robotki reczne diy

DIY – pomysły na ciekawe robótki ręczne

We współczesnym, scyfryzowanym świecie coraz bardziej docenia się czynności, które pozwalają oderwać się od wirtualnej rzeczywistości. Robótki ręczne to jeden ze sposobów na relaks po trudnym dniu i sposób na odprężenie dla każdego. Mnogość pomysłów DIY sprawia, że każdy znajdzie zajęcie, które go zainteresuje. Na jakie z nich w szczególności warto zwrócić uwagę?

Świece sojowe robione własnoręcznie

Samodzielne wykonanie świecy sojowej to bardzo kreatywne i ciekawe zajęcie. W sieci znajduje się mnóstwo gotowych zestawów, w których skład wchodzą specjalne przyrządy, słoiczki, knoty i mieszanki wosków. Ozdoby można wykonać także samemu – w dowolnych naczyniach i ze składników kupowanych osobno.

Dzięki licznym olejkom zapachowym dostępnym na rynku da się stworzyć własne, unikatowe aromaty, które rozniosą się po całym domu. To zajęcie, które przynosi wiele satysfakcji nie tylko podczas samego procesu, ale i korzystania z gotowej świecy. Niewielki płomień wprowadza ciepły i pogodny klimat do każdego wnętrza.

Naturalne kule do kąpieli

To idealne zajęcie dla miłośniczek kąpieli w wannie. Gotowe zestawy do robienia kul można kupić online, ale da się je skomponować także ze składników dostępnych w sklepach. Potrzebne są, m.in. soda oczyszczona, kwasek cytrynowy oraz aromaty zapachowe np. w postaci olejków czy suszonych kwiatów. Przydadzą się również foremki.

Gdy kupuje się gotowy zestaw, znajduje się w nim instrukcja wykonania. Najpierw trzeba zadbać o dokładne odmierzenie komponentów. Następnie wykonuje się z nich masę i lepi kule o pożądanych kształtach i rozmiarach. Po osuszeniu wrzuca się je do gorącej wody w wannie, a kąpiel staje się jeszcze bardziej relaksująca.

Ozdoby świąteczne i nie tylko

Ręcznie robione ozdoby świąteczne to doskonały sposób na spędzenie czasu w grudniu. Jeśli masz dzieci, to możecie wykonać np. kolorowy łańcuch na choinkę z papieru. Pomyśl także o własnoręcznym malowaniu bombek. Świetnym pomysłem jest również tworzenie stroików adwentowych lub wianków na drzwi. Wystarczy kilka gałązek i ozdób, by skonstruować efektowną dekorację.

Święta to nie jedyna okazja do zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. W okresie jesiennym warto pokusić się o ozdoby z dyni. Wiosną i latem można tworzyć m.in. roślinne dekoracje na stół. Poleca się również własnoręczne wykonywanie makram czy pięknych lasów w słoikach.

Kreatywne kartki okolicznościowe

Tworzenie własnych kartek okolicznościowych ma dwie kluczowe zalety. Przede wszystkim jest ciekawą formą spędzenia czasu, ale poza tym pozwala na podarowanie innym oryginalnego prezentu od serca. Aby wykonać swoje kartki, należy zaopatrzyć się w grubszy papier w różnych kolorach, pisaki, nożyczki, naklejki czy inne ozdobne elementy.

Warto sięgnąć do techniki kolażu, czyli kreatywnego wyklejania różnych fragmentów, np. wycinków z gazet, na papier. Dodatkowo we wnętrzach kartek można umieścić różnorodne wierszyki i życzenia wymyślone samodzielnie, które będą pasować do wielu okoliczności. To proste i kreatywne zajęcie, które sprawdzi się zarówno dla jednej osoby, jak i do wykonywania całą rodziną.

Szydełkowanie i wyszywanie na tamborku

Szydełkowanie i wyszywanie na tamborku to dwie techniki rękodzielnicze dla osób, które pragną pracować z tekstyliami. Za pomocą szydełka i włóczki da się stworzyć przepiękne chusty, obrusy, koszyczki do przechowywania, pluszaki dla dzieci czy opaski na głowę. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Warto skorzystać z instruktaży wideo umieszczanych w internecie.

Tamborek to okrągłe narzędzie, do którego wkłada się tkaninę, np. koszulkę lub chustkę, a następnie napina się materiał i wyszywa na nim różne wzory. Można skorzystać także z gotowych tkanin z konturami zdobień, które następnie wypełnia się muliną lub nicią. Wykonane dzieła warto oprawić w ramkę i wręczyć komuś w prezencie.

Malowanie obrazów

Aktualnie w wielu sklepach znajdują się płótna i zestawy farb. Kupisz je nierzadko nawet w marketach podczas zakupów spożywczych. To świetna okazja, by coś uwiecznić. Popularne w ostatnim czasie stały się wieczory z malowaniem przy winie, podczas których w kilka osób tworzy się piękne pejzaże.

To świetna opcja na rozwijanie swojej kreatywności i artystycznych pasji. Można skorzystać także z opcji malowania po numerach. Online da się zamówić płótna z gotowymi konturami do wypełnienia, co znacznie ułatwia tworzenie efektowych dzieł sztuki. Takie zajęcie sprawdzi się zarówno podczas babskiego wieczoru, jak i w ramach rozrywki z dziećmi.