5 sposobów na dekorację stołu. Jak powinien wyglądać świąteczny stół?

Już niedługo Boże Narodzenie – niezwykły czas, w którym spędzamy z rodziną znacznie więcej czasu niż zwykle. Co więcej, znacznie dłużej siedzimy również przy stole. Te kilka dni to również okres, w którym dajemy sobie spokój z dietą i postanowieniami, przekładając je na postanowienia noworoczne, oraz w pełni korzystamy ze świątecznych dobrodziejstw kulinarnych.

Jednak liczy się nie tylko jedzenie. Bożonarodzeniowy stół powinien również doskonale się prezentować. Jak udekorować stół na Boże Narodzenie, by w pełni oddawał ducha świąt? Jakie dekoracje na stół sprawdzają się najlepiej?

Aranżacja domu na święta – o czym warto pamiętać?

Nie tylko stół, ale cały dom powinien oddawać ducha świąt. Piękne, bożonarodzeniowe dekoracje przygotowane już kilka dni wcześniej, umożliwiają nam w pełni wprowadzić klimat tego wyjątkowego czasu i wczuć się na tyle, że wigilię powitamy w pełni zrelaksowani. Od czego zacząć?

Najważniejsza będzie oczywiście choinka. Nie na darmo kolację wigilijną i świąteczny obiad jemy właśnie w tym pomieszczeniu, gdzie króluje bożonarodzeniowe drzewko. Pięknie przystrojona i świecąca, jest najważniejszym atrybutem niezwykłych dni. Warto skomponować ozdoby tak, by kolorystycznie pasowały do zastawy i obrusa. Możemy również pokusić się o kulinarne wstawki na choince: do łask wraca wieszanie cukierków w błyszczących, ozdobnych papierkach, trufli, pralinek, bakalii, a także czekoladowych figurek Mikołaja, aniołków czy reniferów.

Wybierając łakocie na choinkę, musimy oczywiście pamiętać o tym, by były trwałe i wytrzymały na niej jak najdłużej. A także, by były poza zasięgiem zwierząt domowych. Zwłaszcza gdy są z prawdziwej czekolady, która może być śmiertelnie toksyczna dla psów.

Na choince możemy również zawiesić suszone owoce – plastry pomarańczy i grejpfruta. Ich dodatkowym atutem będzie piękny zapach – bardzo kojarzący się właśnie z Bożym Narodzeniem.

Dekoracje stołu – jakie kolory królują w Boże Narodzenie?

Jednak nie mniej ważny od choinki jest stół ze świątecznymi przysmakami. W końcu to przy nim spędzimy większą część czasu w te cudowne dni! Dlatego warto zadbać, by był nie tylko wypełniony pysznościami, ale i wyjątkowo estetyczny. Jakie wybrać barwy?

Oczywiście, zawsze najlepiej kierować się własnym gustem – jeśli nie cierpimy zieleni i czerwieni, to nie ma żadnego powodu, by okładać stół serwetkami w tych właśnie kolorach. Jednak nie da się ukryć, że to te dwie barwy królują jako motyw przewodni w dekoracjach świątecznych stołu. Do tego idealnie się ze sobą komponują. Możemy więc postawić na zielony obrus i czerwone serwetki, lub na odwrót – w zależności od naszej fantazji i upodobań.

Inne popularne kolory świąteczne, to te lśniące, kojarzące się ze światłem choinkowych lampek; srebro i złoto. One również mogą być ze sobą łączone, choć najczęściej są obecne w zestawieniach czerwień-złoto, srebro-granat, również w ozdobach choinkowych. Wspomniany granat, a także odcienie wina, fioletu i bordo, także są często wykorzystywane w dekoracjach stołu.

Ogólnie, stawiamy raczej na ciemne, nasycone barwy – pastele i jasną stronę palety zostawmy na wiosenną Wielkanoc. Jeśli kolory wydają nam się zbyt ciężkie i ponure, pamiętajmy, że możemy rozświetlić je cekinami i brokatem – innymi, charakterystycznymi motywami świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra. Możemy również dodać im nieco charakteru, wybierając serwety i obrusy z motywami świątecznymi – na przykład wzorem bombek czy zaprzęgu świętego Mikołaja.

Ciekawe pomysły na dekorację świątecznego stołu znajdziesz na pepco.pl/kolekcje/usiadzmy-do-stolu/

Dekoracje stołu – eleganckie nakrycia

Nie tylko obrus odpowiada za całokształt wyglądu wigilijnej kolacji – ważna jest również zastawa stołowa. Niektórzy uważają ze specjalny, okazyjny zestaw naczyń na kilka dni w roku to niepotrzebna fanaberia – trzeba jednak przyznać, że idealnie podkreśla on klimat Bożego Narodzenia i warto zastanowić się nad tym wydatkiem. Lub zrobić sobie świąteczny prezent właśnie w tej postaci.

Idealnym dopełnieniem wyglądu stołu w święta będą więc talerze, szklanki czy sztućce ze świątecznymi motywami. Często są to proste, dyskretne wzorki gałązek świerku, renifera czy aniołka, ale zdarzają się też bardziej wyraziste – na przykład z odwzorowaniem bogato zdobionych bombek. W przeciwieństwie do serwet i obrusu, tutaj możemy postawić również na jaśniejsze kolory: ważne, by wszystko całościowo po prostu do siebie pasowało. Duże grafiki pięknie wyglądają na paterach do ciast i półmiskach ze świątecznymi daniami, sprawdzają się również na imbrykach czy dzbankach do herbaty.

Jednym z często wymienianych świątecznych atrybutów jest kubek do herbaty. Święta kojarzą nam się z zimą i ciepłymi napojami, a herbata z cytryną lub aromatyczne kakao idealnie nadają się do tego, by pić je z dużego, grubego kubka z mocnym uchwytem. A gdy na kubku znajduje się świąteczna grafika lub napis – napój smakuje jeszcze bardziej! Jeśli nie mamy akurat świątecznego kubka, możemy postawić na bożonarodzeniowy ogrzewacz: wełniany, w świątecznych barwach, nasunięty na kubek, pozwoli nie tylko zachować ciepło herbaty, ale i nie dopuści do poparzenia palców.

Dekoracje stołu – świąteczne świece

Wielu z nas nie wyobraża sobie świątecznego stołu bez płonących, dających ciepłe i miłe światło, świec. Kiedyś zapalaliśmy je tylko w czasie wigilijnej kolacji, dziś towarzyszą nam nieraz przez całe święta. Nie musimy już ograniczać się do zwykłej, prostej białej świeczki – na rynku mamy ogromną ilość wzorów, kolorów i zapachów.

Oczywiście najchętniej sięgamy po świece, których aromat kojarzy nam się właśnie z Bożym Narodzeniem. To zapachy piernika, gałązek świerku, korzennych przypraw, cynamonu, czy pomarańczy lub mandarynek. Flagowym zapachem świąt są też goździki – najczęściej właśnie w połączeniu z pomarańczą. Warto pomyśleć o udekorowaniu stołu właśnie tymi owocami z wbitymi w nie goździkami – ich naturalny aromat będzie silniejszy i piękniejszy, niż jakikolwiek sztuczny odświeżacz powietrza.

Świece, które wybieramy na Boże Narodzenie, najczęściej mają odcienie pomarańczowego i czerwieni, ogólnie – barw ciepłych. Coraz częściej jednak sięgamy również po świece czarne, zazwyczaj ze srebrnym lub złotym wzorem. Jeśli lubimy błyskotki, możemy też postawić na całą świeczkę w tym kolorze – będzie się to pięknie komponować z jej blaskiem, wywołując naturalną grę świateł.

A w czym ustawić bożonarodzeniowe świece? Można pokusić się o świąteczny lichtarz, jednak większość świec jest już sprzedawana w ozdobnych mini-lampionikach lub szklanych kubeczkach – same w sobie są bardzo estetyczne i nie wymagają dodatkowego przekładania do osobnych pojemników.

Szukasz inspiracji? Wejdź na pepco.pl/blog/dekoracja-stolu-wigilijnego/

Oświetlenie stołu – jak to zrobić?

Coraz częściej lampki świąteczne wieszamy nie tylko na choince, ale również w innych miejscach domu. Jak idealnie wkomponować je w dekorację stołu?

Przede wszystkim, musimy pamiętać, że lampki nie mogą przeszkadzać naszym gościom i domownikom w jedzeniu – plączące się po talerzach kablach są nie tylko kłopotliwe, ale i mogą być niebezpieczne. Dekoracje świąteczne stołu w postaci lampek możemy więc umieścić na rogach, sprytnie chowając przewód w fałdach obrusa. Ze względu na bezpieczeństwo i komfort biesiadników, dobrze je postawić na lampki na baterie – bez połączenia z gniazdkiem. Takie lampki są również o wiele bardziej mobilne.

Świąteczne oświetlenie możemy również zawiesić nad stołem – na przykład, na żyrandolu. Lampkami warto opleść gałęzie świerku bądź jemiołę, zwisające z góry. Tutaj również warto jednak pamiętać o zdrowym rozsądku: ogromne dekoracje są efektowne, ale mogą zwyczajnie przeszkadzać w jedzeniu, czy sięganiu po produkty znajdujące się na stole. A przecież w święta musi być przede wszystkim komfortowo!

Stroik – król świątecznego stołu

Na koniec, warto pomyśleć o najbardziej widowiskowym elemencie dekoracji na stół – stroiku bożonarodzeniowym. Jego główne elementy to zazwyczaj świeca, gałązka iglaka i ozdoba w rodzaju bombki – nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by i tu pozwolić sobie na więcej fantazji.

W stroiku możemy umieścić też słodycze, owoce, czy sztuczny śnieg. Gałązki świerku możemy przyprószyć brokatem lub mrozem w sprayu. Jeśli nasz stroik zajmuje więcej miejsca, jego ciekawym uzupełnieniem będą też figurki – zwykły Mikołaj z workiem prezentów, ale i postacie z szopki. Wszystko, co kojarzy nam się z Bożym Narodzeniem, jest jak najbardziej dozwolone w świątecznej dekoracji stołu!