platnosc telefonem
Paying for coffee by mobile phone

Jak płacić telefonem? Kilka przydatnych wskazówek

Transakcje elektroniczne są obecnie na porządku dziennym. Zapłacić zbliżeniowo można już nie tylko za pomocą karty, lecz również urządzeń mobilnych. Płatności naszym smartfonem mogą być bezpieczne, jednak trzeba to robić z uwzględnieniem kilku wskazówek. Jak zatem płacić telefonem? Podpowiadamy.

Dlaczego warto płacić telefonem?

Jeszcze niedawno nowością i innowacją były karty bankowe, które umożliwiały płatności bez konieczności wkładania ich do terminala. Obecnie nikogo nie dziwi już fakt, że za zakupy można zapłacić zbliżeniowo, w wielu przypadkach nawet nie podając już PIN-u. Taka metoda jest dużym ułatwieniem, zwłaszcza że rozwój technologii znacznie usprawnił cały proces. Jeszcze wygodniejszym rozwiązaniem okazuje się płatności mobilne, dzięki którym da się całkowicie zrezygnować z noszenia w portfelu karty płatniczej.

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie wyjście z domu bez telefonu. Na rynek wchodzą coraz to nowocześniejsze modele, które wyposażane są w specjalne zabezpieczenia. Możemy zablokować dostęp do zawartości smartfona poprzez ustawienie hasła, specjalnego wzoru czy kodu PIN. Oprócz tego większość takich urządzeń ma wbudowany czytnik linii papilarnych czy odblokowywanie za pomocą rozpoznawania twarzy.

Płatność telefonem – kilka przydatnych wskazówek

Wiele osób nadal zastanawia się: jak można płacić telefonem? Nie jest to skomplikowany proces, a jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie i szybkości transakcji, warto poznać kilka sposób, dzięki którym zaczniemy korzystać z tej łatwiej funkcji. Do płacenia zbliżeniowo telefonem lub dokonywania tradycyjnych przelewów konieczne jest posiadanie rachunku w banku. Obecnie w momencie zakładania konta automatycznie otrzymujemy też dostęp do bankowości elektronicznej. Aby korzystać z realizacji transakcji zbliżeniowych, musimy jednak pobrać też dedykowaną aplikację mobilną.

Kolejnym sposobem jest polski system płatności mobilnych o nazwie BLIK. Jest on zintegrowany z większością banków działających na rynku. Do jego obsługi potrzebna jest wyżej wspomniana aplikacja, która przy płatnościach generuje specjalne kody. Za ich pomocą można także wypłacać gotówkę z bankomatu, płacić w sklepach internetowych czy przelewać środki z telefonu na telefon.

Warty uwagi jest także moduł NFC. Oznacza on nic innego, jak komunikację bliskiego zasięgu. Jest to nowoczesna technologia, która pozwala na bezprzewodową wymianę danych na niewielkie odległości. NFC stanowi także niezbędnik w przypadku płatności zbliżeniowych, jednak aby te były możliwe, oba urządzenia muszą obsługiwać tę technologię.