Dieta na odchudzanie

Dieta na odchudzanie podstawowe zasady i porady

Każda dieta niezależnie od formy zakłada stabilizację, która dotyczy regularnego odżywiania się. Poza stałymi porami posiłków jest zalecane zredukowanie spożycia węglowodanów oraz tłuszczy. Czy proste wskazówki wystarczą, aby schudnąć? Podstawowe zasady diety na odchudzanie powinny w zupełności wystarczyć.

Nieregularny i stresujący tryb życia sprzyja podjadaniu, a nie żywieniu się w sposób racjonalny. Spożywanie słodyczy, przekąsek czy słonecznika pomiędzy posiłkami powoduje wytworzenie dodatniego bilansu kalorycznego. Zbyt duże porcje obiadowe na talerzu także sprzyjają tyciu. Jak ustabilizować sposób żywienia?

Dieta – wizyta u dietetyka

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest wizyta u dietetyka. Specjalista na podstawie badań określi, w jaki sposób organizm przyjmuje poszczególne substancje odżywcze. Jeden człowiek łatwiej przyswaja węglowodany inny białka. Według zaleceń eksperta można określić, co ma znaleźć się na talerzu. Doradztwo żywieniowe oferuje np. Diet4U.pl firma zajmująca się cateringiem dietetycznym na terenie całego kraju.

Dieta – Ilość posiłków

Drugim krokiem jest określenie ilości posiłków. Najlepszym rozwiązaniem jest ustabilizować organizm na 4 posiłkach, co cztery godziny. Regularne jedzenie o stałych porach spowoduje, że przestaną być gromadzone zapasy na stan, kiedy długo nie dostarcza się substancji odżywczych. Brak regularnego odżywiania się powoduje, że organizm „chomikuje” zapasy na potem. Ważne jest, aby posiłki spożywać do godziny po przebudzeniu się rano. Organizm bez śniadania zacznie gromadzenie zapasów w postaci tłuszczu w przypadku braku porannego posiłku.

Poza ustalonym grafikiem obiadów czy śniadań nie wolno zapominać o wykluczeniu z diety cukrów prostych. Dieta na odchudzanie zakłada odstawienie słodyczy, makaronów czy produktów przetworzonych typu zupki z torebek. Głównie cukier oraz produkty bazujące na mące są przyczyną tycia. Ważna jest także rezygnacja z tłuszczy i dużej ilości mięsa. Białko niezbędne dla odbudowy komórek jest zawarte także w roślinach.

Dieta – aktywność fizyczna

Istotnym czynnikiem jest także aktywność fizyczna przy odchudzaniu. Nie trzeba zapisywać się od razu na siłownię, ale warto rozpocząć codzienne spacery przynajmniej od 15 minut do 30 minut dziennie. Ćwiczenia stymulujące metabolizm typu pajacyki czy skip w miejscu dopełnią całej aktywności. Pobudzony metabolizm zacznie spalać więcej kalorii.

Podstawowe zasady omówione w artykule powinny pozwolić na chudnięcie do 5 kg miesięcznie, jeśli posiłki będą regularne, niezbyt obfite i zostanie do nich dołączona aktywność fizyczna.