wyznaczenie stref do różnych aktywności. Taki podział sprawi, że kot w domu będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo. Behawioryści zalecają, aby w mieszkaniu pojawiło się kilka kluczowych obszarów. Mowa tu o strefie jadalnej, wypoczynkowej, toaletowej oraz przeznaczonej do zabawy.

Strefa jadalna dla kota

Przestrzeń do spożywania posiłków wyznaczają miseczki. Wbrew pozorom nie muszą one stać w kuchni. Zaaranżowanie strefy jadalnej w pomieszczeniu do gotowania często stanowi zachętę do poszukiwania ludzkich przekąsek. Aby uniknąć takiej sytuacji, miski warto ustawić w innej części mieszkania.

Kocia przestrzeń do wypoczynku

Przestrzeń wypoczynkowa to bardzo ważne miejsce dla kota. Udana drzemka umożliwia regenerację sił i relaks mruczka. Dzięki temu sen ma ogromny wpływ na ogólne samopoczucie zwierzęcia. Z tego względu warto stworzyć dla niego odpowiednią strefę, w której będzie mógł spokojnie odpocząć.

Przy wyznaczaniu obszaru do wypoczywania należy pamiętać, że koty uwielbiają ciepłe, suche i nasłonecznione miejsca. Niektóre futrzaki lubią też relaksować się na wysokości np. na wiszących półkach. Wtedy mogą obserwować otoczenie z góry, dzięki czemu czują się komfortowo i bezpiecznie.

Podczas aranżowania przestrzeni do relaksu trzeba pamiętać, że odpoczynek powinien odbywać się w spokojnym miejscu, które służy do relaksu również domownikom. Najlepiej więc stworzyć strefę wypoczynku w salonie. Oprócz tego w okolicy przeznaczonej do spania warto ustawić drapak dla kota, ponieważ futrzaste pupile po przebudzeniu rozciągają swoje mięśnie i ścięgna.

Strefa toaletowa dla kota w mieszkaniu

Aby kot mógł poczuć się w domu komfortowo i bezpiecznie, trzeba stworzyć mu również strefę toaletową z kuwetą. Miejsce do załatwiania potrzeb fizjologicznych nie powinno być zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie obszarów jadalnych i wypoczynkowych. Zwierzęta nie wypróżniają się tam, gdzie spożywają posiłki czy śpią. Dlatego istnieje ryzyko, że pupil nie będzie chciał korzystać z kuwety ustawionej w złym miejscu.

Przy planowaniu przestrzeni toaletowej pod uwagę trzeba wziąć również bliskość hałaśliwych urządzeń oraz obszarów o dużym natężeniu ruchu. Warto pamiętać, że behawioryści odradzają stawianie kuwety przy drzwiach lub koło pralki. Cicha i dyskretna lokalizacja pozwoli kociakowi w spokoju wykonać niezbędne czynności.

Obszar kociej aktywności i zabawy

Jeśli chcesz urządzić dom przyjazny dla kota, to musisz stworzyć w nim miejsce na zabawę. Mruczki z reguły są bardzo ciekawskie i lubią różne aktywności, które pozwalają spożytkować pokłady energii. Dlatego strefa przeznaczona do kociej rozrywki powinna zawierać, m.in.:

 • drapaki;
 • tunele;
 • kryjówki;
 • drzewka do wspinaczki.

W strefie aktywności można umieścić też interaktywne zabawki, dzięki którym kot zajmie się sobą. Aby jak najlepiej zrealizować wszystkie potrzeby pupila, warto je umieścić w okolicy misek z jedzeniem. Bliskie sąsiedztwo strefy aktywności i jadalnej jest pożądane, ponieważ w naturze koty wieńczą udane łowy konsumpcją ofiary. W domowych warunkach możliwość spożycia karmy będzie podsumowaniem zabawy.

Aranżacja bezpiecznej przestrzeni w domu dla kota

Wyznaczenie stref to tylko jedno z działań, które pomagają stworzyć dom przyjazny kotom. Filar bezpieczeństwa mruczka w przestrzeni mieszkalnej to usunięcie czynników wywołujących zagrożenie dla jego zdrowia lub życia. Dlatego podstawowym obowiązkiem wszystkich właścicieli kotów jest dokładne zabezpieczenie okien i balkonu. Dzięki siatce zwierzaki nie mogą wypaść, co w przypadku tych skocznych futrzaków bywa dużym ryzykiem.  Aby zadbać o bezpieczeństwo kota w domu, należy ograniczyć również obecność elementów, które mogą spaść i stłuc się podczas zabawy. Ceramiczne ozdoby, szklane wazony, kuchenną zastawę i inne cenne przedmioty najlepiej schować do szafek.

Trujące rośliny – jakie kwiaty są niebezpieczne dla kotów?

Aby urządzić mieszkanie przyjazne zwierzętom, trzeba zrezygnować z uprawy niektórych roślin. Koty lubią podgryzać doniczkowe okazy, a może się to skończyć tragedią, gdy człowiek hoduje trujące gatunki. Dlatego nie powinno się trzymać w domu kwiatów takich jak:

 • zamiokulkas;
 • aloes;
 • azalia;
 • difenbachia;
 • dracena;
 • fikus;
 • sansewiera;
 • skrzydłokwiat.

To tylko kilka najpopularniejszych roślin, których należy unikać w przypadku opieki nad kotem. Przed zakupem jakichkolwiek kwiatów warto dokładnie sprawdzić, czy są one bezpieczne dla pupila.