Niektórym z nas brakuje czasu w dobie. Dlatego na rzecz różnych obowiązków ograniczają długość snu. Jest to duży błąd, ponieważ sen jest jednym z ważniejszych procesów, który wpływa w bezpośredni sposób na zdrowie człowieka. Organizm człowieka wymaga regularnego wypoczynku i regeneracji. Dotyczy to ciała jak i psychiki. Podczas snu stabilizuje się praca układu krążenia, reguluje się proces przemiany materii, stabilizuje się poziom hormonu stresu, np. adrenalina, wydziela się hormon wzrostu. Sen jest także istotny dla kondycji psychicznej człowieka. Jego brak przez dłuższy czas powoduje zaburzenia zdrowia psychicznego, rozdrażnienie, uczucie ciężkości i przemęczenia.
Długość snu potrzebna do prawidłowego funkcjonowania ciała jak i psychiki człowieka zależy od wielu czynników. Badania wykazały zależność, która mówi o tym, że mężczyźni potrzebują mniej snu niż kobiety. Natomiast osoby młode potrzebują dłuższego snu niż osoby starsze. Minimalna długość snu zalecana przez lekarzy wynosi siedem godzin. Jednak niektórzy potrzebują dłuższego odpoczynku. Należy wsłuchiwać się w potrzeby naszego organizmu. Można wykonać na sobie eksperyment i wówczas dowiedzieć się ile godzin potrzebuje nasz organizm do regeneracji. Trzeba podczas urlopu nie nastawiać budzika i zapisywać przez około 10 dni ile godzin spaliśmy. Wówczas dowiemy się ile godzin snu domaga się od nas organizm.
Wpływ snu na dzieci
Dzieci należą do grupy osób, które wymagają większej ilości snu niż dorosłe osoby. Hormon wzrostu uwalniany podczas snu jest bardzo ważny dla dzieci. Dlatego sen jest taki istotny dla dzieci. Niemowlęta potrzebują nawet do 18 godzin snu na dobę. Czterolatkowi wystarczy już tylko 12 godzin na dobę. Natomiast dziewięciolatek zadowoli się już 10 godzinami snu na dobę.
Czy można nadrobić nieprzespane noce? Nie! Oczywiście dobrze jest pospać dłużej jeżeli mamy taką okazję i tego potrzebujemy, jednak nie nadrobimy długich braków snu w jedną noc. Długotrwałe nieprzespane lub niedospane noce mogą odbić się na zdrowiu człowieka. Mogą wówczas pojawić się problemy z koncentracją, kondycją fizyczną i psychiczną, zwiększy się podatność na choroby, obniży się jakość układu odpornościowego.
Bezsenność
W przypadku bezsenności nie warto sięgać po tabletki nasenne. Nie przynoszą one organizmowi nic co ma wspólnego ze zdrowym snem. Sen przywołany w sztuczny sposób przypomina znieczulenie, a nie zdrowy, naturalny wypoczynek i regenerację. Dodatkowo tabletki nasenne często wywołują uzależnienie. Przy dłuższym ich stosowaniu ich działanie słabnie. Najlepiej jest odnalezienie przyczyny bezsenności i wyeliminowanie jej. Przyczynami bezsenności mogą być: hałas, zbyt ciepłe powietrze, lub odwrotnie zbyt zimne powietrze, problemy, stres, przemęczenie, zmian czasu.
Warto jest zadbać o jakość snu, ponieważ sen nic nie kosztuje a przynosi do naszego organizmu same korzyści.
Więcej o zdrowiu przeczytasz na p-studio.pl
czasem są takie dni że mogę spać 4-5h i jest wszystko ok, a czasem takie że cały dzień i tak będę zmęczona