Aktywność fizyczna towarzyszy Ci codziennie? To świetnie! A może dopiero zaczynasz z nią przygodę? To także doskonale, bo przecież w zdrowym ciele zdrowy duch! Bez względu na to, na którym jesteś etapie już dziś zadbaj o składniki, które znajdą się na Twoim talerzu! Zdrowa, zbilansowana dieta jest nieodłącznym elementem zdrowego trybu życia. Sprawdź, co warto jeść, aby mieć siłę na ćwiczenia i treningi, a przy tym czuć się dobrze w swojej skórze.
Regularność – to w dużej mierze recepta na to, aby treningi przyniosły zamierzony efekt. Masz poczuć się dobrze, a przy okazji zyskać energię do działania. To, w jaki sposób się ruszasz i co przy tym jesz ma ogromny wpływ na to, jak wyglądasz. Jeśli chcesz mieć smukłą sylwetkę, obniżyć poziom cholesterolu oraz unormować ciśnienie krwi, to dokładnie przemyśl swoją listę zakupów spożywczych. Liczy się ich jakość i dokładne dobranie zarówno do stanu zdrowia, jak i rodzaju wykonywanej aktywności.
Wysiłek fizyczny – co powinnam jeść?
Aby Twoje mięśnie mogły pracować, musisz dostarczyć im odpowiednich składników pokarmowych, a więc po prostu zadbać o zdrowy i zbilansowany jadłospis. Co, jak i kiedy więc należy jeść? To zależy. Jeśli sport jest naszym regularnym towarzyszem, to musisz wiedzieć, że zapotrzebowanie na energię oraz składniki odżywcze jest większe niż u osób, które są bierne. Metabolizm osób aktywnych znacznie przyspiesza, co przekłada się także na większą utratę wody. Konsekwencją jej niedoboru może być niedobór elektrolitów oraz składników mineralnych. Twoje potrzeby żywieniowe są uwarunkowane więc w dużej mierze od intensywności treningu, a ponadto rodzaju sportu, jaki uprawiasz.
10-15% białek, 25-30% tłuszczów oraz 55-60% węglowodanów – tak się przyjmuje, że powinna układać się dieta jeśli jesteś aktywna. Ważną rolę przypisuje się w niej węglowodanom oraz tłuszczom. Dlaczego? Otóż dlatego, że organizm je magazynuje. To sprawia, że robi zapasy na wypadek niedoboru, czyli właśnie wspomnianej aktywności fizycznej. Bardzo istotne jest także zadbanie o regularność posiłków.
Co jeść przed treningiem?
Zadaniem spożywanego pożywienia przed treningiem jest przede wszystkim gromadzenie zapasów energii, które będą potrzebne naszemu organizmowi w trakcie wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Jaki więc musi być posiłek? Przede wszystkim lekkostrawny. Musi zawierać niski indeks glikemiczny, albo po prostu średni. Istotne jest także to, aby dostarczyć w diecie odpowiednią ilość białka. Świetnie, jeśli uda nam się go spożyć jakie 2 czy 3 godziny przed zaplanowanym treningiem. Co więc jeść? Z powodzeniem można postawić na chude mięso, produkty zbożowe czy też warzywa. Z kolei rano świetnie się sprawdzi owsianka z jogurtem. Po południu możesz zjeść posiłek na bazie ryżu i warzyw. Dobrze, jeśli na talerzu znajdzie się także ryba. Makaron pełnoziarnisty także może być, a może gulasz z warzywami? Na co miałabyś ochotę?
Dieta w trakcie treningu
Ćwiczenia nie powodują, że nagle masz zamknąć lodówkę na cztery spusty. Nic bardziej mylnego. Istnieje takie pojęcie jak dieta w trakcie treningu. Tutaj znów w pas się kłania spożywanie węglowodanów, które po prostu szybko się będą wchłaniać. No i poza tym będą także lekkostrawne. Ich zadaniem jest szybkie dotarcie do pracujących mięśni. Jeśli ćwiczysz nie dłużej niż godzinę, ale jednocześnie nie krócej niż półtorej, to wystarczy Ci z powodzeniem wypicie soku. To poprawi wydajność organizmu. Jeśli natomiast Twoje treningi są dłuższe, to z kolei możesz postawić na napój izotoniczny dla sportowców. Jeśli stawiasz na długotrwałe treningi, to nie zapomnij o roztworach wodnych glukozy. Te spożywa się zazwyczaj w odstępach około 15-20 minutowych. Jak chcesz, to możesz także sięgnąć po batony proteinowe.
Jadłospis po treningu
Po skończonym treningu także musisz zadbać o to, co znajdzie się na Twoim talerzu. Koniecznie zatroszcz się o zrobienie zapasów zużytego glikogenu. Musisz przygotować mięśnie do kolejnego treningu! Jakie produkty są więc Twoimi sprzymierzeńcami? Przede wszystkim takie, które charakteryzują się wysokim indeksem glikemicznym. Muszą zawierać cukry proste, które szybko się przyswajają. Kiedy zjeść posiłek? Najlepiej, jeśli stanie się to tak 15 do 30 minut po zakończonych ćwiczeniach. Zadbaj o to, aby złożył się zarówno z białka, jak i węglowodanów. Taki duet sprzyja szybkiemu uzupełnieniu zapasów glikogenu. Najszybsza jego odbudowa ma miejsce tak do dwóch godzin po tym, jak zakończysz ćwiczenia. Możesz postawić na węglowodanowe przekąski. Mowa na przykład o batoniku energetycznym, suszonych owocach, bananie czy mleczno-owocowym koktajlu. Głównym posiłkiem może stać się też kasza kuskus dopełniona różnymi duszonymi warzywami. Świetnie sprawdza się też ryba czy inne chude mięso w towarzystwie surówki, a także naleśniki razowe z chudym twarożkiem. Pamiętaj o zachowaniu właściwych proporcji oraz o kaloryczności posiłków. Dopasuj je koniecznie do intensywności ćwiczeń czy innych form aktywności na które postawiłaś.
Leave a Reply