fiszbiny w staniku
pinterest

Wybieramy biustonosz, czyli na co musisz zwrócić uwagę

Dobrze dobrany i dopasowany jest wsparciem dla Twoich piersi, gwarantuje swobodę ruchów i dobre samopoczucie w każdej sytuacji. To od niego często zależy w jakiej kondycji jest Twój biust. Stanik – niezbędny element w garderobie każdej kobiety. Sprawdź jak dobrać dla siebie biustonosz.

Biustonosze oferowane są zarówno przez sklepy specjalistyczne jak i popularne sieciówki. Gdzie więc je najlepiej kupować? Na pewno nie na wyprzedaży w supermarkecie czy bazarze. Za porządny model trzeba zapłacić troszkę więcej, ale na prawdę warto. W końcu to Twoja „druga skóra”, podtrzymująca biust, gwarantująca mu świetny wygląd i zapewniająca Ci komfortowe poruszanie się. Dobre egzemplarze znajdziesz w sklepach, które specjalizują się w sprzedaży wysokogatunkowej bielizny.

staniki
pinterest

Materiał

Wysokiej jakości tkanina to podstawa. Najlepsza i zdecydowanie najpraktyczniejsza będzie mikrofibra: odprowadzając wilgoć sprawia, że skóra pozostaje sucha.

Rozmiar

Rozmiar to jedna z najważniejszych rzeczy, na którą musisz zwrócić uwagę kupując biustonosz. Szacuje się, że jedynie kilka procent kobiet potrafi właściwie go określić. Pamiętaj zatem, że boki i tył stanika muszą być na tym samym poziomie, co jego przód. Jeśli są wyżej, oznacza to, iż wybrałaś model, który jest dla Ciebie za szeroki. Taki biustonosz jest nieestetyczny i niezdrowy dla Twojego kręgosłupa – ciężar podtrzymywania biustu spada na ramiączka, które boleśnie wbijają się w ramiona, z czasem powodując zwyrodnienia kręgosłupa.

Z kolei za ciasny stanik może powodować problemy z oddychaniem, ucisk na żołądek i deformacje piersi. Jest on też niewygodny i nieelegancki. Jak poznać że wybrałaś za mały model? Jeśli biust „wylewa” się z miseczki lub koło pachy powstają nieatrakcyjne fałdki – to znak, że powinnaś rozglądnąć się za większym fasonem.

fiszbiny w staniku
pinterest

Fiszbiny

Kupując model z fiszbinami zwróć uwagę, aby gładko przylegały do ciała, obejmowały całe piersi, przy okazji je rozdzielając. W żadnym wypadku fiszbiny nie mogą nachodzić na biust.

Ramiączka

Powinny mieć taką długość i szerokość, aby piersi zostały ładnie uniesione do góry i w tej pozycji były skutecznie podtrzymywane. Idealnie wyregulowane ramiączka nie powinny dać się podciągnąć bardziej, niż na około 4 palce nad ramię. Nie mogą też być za krótkie – w takiej sytuacji uwierają boleśnie w ramiona. Przy ciężkim biuście i wrażliwej skórze warto wybierać modele o nieco szerszych ramiączkach.

Kiedy wymienić?

Stanik, jak każda rzecz garderoby, wieczny nie jest. Ten noszony powyżej 6-8 miesięcy może nie spełniać już swoich funkcji, np. słabo podtrzymywać biust. Dzieje się tak dlatego, że podczas użytkowania czy prania, materiał ulega rozciągnięciu i biustonosz staje się po prostu za duży. Absolutną koniecznością do wymiany tego typu bielizny są sytuacje nagłych skoków wagi. Jeśli bardzo schudłaś lub przytyłaś, Twój biust na pewno zmieni proporcje. Również niektóre leki (np. środki antykoncepcyjne) mogą powodować przejściowe zmiany w wielkości piersi – w takim przypadku również powinnaś wybrać się na zakupy. To samo dotyczy sytuacji, kiedy jesteś w ciąży lub karmisz piersią – wtedy rozmiar Twojego biustu może zmienić się nawet kilkukrotnie.