popularnosc kalkulatorow kredytowych

Dlaczego kalkulator kredytowy jest tak popularny?

Kredyty gotówkowe spłaca ponad połowa mieszkańców Polski. Wart miliardy złotych rynek wierzytelności budzi więc żywe zainteresowanie wśród banków, które liczą na zwiększenie zysków. Duża liczba ofert bywa jednak problematyczna dla konsumentów. Jak porównać je wszystkie i wybrać właściwie? Rozwiązaniem problemu stały się kalkulatory kredytowe. Na czym polega ich fenomen?

Przyczyny popularności kalkulatorów kredytowych

Dane zbierane przez podmioty takie jak Krajowy Rejestr Długów, Biuro Informacji Kredytowej i same banki wskazują jasno – co druga dorosła osoba w Polsce ma kredyt. Miliony ludzi zainteresowanych pożyczeniem pieniędzy wcześniej jednak szukają informacji o najtańszych ofertach. Stąd właśnie wzięła się popularność narzędzi do ich porównywania.

Sama możliwość zestawiania ofert banków nie przyczyniłaby się do wzrostu zainteresowania tego typu rankingami. Tym, co najbardziej wyróżnia internetowy kalkulator kredytowy gotówkowy, jest wyjątkowa przejrzystość podawanych informacji.

Dla klientów tego typu narzędzia stały się doskonałą alternatywą dla stron samych banków. Żmudne przeglądanie kolejnych witryn i wyszukiwanie informacji zastąpił szybki rzut oka na wiele propozycji pokazanych jedna po drugiej.

Informacje podawane w kalkulatorze kredytu gotówkowego

Narzędzia tego typu dają możliwość przejrzenia wszystkich najważniejszych elementów ofert. Dlatego tak popularny jest kalkulator kredytowy gotówkowy. Do zapoznania się z poszczególnymi stawkami wystarczy wpisać kwotę, którą zamierza się pożyczyć oraz oczekiwany czas spłaty zobowiązania. Następnie pojawiają się informacje takie jak:

  • wysokość oprocentowania;
  • procentowa stawka ewentualnej prowizji;
  • rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO);
  • pełna kwota do spłaty (suma pożyczonego kapitału i zysku banku, czyli RRSO);
  • wysokość pojedynczej raty.

Okres kredytowania a wysokość rat i całkowitej sumy do spłaty

Z pól do wpisywania kwoty zobowiązania i okresu kredytowania warto skorzystać kilka razy. Dzięki temu stanie się jasne, na jak długo podpisać umowę. Trzeba bowiem pamiętać, że krótszy okres spłaty wiąże się ze wzrostem wysokości rat. Ten mechanizm ma też jednak dobrą stronę. Ich mniejsza liczba pozwala oddać bankowi niższą kwotę odsetek.

Co jeszcze trzeba wiedzieć przed wzięciem kredytu gotówkowego?

Osoby, które planują wziąć kredyt gotówkowy, powinny pamiętać o wymogach, które należy spełnić. Dwa z nich, czyli pełnoletność i pełna zdolność do czynności prawnych, są oczywiste, a przy tym niezbędne, by w ogóle dostać kredyt. Oprócz nich pozostają jeszcze dwa dodatkowe warunki:

  • odpowiednia zdolność kredytowa;
  • pozytywna historia kredytowa.

Zdolność kredytowa

Pod pojęciem zdolności kredytowej należy rozumieć posiadanie źródła dochodów pozwalającego na terminową spłatę rat. Za najstabilniejsze z nich uchodzą m.in. długoterminowe umowy o pracę i emerytury. Jest to ważne, ponieważ banki pod uwagę biorą dwa kryteria: wysokość wypłaty i sposób zarobkowania.

Historia kredytowa

Historia kredytowa to lista dawnych i obecnych zobowiązań finansowych wnioskodawcy. Największe szanse na otrzymanie kredytu mają osoby bez innych wierzytelności oraz z udokumentowaną spłatą wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Szans na dostanie pieniędzy nie przekreśla też posiadanie kolejnego kredytu i regularne spłacanie go.