Czego nie jeść w ciąży

Czego nie jeść w ciąży? Tych produktów lepiej unikać

Wiadomość o ciąży to jedna z najszczęśliwszych i najbardziej ekscytujących nowin w życiu każdej kobiety. Świadomość o rozwijającym się pod sercem małym człowieku potrafi diametralnie zmienić nasz światopogląd. Przestajemy być odpowiedzialne tylko za siebie – na naszych barkach spoczywa troska o jak najlepsze warunki dla rozwoju maluszka. Mówi się, że ciąża to nie choroba, jednak do czasu rozwiązania i niedługo po nim należy z jeszcze większą rozwagą wybierać produkty, które włączamy do swojej codziennej diety.

W ciąży nie powinno się jeść niektórych rzeczy, które mogą stanowić realne zagrożenie dla dziecka, a także powodować dolegliwości zdrowotne u matki. Zatem czego nie wolno jeść w ciąży?

Czego nie można jeść w ciąży – surowe mięso i jajka

czego nie mozna jesc w ciazy

Kobiety w ciąży powinny wystrzegać się jedzenia surowego mięsa, jak również mięsa niedogotowanego czy niedopieczonego. Dokładna obróbka termiczna pozwala zneutralizować bakterie i inne drobnoustroje odpowiedzialne za rozwój takich chorób jak toksoplazmoza czy listerioza, groźne zarówno dla zdrowia dziecka, jak i matki.

Podobne zagrożenie wiąże się ze spożyciem surowych jajek lub zawierających je potraw. Zatem czego nie powinna jeść ciężarna? Lista potraw zakazanych w czasie ciąży zawiera przede wszystkim tatar, krwiste steki czy też szynkę parmeńską, która jest rodzajem wędliny powstającej z mięsa surowego.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

. For 6 måneder siden stod jeg her, jeg drømte om dagen vi skulle møde vores lille dreng, om den perfekte tid vi skulle dele på barsel, og hvor nemt det ville blive denne gang – for hey, jeg er andengangs mor, og det må jo betyde, at jeg kender til alle de små udfordringer der kan opstå….. . Troede jeg …. . For 5,5 måned er gået, og min verden har været vendt fuldstændig på hovedet. Alt det jeg troede jeg havde kæmpet med første gang viste sig at være vand i forhold til vores udfordringer denne gang. Jeg troede jeg skulle vise verden, hvor sej, overskudsagtig og skråsikker en mor jeg ville være denne gang – istedet har jeg kæmpet med følelser som usikkerhed, bebrejdelse, ensomhed i kaosset og forvirring. . Det slog mig først her til aften, da en fantastisk mor skrev til mig, at hun var så taknemmelig for min styrke til at være der for hende, når jeg selv går og har gået igennem en svær tid. Lige der indså jeg, at jeg slet ikke er stærk, men i stedet har jeg manglet en der forstod mine følelser – ikke bare på den der “jeg forstår dig 100%”-måde, men en der helt ind i knoglerne forstod det jeg havde kæmpet med. Når man mangler søvn, svar, følelsen af ikke at slå til – og det gjorde hun. Pludseligt var der en der forstod det, og det var min ensomhed i de følelser der gav mig overskud til at lytte, spørge og tilbyde hjælp. . Jeg kan godt være stærk – især når det gælder mine børn. Men når mørket først falder og børnene sover – så klasker jeg sammen. Ikke bare lidt, men total sammen. Mine knogler føles som gummi og jeg føler alt indeni skrumper fuldstændig. . Jeg ved der er så mange mødre der kan relatere – for det har i været så fantastiske at skrive løbende i min indbakke. Det betyder ikke kun lidt – det betyder ALT. For det gør mig stærk, ikke på den fysiske måde – men fordi den dræber ensomheden i, at jeg pludseligt føler mig rigtig forstået. . Tak for jer der skriver og har fulgt med – bare tak 🙏🏼♥️ . . . . . . . . . . #når3blivertil4 #mortilto #nårdetgørondtatblivemor #babyboy #mindejligedreng #styrke #sammenervistærke #momlife #mommylife #morlivet #6månedersiden #preggo #pregnant #gravid #ærligt #tb #pictureoftheday

Post udostępniony przez M I C H E L L E (@_michelletaarnberg_)

Czego nie należy jeść w ciąży – surowe ryby i owoce morza

Ryby uważane są za jedne z najbardziej wartościowych produktów, których spożycie w ciąży w niektórych przypadkach powinno jednak być ograniczone. Dotyczy to przede wszystkim takich gatunków jak tuńczyk czy makrela królewska, które to zawierają stosunkowo wysokie stężenie rtęci. Te dla matki i dziecka mogą być niebezpieczne.

jakich produktow unikac w ciazy

W ciąży pod żadnym pozorem nie wolno jeść także surowych ryb czy owoców morza, które podobnie jak surowe mięso, mogą zawierać szkodliwe bakterie czy pasożyty. Czego kobiecie w ciąży nie wolno jeść? Należy odmówić sobie przyjemności z jedzenia sushi, łososia wędzonego i wszelkich potraw na bazie surowych skorupiaków. Na to przyjdzie jeszcze czas.

Ciąża – czego nie jeść? Co z wątróbką?

Kolejną pozycję na liście produktów zakazanych dla ciężarnych zajmuje wątróbka. Kobiety w stanie błogosławionym powinny odstawić ją na boczny tor z uwagi na wysoką zawartość retinolu pełniącego rolę witaminy A. Jej nadmiar może być niezwykle groźny dla prawidłowego rozwoju płodu, dlatego też wątróbkę w ciąży najlepiej po prostu wyeliminować. Co nie można jeść w ciąży? Należy uważać nie tylko na wątróbkę, ale również na suplementy diety zawierające na oleje rybne bogate w witaminę A.

Czego nie można jeść kobiecie w ciąży – sery pleśniowe

czego unikac w ciazy

Spożywanie serów pleśniowych w trakcie ciąży jest niebezpieczne dla płodu, jednak dotyczy to serów pleśniowych powstałych na bazie mleka niepasteryzowanego. Zagrożenie dla nienarodzonego dziecka wiąże się ze stosunkowo wysokim ryzykiem zakażenia bakteriami wywołującymi wcześniej wspomnianą listeriozę. Zatem co jeść a czego nie w ciąży? Do serów pleśniowych niepasteryzowanych zalicza się m.in. niezwykle popularny ser camembert czy ser brie, dlatego ciężarne powinny całkowicie z nich zrezygnować. Ciąża nie niesie ze sobą jednak żadnych przeciwwskazań do jedzenia serów na bazie mleka pasteryzowanego, które bez problemu znajdziemy w polskich sklepach.

Co jeść w ciąży a czego unikać – konserwy i dania instant

Kobieta w ciąży to jedna wielka niewiadoma – nawyki żywieniowe sprzed zajścia w ciążę mogą okazać się całkowicie odmienne do tych po zapłodnieniu. Zdarza się, że kobiety ciężarne mają zachcianki na konserwy i dania z torebek czy puszek, które najczęściej wykazują się minimalną zawartością cennych wartości odżywczych, a swój smak zawdzięczają sztucznym ulepszaczom, barwnikom i substancjom konserwującym, które niekorzystnie wpływają na pracę nerek, a u kobiet w ciąży pracują one na zwiększonych obrotach.

jakich potraw unikac w ciazy

Dość powiedzieć, że konserwy czy dania z torebki utrudniają wchłanianie wapnia z diety, co zagraża prawidłowemu rozwojowi maluszka. Zatem co nie powinna jeść ciężarna? Zupek chińskich, szynek konserwowych i innych wysoko przetworzonych produktów obfitujących w konserwanty i emulgatory spożywcze. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą gotowane wędliny czy domowe zupy warzywne, które dostarczą do organizmu matki niezbędnych witamin i mikroelementów.

Dieta w ciąży – czego unikać? Alkohol

czego nie jesc w ciazy

Jednym z największych zagrożeń dla prawidłowego rozwoju płodu jest spożywanie alkoholu w ciąży. Wśród przyszłych matek krążą opinie o nieszkodliwości jednej lampki czerwonego wina od czasu do czasu, jednak w ciąży warto zachować absolutną abstynencję. Już niewielka zawartość alkoholu we krwi matki może być przyczyną zaburzeń w rozwoju dziecka, a przy regularnym spożywaniu napojów alkoholowych również zespołu FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy). Przy diecie w ciąży nie wolno pić alkoholu nawet w znikomych ilościach, a należy również powstrzymywać się od picia piw bezalkoholowych. Choć z nazwy nie powinny zawierać alkoholu, w ich składzie znajdziemy jego śladowe ilości. Dla dobra dziecka warto również powstrzymać się od deserów i słodyczy na bazie alkoholu.

Czego kobiecie w ciąży nie wolno pić? Kawa i mocna herbata

czego nie mozna jesc w ciazy

Nie tylko alkohol powinien odejść w zapomnienie na czas ciąży i karmienia piersią. Mocna kawa, jak również herbata, zawierają duże ilości kofeiny, która nierzadko jest powodem niebezpiecznych dla matki i dziecka skoków ciśnienia. Kofeina negatywnie wpływa również na proces przyswajania niektórych witamin i minerałów, wypłukując z organizmu m.in. magnez. W ciążowej diecie warto unikać zatem napojów kofeinowych, całkowicie eliminując napoje energetyczne, jednak od czasu do czasu można pozwolić sobie na filiżankę słabej kawy rozpuszczalnej.

Odżywianie w ciąży – czego unikać? Napoje gazowane

Zawierają ogromne ilości cukrów prostych, które w nadmiarze mogą stanowić poważne zagrożenie dla rozwoju dziecka. Ponadto, cola czy sprite to wykazują się również wysoką zawartością dwutlenku węgla, który może powodować nadwrażliwość przewodu pokarmowego matki i powodować nieprzyjemne dolegliwości w postaci zgagi czy ociężałości. Dieta w ciąży nie powinna obfitować w spożycie coli, która oprócz sztucznych barwników, słodzików czy aromatyzatorów posiada również kofeinę, która nadmiernie pobudza.

czego nie jesc w ciazy

Dieta w ciąży powinna być urozmaicona – zawierać cenne dla matki i dziecka witaminy oraz minerały. Nie zawsze jednak to, co wydaje nam się być dobre, rzeczywiście takie jest. Warto więc dokładnie skupić na eliminacji m.in. wymienionych składników, żeby nie dopuścić do pojawienia się problemów zdrowotnych dziecka, jak również sytuacji w których będziemy czuły się osłabione.