W każdej kuchni powinny znaleźć się zioła (zarówno świeże, jak i suszone). To dlatego, że odgrywają one kluczową rolę w kształtowaniu wyjątkowych aromatów potraw. Ponadto spożywanie niektórych z nich może korzystnie wpływać na stan zdrowia! Które z roślin jadalnych uznaje się powszechnie za obowiązkowe?
Aromatyczne zioła w kuchni – zastosowanie i korzyści
Ziół w kuchni używa się przede wszystkim do przygotowywania pysznych posiłków – ich aromat wzbogaca każde danie i sprawia, że stają się naprawdę wyjątkowe. Mało osób wie jednak o tym, że niektóre rośliny warto spożywać ze względu na korzyści zdrowotne, które zapewniają. Obecne w ziołach witaminy (np. C i K) oraz minerały (np. potas i żelazo) pełnią kluczową funkcję w procesach metabolicznych i sprzyjają utrzymaniu zdrowego układu immunologicznego. Ponadto uznaje się je za doskonałe źródło przeciwutleniaczy, które pomagają zwalczać wolne rodniki. To dobry sposób na spowolnienie starzenia się komórek i dalszego rozwoju różnych schorzeń.
Okazuje się więc, że każdy domowy kucharz powinien eksperymentować z używaniem różnych roślinnych dodatków do potraw! Zioła mogą z powodzeniem zastąpić skomplikowane suplementy diety, a są całkowicie naturalne – stanowią doskonałą inwestycję we własne zdrowie i samopoczucie. Dzięki nim gotowanie stanie się przyjemnością nie tylko dla podniebienia, ale również całego organizmu.
Zioła, które muszą znaleźć się w każdej kuchni
Wyróżnia się kilka ziół, które zasługują na stałe miejsce w zestawie kulinarnym (niezależnie od własnych preferencji i rodzaju gotowanych potraw). Są wyjątkowe i skradły serca całemu światu nie przez przypadek – niekiedy pozostają niemal niemożliwe do zastąpienia!
Mięta
Listę otwiera orzeźwiająca mięta. Jej liście są bogate w olejki eteryczne (mentol). To sprawia, że stała się ona idealnym dodatkiem do napojów, deserów i sałatek. Trudno wyobrazić sobie prawdziwe gotowanie bez jej udziału. Wykazuje właściwości kojące układ pokarmowy. Napary z mięty łagodzą dolegliwości trawienne, redukują wzdęcia i działają przeciwwymiotnie. Wypicie szklanki napoju przydaje się zwłaszcza po zjedzeniu obfitego i tłustego posiłku. Ponadto aromat mentolu zwykle pomaga w łagodzeniu objawów zatkanego nosa i kataru. Dodanie mięty do herbaty to doskonały sposób na ulgę podczas przeziębienia lub istotnych problemów z drogami oddechowymi.
Kolendra
To zioło o wyjątkowym, świeżym i lekko cytrusowym smaku. Aromat kolendry stanowi doskonałe uzupełnienie dla dań kuchni azjatyckiej, meksykańskiej i śródziemnomorskiej (zdarza się jednak, że niektórzy używają jej do wzbogacenia nawet polskich dań). Olejki eteryczne w kolendrze są w stanie pomóc w redukcji ilości gazów jelitowych. Sama roślina to bogate źródło witaminy A, K i C oraz manganu, żelaza i magnezu. To składniki istotne dla utrzymania zdrowia skóry i układu odpornościowego. Ostatnie badania sugerują, że kolendra obniża poziom cholesterolu we krwi. Przyczynia się do to utrzymania w lepszym stanie układu sercowo-naczyniowego – to doskonałe zioło dla osób zmagających się np. z nadciśnieniem.
Majeranek
Cechuje się delikatnym i słodkawym smakiem, który doskonale komponuje się z potrawami zarówno mięsnymi, jak i warzywnymi. To przyprawa idealna dla początkujących kucharzy – nawet jej zbyt duże ilości nie będą w stanie zniszczyć żadnego dania. Zawiera oksydanty (kwas rozmarynowy), który pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Oprócz tego zawiera związki wykazujące działanie przeciwzapalne – niektórzy używają go do samodzielnego przygotowania pasty majerankowej. Duży plus stanowi fakt, że zapach majeranku działa łagodząco na układ nerwowy. Jego woń może być w stanie pomóc w redukcji stresu, a tym samym przyczynia się do poprawy ogólnego samopoczucia.
Oregano
Oregano jest wyraziste i intensywne oraz niezastąpione w potrawach reprezentujących kuchnię śródziemnomorską, a zwłaszcza w prawdziwych włoskich sosach pomidorowych i pizzach. Wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Warto odnotować także fakt, że wspomaga trawienie poprzez stymulację produkcji żółci. To doskonała roślina dla osób czujących się ociężale po jedzeniu. Niektóre badania starają się udowodnić, że majeranek może działać przeciwnowotworowo (hamuje wzrost komórek nowotworowych). Do tych informacji należy podejść jednak z dużą rezerwą.
Tymianek
Jest nadzwyczaj ziołowy w smaku. Jego silny aromat uzupełnia wszelkie mięsa, zupy i sosy. Uwaga! Chociaż tymianek pozostaje jadalny i stosunkowo bezpieczny, to jego duże ilości bywają drażniące dla niektórych osób – warto zachować umiar podczas stosowania go w codziennej diecie. Inhalacje z tymianku są w stanie pomóc w łagodzeniu objawów przeziębienia, czyli kataru i kaszlu. Zawiera tymol (olejek eteryczny), którego używa się m.in. do konserwacji żywności (dania z dodatkiem tymianku wytrzymają dłużej w lodówce).
Bazylia
Świeża i lekko pikantna bazylia nadaje charakterystyczny posmak wszelkim daniom w stylu włoskim, a niektórzy używają jej nawet do wzbogacenia smaku napojów i naparów. Ułatwia trawienie tłustych posiłków, a ponadto wdychanie jej aromatu działa relaksująco na prawie wszystkich. Zawiera duże ilości eugenolu, który pozytywnie wpływa na higienę jamy ustnej.
Samodzielna uprawa ziół w kuchni
Własna hodowla ziół daje pewność co do ich naturalnego pochodzenia. Pozbawia to domowników obaw o obecność mocnych środków chemicznych i pestycydów – nie muszą stresować się, że jedzone przez nich składniki wywołają niepożądane reakcje (np. alergiczne lub natury gastrycznej). Ponadto to spora korzyść pod względem zapachowym. Wszystkie zioła cechują się przyjemnym aromatem, który zamaskuje przykre wonie, a nawet zadziała relaksująco lub stymulująco. Ostatnia korzyść to oszczędność. Zadbane rośliny cały czas rosną, a tym samym można używać ich przez dłuższy okres.
Suszone zioła kontra świeże zioła – które będą lepsze?
W kuchni powinny znaleźć się zioła zarówno świeże, jak i suszone. Oba rodzaje mają swoje zalety i cechują się odrobinę innym smakiem – wyschnięte rośliny mają intensywniejszy aromat.
Leave a Reply