Dłonie są wizytówką każdej osoby, a zadbane i zdrowe paznokcie to ich nieodzowny element. Choć istnieją sztuczne metody wydłużania oraz stylizacji płytki, bez dwóch zdań warto postawić na naturalną pielęgnację. Jak zadbać o kondycję paznokci, wzmocnić je i nadać im nienagannego wyglądu?
Naturalny wzrost paznokci – ile trwa?
Naturalny wzrost paznokci to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Jedynym sposobem na natychmiastowe wydłużenie płytki, np. przed ważnym wydarzeniem, jest więc skorzystanie z takich metod jak przedłużanie akrylowe, żelowe czy przy pomocy bazy proteinowej. W sposób naturalny paznokcie rosną około 3 mm miesięcznie, jednak tempo ich wzrostu może być zróżnicowane. Wszystko zależy m.in. od czynników genetycznych, stanu zdrowia czy stosowanej diety.
Oczywiście istnieją pewne metody, dzięki którym da się w minimalnym stopniu przyspieszyć wzrost płytki. Mowa tu przede wszystkim o specjalnych odżywkach i serach. Warto jednak mieć na uwadze, że składniki aktywne zawarte w ich formułach stosuje się po to, aby wzmacniać i chronić paznokcie przed łamaniem, a nie ekspresowo je wydłużać.
Zdrowe i piękne paznokcie – jak o nie zadbać?
O paznokcie należy dbać zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. W tym przypadku nie wystarczy więc stosowanie odpowiednich kosmetyków – niezbędna jest także m.in. właściwa dieta. O czym konkretnie warto pamiętać, aby cieszyć się pięknymi, mocnymi i długimi paznokciami?
Odpowiednia dieta to podstawa
Paznokcie w znacznym stopniu odzwierciedlają stan zdrowia, dlatego kluczową rolę w utrzymaniu ich w dobrej kondycji, a tym samym nadaniu płytce pięknego wyglądu odgrywają witaminy i minerały. Jeśli chcesz zadbać o swoje paznokcie, w Twojej diecie nie powinno zabraknąć takich składników jak:
- witaminy A i E – niezbędne do utrzymania dobrego stanu skóry, włosów i paznokci. Witaminę A można znaleźć m.in. w maśle, mleku, jajkach i tłustych rybach, natomiast w witaminę E bogate są oleje roślinne, migdały czy orzechy włoskie;
- cynk – cynk to pierwiastek, który wpływa na pracę układu odpornościowego. Jest on także bardzo ważny w kontekście kondycji skóry, włosów i paznokci. Niedobór cynku w organizmie może powodować np. łamliwość płytki. Źródłem pierwiastka są ostrygi, ryż, olej lniany czy wątróbka;
- krzem – kolejny pierwiastek niezbędny do utrzymania pięknych włosów, skóry i paznokci. Znajduje się m.in. w otrębach ryżowych, burakach cukrowych oraz ogórkach. Jego źródła to także napary z ziół, w tym ze skrzypu polnego i z pokrzywy;
- żelazo – minerał, którego nasz organizm potrzebuje do transportu tlenu oraz prawidłowego funkcjonowania układów immunologicznego i nerwowego. Gdy brakuje żelaza w organizmie, paznokcie mogą stać się kruche, łamliwe i nienaturalnie odbarwione. Źródłem żelaza są takie produkty spożywcze jak drób, wątróbka wieprzowa, płatki owsiane i kiszona kapusta;
- magnez – niedobór magnezu może powodować bezsenność oraz skurcze mięśni. Niewystarczająca ilość składnika w organizmie pod kątem kondycji paznokci przekłada się na ich osłabienie i łamliwość płytki oraz powstawanie odbarwień. Cennymi źródłami magnezu są orzechy, rośliny strączkowe, warzywa liściaste i produkty pełnoziarniste;
- biotyna – należy do witamin z grupy B. Bardzo często wykorzystuje się ją w preparatach do włosów, skóry i paznokci. Biotyna bierze udział m.in. w syntezie kolagenu, dlatego jest tak ważna do utrzymania zdrowej płytki. Jej niedobór w przypadku stosowania wartościowej, zróżnicowanej diety bywa raczej rzadko spotykany. Wśród źródeł biotyny można wymienić, np. jajka, orzechy i grzyby.
Piękne i zdrowe paznokcie a stosowanie suplementów diety
Sposobem na uzupełnianie niedoborów poszczególnych witamin, a tym samym zatroszczenie się o zdrowe i piękne paznokcie może być stosowanie suplementów. W ich składzie zazwyczaj da się znaleźć wcześniej wspomniane biotynę, witaminę E, cynk i krzem, a także miedź, witaminę C, kwas hialuronowy czy kolagen. Pamiętaj, że mają one być jedynie uzupełnieniem Twojej diety, a wszystkie niezbędne składniki odżywcze powinnaś dostarczać swojemu organizmowi z jedzeniem.
Zanim zaczniesz przyjmować jakiekolwiek suplementy na poprawę kondycji paznokci, najlepiej skontaktuj się z lekarzem. Specjalista wskaże Ci, jakie badania powinnaś wykonać, a ich wyniki pozwolą określić ewentualne niedobory konkretnych składników. Jest to szczególnie istotne z tego względu, że nie tylko niedobory, ale i nadmiar poszczególnych substancji może mieć negatywne dla zdrowia skutki. Przykładowo zbyt duża ilość witaminy A w organizmie grozi m.in. zaburzeniami pracy wątroby i śledziony.
Domowe sposoby na pielęgnację paznokci
Niezwykle ważna w utrzymaniu zdrowych paznokci jest również odpowiednia pielęgnacja. Pamiętaj o:
- regularnym nawilżaniu dłoni;
- prawidłowym skracaniu płytki paznokcia;
- stosowaniu odżywek, np. w formie lakierów do paznokci czy olejków.
Istotne jest także, aby nie narażać paznokci na uszkodzenia. Podczas porządków zawsze należy pamiętać o założeniu rękawic ochronnych. Płytkę mogą uszkodzić takie czynności jak zrywanie lakieru czy drapanie otaczających paznokcie skórek.
Warto również zatroszczyć się o kondycję i wygląd płytki przy pomocy domowych metod. Do pielęgnacji śmiało możesz wykorzystać produkty, które znajdziesz w swojej kuchni.
Kąpiel dłoni w oliwie
Oliwa (w szczególności ta z pierwszego tłoczenia) jest źródłem wielu cennych składników. Zawiera, m.in. witaminy A, E i K, przeciwutleniacze, kwasy omega-3 i omega-6 oraz kwas oleinowy. Wykorzystuje się ją nie tylko podczas gotowania, ale i jako komponent różnych kosmetyków, w tym tych o działaniu nawilżającym i natłuszczającym.
Kąpiel dłoni w oliwie to domowy sposób na nawilżenie skóry i paznokci oraz wsparcie ich regeneracji. Wystarczy nalać ją do miseczki i delikatnie podgrzać np. w kuchence mikrofalowej. Następnie trzeba zanurzyć dłonie w oliwie na około 15-20 minut. Do tego typu pielęgnacji świetnie sprawdzi się także olej lniany czy z wiesiołka. Można dodać do niego sok z cytryny, który jest bogaty w witaminę C i przyczyni się do delikatnego rozjaśnienia skóry i paznokci.
Regularne wykonywanie takiego zabiegu pozwoli utrzymać miękkie, nawilżone oraz gładkie dłonie i paznokcie. Co więcej, po kąpieli na powierzchni płytki pozostanie delikatny film ochronny.
Maseczka z awokado i bananów
Kolejnym połączeniem idealnym do pielęgnacji skóry i paznokci są banan i awokado. Takie zestawienie to spora dawka witamin A, B, C, E i K, magnezu, cynku, miedzi, żelaza, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych. Do jej przygotowania oprócz banana i awokado potrzebne będą łyżka miodu oraz żółtko. Wszystkie składniki należy ze sobą dokładnie wymieszać, a następnie nałożyć na dłonie na 20 minut. Maseczka świetnie sprawdzi się do stosowania na włosy czy twarz.
Piękne paznokcie wymagają troski zarówno poprzez zrównoważoną dietę, jak i odpowiednią ochronę, higienę oraz stosowanie odżywek. Drogeryjne preparaty można śmiało zastąpić domowymi metodami. Pamiętaj jednak, że naturalna pielęgnacja wymaga czasu i systematyczności, ale jej efekty na pewno Cię usatysfakcjonują.
Leave a Reply