Kiedy dokucza Ci ostry ból podbrzusza

Kiedy dokucza Ci ostry ból podbrzusza

Bóle brzucha to najpopularniejsza przyczyna wcześniejszego opuszczania miejsca pracy lub zajęć w szkole. To z nimi najczęściej przychodzimy do lekarza rodzinnego. Spodziewamy się wtedy natychmiastowej diagnozy, nieświadomi, że jej ustalenie bywa dla specjalisty nie lada zagwozdką.

Dół brzucha, czyli podbrzusze, jest to obszar znajdujący się poniżej pępka. W jego zakres wchodzi również strefa łonowa wraz z symetrycznymi okolicami pachwinowymi.

Ból brzucha może tak naprawdę pochodzić zewsząd. Owszem, jego przyczynę stanowią często schorzenia związane z narządami jamy brzusznej, jednak niewykluczone, że odpowiedź zlokalizowana będzie w zupełnie innym miejscu. Ból podbrzusza może być spowodowany zaburzeniami trawienia lub menstruacją. Jeżeli źródło niedyspozycji faktycznie tkwi w tych dwóch najpopularniejszych powodach, można poprzestać na leczeniu domowym. Do lekarza należy pospieszyć w wypadku, kiedy bólom towarzyszą np. mdłości, wymioty, czy nawet gorączka. Może to bowiem oznaczać o wiele poważniejszą przyczynę.

Kobieca dolegliwość?

Najczęstsze źródła bólów podbrzusza to m.in.: menstruacja, zapalenie wyrostka robaczkowego, kolka, choroby układu pokarmowego, zespół jelita drażliwego, zapalenie pęcherza moczowego, niedrożność jelit, a nawet ciąża pozamaciczna lub rak jajnika. Na bóle podbrzusza najczęściej skarżą się kobiety. Wśród najpowszechniejszych przyczyn występowania tej dolegliwości u pań wymienia się miesiączkę. Podczas tego procesu dochodzi do skurczów mięśni macicy, która w ten sposób prowokuje złuszczanie się błony śluzowej. Z miesiączką związane są ponadto zmiany metaboliczne oraz hormonalne, które stają się przyczyną nadmiernej czułości tkanek. Najdotkliwiej odczuwalne są zwykle pierwsze trzy dni krwawienia – zwłaszcza jeśli towarzyszy im stres lub przemęczenie.

Specjaliści radzą, żeby na czas menstruacji odstawić mocną kawę, jedzenie typu fast food, alkohol i inne używki – potęgują one bowiem występowanie bólu. Jeżeli ból owulacyjny pojawia się mniej więcej w 14 dniu cyklu, może to oznaczać, że doszło do pęknięcia pęcherzyka Graafa w jajniku, podczas którego uwolniona została komórka jajowa. To jednak nie wszystko. Panie, u których występują częste bóle dołu brzucha, powinny przebadać się na okoliczność wystąpienia takich schorzeń ginekologicznych jak np. zapalenie przydatków, czy torbiel jajnika, czy. Jeżeli bólowi towarzyszy gorączka, niezwłocznie należy udać się do lekarza.

Gastryka, urologia i wyrostek

Ostry ból podbrzusza towarzyszy zespołowi jelita drażliwego oraz chorobom infekcyjnym, które są powodem biegunki. Przyczyną pierwszej z wymienionych dolegliwości jest reakcja organizmu na pokarm. Nie występuje ona jednak w osamotnieniu – na ogół potęguje ją osłabienie organizmu, a jeszcze częściej stres. Jako przyczynę nieżytu żołądkowo-jelitowego, zwanego potocznie jelitówką, podaje się najczęściej infekcje wirusowe i bakteryjne, nietolerancje pokarmowe oraz zatrucia. Do pary występują z nim często wymioty i nieco rzadziej gorączka. Jeżeli bólowi podbrzusza towarzyszy częstomocz lub krwiomocz, nieodzowna będzie wizyta u lekarza-urologa. U podłoża takiej dolegliwości może bowiem leżeć zapalenie pęcherza, a nawet początki niewydolności nerek. Nierzadko przyczyna bólu w dolnej części brzucha jest zapalenie wyrostka robaczkowego. Zwłaszcza jeśli boli po prawej stronie. Zazwyczaj zaczyna się od lekkiego bólu, który następnie przeradza się w prawdziwe katusze, który wtórować może gorączka, nudności i wymioty.

Co robić, kiedy boli brzuch?

Samodzielnie sięgamy po leki tylko wtedy, kiedy po prostu boli. Jeżeli bólowi nie towarzyszą nudności, gorączka lub inne dolegliwości, śmiało wspierać się możemy sprawdzonymi środkami farmakologicznymi. Najczęściej wystarczą polecane leki przeciwbólowe i rozkurczowe, dostępne w każdej aptece. Zaleca się wtedy również chwilową ascezę kulinarną – do czasu, aż ból nie ustąpi. Jeżeli natomiast na samym bólu dołu brzucha się nie kończy i niepokoją nas inne dolegliwości, niezbędna jest wizyta u specjalisty, który skieruje nas na badania laboratoryjne lub USG jamy brzusznej, czy nawet kolonoskopię.

Lekarze wskazują na kilka objawów, które w szczególności powinny wywołać w nas niepokój i przekonać do konsultacji ze specjalistą. Są to m.in.: dotkliwy ból dołu brzucha wraz z uczuciem jego twardości, wymioty oraz zaparcia, pojawienie się guzów w dolnej części brzucha, krwawy stolec, omdlenia z bólu, utrata wagi ciała, wysoka gorączka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!