jesienna depresja

Jak można walczyć z jesienną depresją?

Jesień to zdecydowanie ten moment, w którym możemy czuć się dużo mniej komfortowo, niż latem. Obniżenie temperatury, mniejsze nasłonecznienie, gorsza pogoda, krótszy dzień – sprawiają, że prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu może być zaburzone. Niektóre osoby mogą cierpieć na tak zwaną jesienną depresję. To stan umysłu oraz organizmu, którego nie możemy lekceważyć. Warto podejmować działania, które sprawią, że będziemy czuć się lepiej. Powinniśmy zwracać uwagę na takie czynniki, jak: dieta, odpowiedni sen, rozrywka, aktywność fizyczna.

Każdemu z nas zależy na tym, aby czuć się komfortowo. Na ogólny komfort składa się zarówno komfort psychiczny, jak również komfort fizyczny. Obok tych dwóch czynników nie możemy przejść obojętnie, jeżeli chcemy funkcjonować w sposób prawidłowy. Prawdą jest również to, że żyjemy coraz bardziej intensywnie, coraz więcej pracujemy, mamy dużo obowiązków, które musimy zrealizować w krótkim czasie. Problemem jest również wszechobecny stres, przez który popełniamy błędy i jesteśmy dużo bardziej zmęczeni.

Na gorszą kondycję fizyczną i psychiczną nakłada się także pora roku. Choć często mówimy o złotej polskiej jesieni, to w rzeczywistości jest jej mało. Jesień przeważnie kojarzy nam się z krótszym dniem, spadkiem temperatury, deszczem i wiatrem. Taka pogoda ma również wpływ na to, jak się czujemy.

Jesienią możemy zdecydowanie częściej chorować, nasza odporność jest osłabiona, brakuje nam witamin i minerałów. Dużym problemem jest również tak zwana jesienna depresja. Może one “dopaść” osoby praktycznie w każdym wieku.

Co to jest jesienna depresja?

Jesienna depresja – zwana również jesiennym smutkiem  – to zaburzenie pojawiające się w okresie jesienno-zimowym, a ustępujące w sezonie wiosennym i letnim. To stan fizyczny i psychiczny, który charakteryzuje się między innymi tym, że mamy dużo gorsze samopoczucie, nie czujemy się najlepiej, mamy niechęć do podejmowania decyzji.

Objawy jak najbardziej zaburzają normalne funkcjonowanie organizmu. Możemy mieć problemy z koncentracją, emocjami, wydajnością. Mogą się również pojawiać problemy z właściwościami poznawczymi i emocjonalnymi. Jest to więc stan bardzo niedobry dla naszego organizmu, a na pewno mocno utrudniając życie. Chwilową, jesienną depresję nie należy mylić typową depresją, która jest chorobą wymagającą specjalistycznego leczenia oraz terapii.

Jakie są przyczyny jesiennej depresji?

Jesienna depresja to na pewno stan niepożądany, którego wolelibyśmy uniknąć, gdyż utrudnia nasze normalne funkcjonowanie – praktycznie na każdym etapie, od życia prywatnego, na pracy kończąc. Przyczyn jesiennej depresji jest bardzo dużo. Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju stan występuje przeważnie w okresie jesienno-zimowym, do którego często nie możemy się przyzwyczaić. Warto pamiętać, że jeszcze niedawno było lato, dużo słońca, wysokie temperatury, mogliśmy cieszyć się więc piękną pogodą, podróżować oraz wypoczywać. Jesień zdecydowanie nie sprzyja tego rodzaju czynnością. Do głównych przyczyn depresji jesiennej możemy zaliczyć:

– niższe temperatury,
– brzydką pogodę,
– silne opady deszczu oraz wiatr,
– brak słońca,
– krótszy dzień,
– brak zieleni na dworze,
– brak witamin oraz niezbędnych minerałów w organizmie,
– nie odpowiednią dietę,
– złe odżywianie się,
– złe nawodnienie organizmu,
– brak suplementacji,
– zbyt dużo pracy i obowiązków,
– nieodpowiednie zarządzanie własnym czasem.

Jak należy walczyć z jesienną depresją?

Pierwszym krokiem ku temu, aby skutecznie walczyć z jesienną depresją jest uświadomienie sobie, że na nią cierpimy. Jeżeli faktycznie źle się czujemy i o tym wiemy, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci wykonanie podstawowych badań.

Jeśli chcemy skutecznie walczyć z jesienną depresją, powinniśmy brać pod uwagę fakt, że najgorsza rzecz, którą możemy zrobić to zamknąć się w tak zwanych “czterech ścianach” – czyli we własnym domu lub mieszkaniu. Zdecydowanie nie warto zrywać kontaktów społecznych, unikać pracy, rozmów z innymi ludźmi. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

– odpowiednia suplementacja,
– dostarczenie organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, w szczególności witaminy D,
– odpowiednią dietę – lekkostrawną i bogatą warzywa, owoce,
– odpowiednie nawodnienie organizmu,
– picie dużej ilości wody oraz soków naturalnych, herbat ziołowych,
– regularne wysypianie się,
– brak przesiadywania do późna w nocy,
– unikanie palenia papierosów oraz picia alkoholu,
– ograniczenie do minimum sytuacji, które powodują stres,
– częste wychodzenie na dwór,
– wszelkiego rodzaju aktywność fizyczną.

Zdecydowanie nie powinniśmy zapominać o tym, aby umiejętnie planować swój dzień. Jeżeli wszystko odpowiednio zaplanujemy, na pewno znajdziemy czas na to, aby spokojnie wykonać własną pracę, wykonać obowiązki domowe, jak również mieć czas na odpoczynek oraz rozrywkę. Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy skorzystać z opcji wyjazdów – na przykład na weekend.