powiekszanie lazienki

W jaki sposób optycznie powiększyć wąską łazienkę?

Łazienka to na pewno pomieszczenie, na którego aranżację powinniśmy zwrócić dużą uwagę. Nie jest to przestrzeń łatwa do projektowania, a także do wykończenia. Często mamy do czynienia z pomieszczeniami, które mają niewielkie rozmiary lub bardzo niepraktyczne ułożenie ścian. Wąskie łazienki można jednak zaaranżować w taki sposób, aby zachować ich funkcjonalność. Warto stosować rozwiązania sprawdzone, dzięki którym codzienne korzystanie w łazienki nie będzie sprawiać problemów. Wąska łazienka to pomieszczenie, które ma na pewno duży potencjał.

Trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie w domu lub w mieszkaniu – w sytuacji, gdy nie mamy dobrze zaprojektowanej i wykończony i łazienki. Bardzo często zdarza się, że aby zachować pełną funkcjonalność wnętrz, posiadamy co najmniej dwie łazienki. Są one niezbędne chociażby wtedy, gdy nasza rodzina jest liczna, posiadamy dzieci, opiekujemy się osobami starszymi.

Nie da się ukryć, że łazienka jest pomieszczeniem specyficznym i na pewno bardzo trudnym w aranżacji. Wpływ na trudność aranżacji ma wiele czynników, wśród których możemy wymienić:

– wielkość pomieszczenia,
– rozmieszczenie ścian działowych i nośnych,
– umiejscowienie okien i drzwi,
– rozkład instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, grzewczej,
– ogrzewanie podłogowe,
– rodzaj i zastosowanego wyposażenia.

Aranżacja wąskiej łazienki jest dość problematyczna, niemniej jednak można zastosować rozwiązania, dzięki którym pomieszczenie będzie w pełni funkcjonalne, a tym samym będziemy mogli z niego w komfortowy sposób korzystać. Wystarczy wszystko dobrze przemyśleć.

Co zamiast płytek ceramicznych w łazience?

Jeżeli mamy do czynienia z wąską łazienką, zdecydowanie powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby nie stosować rozwiązań, które zabierają dużo miejsca. Okładziny ścienne są tym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę. W wąskich łazienkach liczy się każdy centymetr kwadratowy, dlatego płytki ceramiczne (lub inne okładziny ścienne) warto montować tylko i wyłącznie w miejscach bezpośrednio narażonych na działanie wody, tj.: okolice umywalki, wanny, kabiny prysznicowej.

Resztę powierzchni możemy wykończyć tynkiem lub płytami gipsowo-kartonowymi, wygładzić, a następnie pomalować oleofobową i hydrofobową farbą. Dzięki temu zyskamy dużo przestrzeni.

Czy warto aranżować łazienkę w jasnej kolorystyce?

Zdecydowanie tak. Jeżeli chcemy optycznie powiększyć łazienkę, warto ją aranżować w stonowanych, jasnych kolorach. Warto pomalować sufit na biało, wybrać płytki, które nie będą mocno kontrastować z całym wyposażeniem łazienki. Dobrą praktyką jest również zakup tradycyjnej ceramiki sanitarnej. Jasna kolorystyka również pozwoli odpocząć naszym oczom.

Jaka kolorystyka sprawdzi się w wąskiej łazience?

Powinniśmy unikać używania mocnej i przede wszystkim ciemnej kolorystyki, gdyż jest ona zbyt wyrazista i sprawia wrażenie, że wnętrze jest mniejsze. W wąskieji łazience zdecydowanie sprawdzi się biel, wszystkie odcienie szarości, błękit, róż, a także delikatna zieleń.

Jakie oświetlenie będzie najlepsze do wąskiej łazienki?

Oświetlenie to również ten element wystroju wnętrza, obok którego nie możemy przejść obojętnie. W wąskiej łazience na pewno warto maksymalnie wykorzystać naturalne oświetlenie, niemniej jednak można stworzyć odpowiedni klimat, dzięki zastosowaniu różnorodnych źródeł światła.

Oprócz tradycyjnego, centralnego oświetlenia na suficie, można również zdecydować się na montaż oświetlenia punktowego (przy konstrukcjach z płyt gipsowo-kartonowych), zastosowanie specjalnych taśm ledowych. Bardzo dużą popularnością cieszą się również kinkiety, które mogą być rozmieszczone w różnych miejscach łazienki i używane naprzemiennie. Ciekawym rozwiązaniem jest również oświetlenie w zabudowach lub w meblach.

W jaki sposób można jeszcze optycznie powiększyć łazienkę?

Ciekawą i przede wszystkim dobrą praktyką, dzięki której możemy w prosty i bezpieczny sposób powiększyć wąską łazienkę, jest oczywiście zastosowanie luster. Lustro ma bardzo praktyczne właściwości aranżacyjne i na pewno bardzo pozytywnie wpłynie na aranżację całego pomieszczenia.

Lustro przeważnie umieszczamy nad umywalką. Jeżeli mamy tylko taką możliwość, warto wybrać lustro robione na wymiar, dzięki któremu możemy zamówić taki rozmiar, który pozwoli na swobodne przeglądanie się nawet kilku osób. Lustro bardzo dobrze optycznie powiększa łazienkę, sprawia wrażenie, że całe pomieszczenie jest dużo większe.

Oczywiście powinniśmy pamiętać o tym, aby samo lustro idealnie wkomponowało się w aranżację łazienki. Jeżeli na ścianach mamy tylko i wyłącznie gładź pomalowana farbą, warto wybrać lustro w ramie, Natomiast jeżeli ściana wyłożona jest płytkami ceramicznymi i mamy specjalnie przygotowane miejsce na lustro, warto wybrać lustro bez ramy – klejone bezpośrednio do ściany. Dobrą praktyką jest także umieszczanie oświetlenia nad lustrem. Istnieją również lustra z wbudowanym oświetleniem.