zestawy
Closeup photo of a female feet at spa salon on pedicure and manicure procedure - Soft focus image

Jak osiągnąć równowagę PEH?

Zadbane włosy, tak samo, jak paznokcie są wizytówką każdej kobiety. Warto skupić się na ich odpowiedniej pielęgnacji oraz kupić kosmetyki przeznaczone dla rodzaju włosów, który posiadamy. Pomocne w tym może być ustalenie równowagi PEH włosów. Czym jest i co w tym chodzi? Podpowiadamy.

Czym jest PEH?

Równowaga PEH jest skrótem, o którym pewnie słyszało większość z nas. Temat ten bardzo często poruszany jest przez specjalistki od włosów, ale napotkać go możemy również na specjalnie wydzielonych forach oraz grupach, poświęconych odpowiedniej pielęgnacji. Skrót ten oznacza proteiny, emolienty oraz humektanty. To właśnie te substancje są głównymi składnikami kosmetyków do włosów i to one w dużej mierze warunkują wygląd oraz zdrowie naszych włosów.

Możemy powiedzieć, że aby skóra naszej głowy oraz włosy zachowały dobrą kondycję, konieczne jest dostarczenie im 3 składników wspomnianych wyżej, ale w sposób proporcjonalny. Osoby, które dopiero zaczynają przygodę ze świadoma pielęgnacją, mogą mieć z tym problem, ponieważ dobór odpowiedniego szamponu, odżywki, czy innych kosmetyków do pielęgnacji naszych włosów warunkowany jest, chociażby przez porowatość naszych mieszków włosowych. Niektóre dobre maski do włosów są w stanie pomóc osiągnąć odpowiedni balans.

Warto zaznajomić się z potrzebami naszych włosów, ponieważ nie tylko poprawi to ich wygląd, ale sprawi, że będą mocne oraz bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. Warto wiedzieć, że proteiny to białka, czyli podstawowy budulec włosów. Ich obecność jest podstawą w regeneracji włosa. Utracie wody zapobiegają emolienty. Jeśli chcemy nawilżyć nasze włosy, to powinniśmy postawić na humektanty, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie przesuszeniu.

Zaburzona równowaga PEH

Jeśli naszym włosom czegoś brakuje lub czegoś mają nadto, to z pewnością dadzą nam o tym znać. Wśród protein wyróżnić możemy aminokwasy, elastynę, kolagen oraz hydrolizowane proteiny. Jeżeli dostarczamy naszym włosom za dużo protein, to w większości przypadków plączą się one, są matowe i sztywne. Jeśli z kolei protein jest za mało, włosy elektryzują się, bardzo często są oklapnięte oraz matowe.

O kosmetyki z dużą ilością protein powinniśmy zadbać szczególnie wtedy, gdy nasze włosy poddawane były koloryzacji i rozjaśnianiu. Sprawdzą się również one w przypadku włosów o wysokiej porowatości.

Jak zadbać o prawidłowe PEH?

W pierwszej kolejności, należy dopierać odpowiednie kosmetyki o składzie przeznaczonym dla naszego typu włosów. Dobrym pomysłem jest również komponowanie własnych zestawów pielęgnacyjnych, które dostarczą wszystkich odpowiednich składników. Warto również testować różne połączenia oraz proporcje i sprawdzać jak pod ich wpływem zachowują się włosy.

Jeśli chodzi o włosy, to warto skupić się na metodzie prób i błędów. Dzięki temu, ustalimy co na nasze włosy działa najlepiej oraz wybierzemy kosmetyki pielęgnacyjne gwarantujące nam odpowiednie odżywienie skóry głowy, oraz włosów.

Jeśli mamy problem z zachowaniem prawidłowej równowagi PEH, świetnym pomysłem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów.