Profilaktyka to podstawa do zdrowego i długiego życia. Regularne wykonywanie podstawowych badań pozwala szybko wykryć różnego rodzaju schorzenia, w tym niebezpieczne nowotwory. Im szybciej dojdzie do diagnostyki, tym większe są szanse na wyleczenie lub wdrożenie działań zapobiegawczych chorobie. Jakie działania powinny podejmować kobiety w każdym wieku?
Badania profilaktyczne dla kobiet – co wykonywać regularnie?
Profilaktyczne sprawdzanie stanu zdrowia polega na tym, że regularnie wykonuje się badania, nawet jeśli nie czuje się niepokojących objawów. Wiele chorób rozwija się bez dawania o sobie we znaki, dlatego tak ważne są kontrole. Jakie pomiary medyczne wykonywać, by cieszyć się zdrowiem na długie lata?
Badania krwi
Absolutnym obowiązkiem nie tylko kobiet, ale i mężczyzn, powinny być badania krwi. Wykonuj je co najmniej raz w roku. Warto ustalić łatwą do zapamiętania datę np. swoje urodziny i każdego roku robić sobie zdrowotny prezent z tej okazji.
Do zalecanych badań krwi należą:
- morfologia – podstawowa analiza liczby i jakości komórek krwi, która pozwala wykryć m.in. anemię czy stany zapalne w organizmie;
- lipidogram – ocenia poziomy różnych lipidów we krwi, takich jak cholesterol całkowity czy triglicerydy, przez co pomaga w diagnozowaniu chorób układu krążenia;
- TSH – ocenia ilość hormonów produkowanych przez tarczycę i pozwala wykryć nieprawidłowości związane z tym obszarem organizmu;
- glukoza – służy do monitorowania poziomu cukru we krwi i diagnozowania cukrzycy;
- poziom elektrolitów – weryfikuje zawartość takich składników jak wapń, magnez czy sód, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu;
- żelazo – sprawdzenie żelaza i ferrytyny umożliwia szybkie wykrycie anemii, a także uzupełnienie niedoborów w diecie;
- witamina D3 – jej odpowiedni poziom jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania kości i układu immunologicznego.
Ogólne badanie moczu
Badanie ogólne moczu ma charakter przesiewowy i również najlepiej przeprowadzać je raz w roku, chyba że wystąpią wskazujące na częstszą konieczność objawy. Może ono wykazać potencjalne nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek czy całego układu moczowego.
Samobadanie i USG piersi
Każda kobieta powinna raz w miesiącu przeprowadzać we własnym domu samobadanie piersi. Polega ono na dotykaniu biustu w różnych miejscach w celu poszukiwania potencjalnych zmian. Jeśli tylko wyczuje się jakiekolwiek guzki czy inne nieprawidłowości, należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza.
Nawet jeśli wszystko wydaje się w porządku, kobieta musi co najmniej raz w roku udać się na USG piersi. Taka częstotliwość pozwala na wczesne wykrycie wielu zmian, w tym tych nowotworowych. Panie po 40. roku życia powinny wdrożyć mammografię, czyli badanie z wykorzystaniem promieniowania.
Cytologia i USG ginekologiczne
Każda kobieta powinna minimum raz w roku (o ile nie boryka się z żadnymi objawami) udać się do ginekologa. Obowiązkowym badaniem jest cytologia, czyli pobranie wymazu w celu szybkiego wykrycia potencjalnego raka szyjki macicy czy stanów przednowotworowych.
Do tego warto dołączyć USG transwaginalne, podczas którego lekarz sprawdza, czy w obrębie macicy lub jajników nie dochodzi do takich zmian jak:
- torbiele;
- mięśniaki;
- cysty.
Jest to jedno z badań, które wykorzystuje się w diagnozowaniu m.in. zespołu policystycznych jajników czy endometriozy.
Kontrole stomatologiczne
Badania profilaktyczne kobiet powinny obejmować również wizyty u dentysty. Do stomatologa najlepiej udawać się raz na pół roku lub raz na rok. Zdrowie zębów ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, a schorzenia w obrębie dziąseł mogą prowadzić do wielu innych dolegliwości.
Testy na obecność krwi w kale
Po 35. roku życia rośnie ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego. Ten często nie daje objawów i rozwija się po cichu do bardzo zaawansowanego stanu, który nierzadko powoduje przerzuty. Warto wykonać domowy test, który można kupić w aptece, na obecność krwi utajonej w kale. Proces zajmuje kilka minut i szybko wykrywa nieprawidłowości w obrębie układu trawiennego.
Regularne badania profilaktyczne dla kobiet w każdym wieku pozwalają wygrać walkę z rakami piersi, szyjki macicy czy wieloma innymi schorzeniami, które dotykają pań. Kontrolowanie stanu całego organizmu, w tym narządów rodnych i ciśnienia tętniczego, daje szansę cieszenia się zdrowiem przez wiele lat.
Raz na trzy lata warto wdrożyć jeszcze profilaktyczne USG jamy brzusznej. A jeśli tylko czujesz jakiekolwiek objawy związane ze swoim zdrowiem, natychmiast umów się do lekarza!
Leave a Reply