Zaskórniki są to niedoskonałości skóry, które są zmorą zarówno młodych, jak i starszych osób. Dlaczego powstają i jak z nimi skutecznie walczyć? Czym różnią się zaskórniki otwarte od zamkniętych?
Czym są zaskórniki?
Zaskórniki to niedoskonałości skórne, które powstają w wyniku nadmiernej produkcji sebum. Nadmiernie produkowany łój zatyka pory. Dlatego też zaskórniki najczęściej pojawiają się w strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie. Zaskórniki są zmorą nie tylko młodych osób, w okresie dojrzewania, ale także osób starszych. Zaskórniki dzielimy na otwarte i zamknięte.
Zaskórniki otwarte mają ciemny kolor, który powstaje w wyniku utleniania się zgromadzone sebum. Można je zobaczyć gołym okiem. Warto pamiętać, ze mogą powodować stan zapalny, a także prowadzić do powstania trwałych śladów. Dzieje się tak, gdy są nieumiejętnie wyciskane.
Zaskórnik zamknięte widoczne są po naciągnięciu skóry. Mają jasne zabarwienie. Najczęściej powstają w wyniki nawarstwiania się warstwy rogowej naskórka na zatkanym ujściu gruczołu łojowego.
Przyczyną powstawania zaskórników jest przede wszystkim nieodpowiednia pielęgnacja. Źle dobrane kosmetyki, nieumiejętnie wykonane oczyszczenie skóry twarzy, brak codziennego demakijażu może wpływać na pojawienie się zmian skórnych. Jednak zaskórniki powstają też w wyniku uwarunkowań genetycznych, a także problemów z hormonami, nieodpowiedniej diety, zanieczyszczonego powietrza i ciężkich substancji w kosmetykach.
Jak pozbyć się zaskórników?
Kluczem do skutecznej walki z zaskórnikami jest odpowiednia pielęgnacja. Wybór odpowiednich kosmetyków ma tu duże znaczenie. W walce z niedoskonałościami pomocne są ceramidy w kosmetykach. Pozwalają one na odżywienie naskórka i wpływają korzystnie na walkę z niedoskonałościami.
Walcząc z zaskórnikami, warto zadbać o odpowiednie oczyszczenie skóry. Codzienny demakijaż oraz oczyszczanie skóry to podstawa zdrowej cery. W tym celu dobrze jest użyć piankę lub żel, które w składzie mają kwas salicylowy. Wybór kosmetyków o lekkiej formule, które pozbawione są olei mineralnych to także ważny element walki z zaskórnikami. Regularne złuszczanie skóry pomoże w walce z zaskórnikami. Peeling może być mechaniczny lub kwasowy.
Walka z zaskórnikami to także zmiana sposobu żywienia. Wyeliminowanie z diety produktów przetworzonych, fast foodów, cukrów, a także używek typu alkohol czy papierosy pomoże zniwelować pracę gruczołów łojowych. Walka z zaskórnikami zamkniętymi i otwartymi nie jest łatwa. Jednak przy odrobinie wprawy, regularności i sumienności można się cieszyć naprawdę zadowalającymi efektami!
Leave a Reply