filmy dla kobiet

Filmy, które powinna obejrzeć każda kobieta!

Kino to sztuka, która służy wielu różnym celom. Niektóre filmy stanowią wyłącznie formę rozrywki, podczas gdy inne poruszają pouczające kwestie lub wzruszają. Różnorodność dostępnych tytułów pozwala znaleźć produkcję na każdy dzień. Oto lista 5 tytułów, które każda dziewczyna powinna obejrzeć choć raz!

Cząstki kobiety (2020)

Cząstki kobiety to film wyprodukowany w 2020 roku dla platformy Netflix. Jego reżyserem jest Kornél Mundruczó, a za scenariusz odpowiada Kata Wéber. Produkcja opowiada o tragedii małżeństwa, w które wcielili się Vanessa Kirby i Shia LaBeouf. Para spodziewa się dziecka, które ma przyjść na świat, jednak niedługo po porodzie umiera.

Produkcja pokazuje niezwykle trudny proces radzenia sobie z największą stratą, jakiej mogą doświadczyć rodzice. To bardzo wzruszająca i trudna opowieść o cierpieniu, z którym boryka się mnóstwo kobiet i mężczyzn. Film prezentuje ból głównie z perspektywy matki, ale uświadamia też, jak duży wpływ takie sytuacje mają na związek dwojga ludzi i jak kluczowa jest komunikacja.

Smażone zielone pomidory (1991)

Produkcja w reżyserii Jona Avneta ma już swoje lata, ale pozostaje ponadczasowa. Jedna z głównych bohaterek produkcji to Evelyn odwiedzająca dom starców. Poznaje tam kobietę, która zaczyna opowiadać jej historię dwóch przyjaciółek żyjących w latach 30. XX wieku. Opowieść wypełniona jest trudnymi tematami, w tym m.in. rasizmem.

Inspirująca historia kobiet, których Evelyn nawet nie znała, motywuje ją do wzięcia się w garść i zmiany swojego dotychczasowego życia. To fascynująca i wciągająca opowieść o prawdziwym oddaniu, która może pochwalić się także świetną obsadą. W Smażonych zielonych pomidorach zagrały, m.in. Kathy Bates, Mary Stuart Masterson i Mary-Louise Parker.

Dziennik Bridget Jones (2001)

W 2011 roku ukazał się Dziennik Bridget Jones w reżyserii Sharon Maguire, który stał się jednym z najbardziej kultowych filmów dla kobiet wszech czasów. W rolę tytułowej bohaterki wcieliła się Renée Zellweger. Kobieta zagrała mieszkankę Londynu, która jest po trzydziestce i marzy o porządnym facecie do poważnego związku.

Role jej potencjalnych partnerów otrzymali Hugh Grant i Colin Firth. Bridget stała się ikoną singielek, które pragną związku, ale los cały czas rzuca im kłody pod nogi. Produkcja doczekała się kolejnych części, dlatego stanowi idealną propozycję na maraton filmowy z przyjaciółkami. To zabawna opowieść, z którą wiele kobiet mocno się utożsamia.

Służące (2011)

Akcja kolejnej produkcji rozgrywa się w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, kiedy posiadanie czarnoskórych służących było na porządku dziennym. Twórcą filmu został Tate Taylor, a w obsadzie znalazły się, m.in. Octavia Spencer, Viola Davis, Emma Stone i Bryce Dallas Howard. Wydarzenia mają miejsce w stanie Mississippi.

Młoda, pełna ambicji dziennikarka postanawia przeprowadzić wywiad z jedną z czarnoskórych służących u lokalnych bogaczy. Okazuje się, że ta decyzja przyczynia się do wielkiej rewolucji obyczajowej, a w sprawę zaczynają angażować się kolejne osoby. To błyskotliwa i pełna zarówno smutnej prawdy, jak i uroku historia. Pokazuje, jak wielką siłę mają kobiety, kiedy działają razem.

Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej (2017)

W 2017 na ekrany kin wszedł film o jednej z najważniejszych polskich lekarek i działaczek, Michalinie Wisłockiej, która zasłynęła jako propagatorka wiedzy o seksualności w czasach PRL-u. Za przedstawienie jej historii zabrała się reżyserka Maria Sadowska, a scenariusz stworzył Krzysztof Rak. Na ekranie śledzi się perypetie ginekolożki, która stara się wydać słynną książkę pt. Sztuka kochania.

Kobieta dzięki swojej determinacji i walce z przeciwnościami, jakie czekały na nią ze względu m.in. na cenzurę, pokazuje, jak wiele można osiągnąć, gdy ma się wystarczającą ilość chęci. W roli głównej wystąpiła niesamowita Magdalena Boczarska, a na planie towarzyszyli jej, m.in. Danuta Stenka, Eryk Lubos, Artur Barciś czy Arkadiusz Jakubik.