dekoracje do salonu

Dekoracje do salonu – co zrobić, aby był funkcjonalny i przytulny?

Salon jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w mieszkaniu. Ważne więc, aby był urządzony ze smakiem, ale jednocześnie był na tyle funkcjonalny, żeby służył zarówno wypoczynkowi, jak i był przestrzenią, w której dobrze poczują się nasi goście. W osiągnięciu takiego celu ważną rolę pełnią nie tylko meble, ale i odpowiednio dobrane dodatki.

Efekt pięknego i eleganckiego salonu można uzyskać zachowując w nim minimalizm. Warto urządzać go w myśl powiedzenia: mniej znaczy więcej. Między przepychem, a wysmakowanym stylem jest bardzo cienka granica. Jak jej nie przekroczyć, o czym warto pamiętać?

Aranżacja salonu, a kolory i oświetlenie

Jeśli salon ma być elegancki i jednocześnie na tyle przytulny, że z chęcią odpoczniemy w nim po ciężkim dniu, bądź innym razem wypijemy kawę z przyjaciółmi, postawmy na neutralne kolory ścian. Doskonale sprawdzą się więc wszelkie odcienie bieli, a także szarości oraz beże, które stanowią doskonałą bazę dla aranżacji utrzymanych w różnych stylach.

Niemniej istotne jest także odpowiednie oświetlenie. Tego aspektu absolutnie nie można lekceważyć, ponieważ odpowiada ono zarówno za pozytywne wrażenia wizualne, jak i tworzy wspaniały nastrój. Oczywiście należy przypisać mu także rolę funkcjonalną. Można więc oprócz tradycyjnego żyrandola wprowadzić do salonu intrygującą lampę o ciekawym kształcie czy udekorować ścianę kinkietami.

Dekoracje okien i ścian w salonie

Okna służą nie tylko do wpuszczenia do wnętrza naturalnego światła, ale są także doskonałą bazą do stworzenia wyjątkowych dekoracji. Można wybrać tradycyjne zasłony i firanki. Na rynku jest obecnie taki wybór, że naprawdę nie powinno być większego problemu ze znalezieniem odpowiednich do naszego wnętrza. Ukłonem w stronę funkcjonalności i nowoczesności będzie montaż rolet rzymskich albo plis. Do łask wracają także modne w latach 90. żaluzje.

Nie bez znaczenia pozostają także dekoracje ścian. W tym wypadku zawsze modne i na czasie będą wszelkiego rodzaju obrazy. Wyjątkowe i oryginalne obrazy do salonu można znaleźć np. w galerii sztuki. Doskonale w każdym wnętrzu sprawdzą się obrazy olejne, chociaż w tych bardziej nowoczesnych, surowych świetnie odnajdą się np. grafiki. Obrazy oprócz funkcji dekoracyjnych, wprowadzą do salonu nutkę indywidualizmu. Umożliwią spersonalizowanie pomieszczenia.