Utrata pracy wywołuje wiele negatywnych emocji. Jednak nie warto poddawać się złym myślom. Zamiast załamywać ręce, lepiej poszukać pomocy u psychologa i zacząć rozwijać się we własnym zakresie. Bezrobocie może być szansą na odnalezienie nowych pasji, zainteresowań czy nawet ścieżki życiowej.
Jak utrata pracy wpływa na zdrowie psychiczne?
Utrata pracy to sytuacja, której nikt nie chciałby doświadczyć. Zatrudnienie umożliwia spokojne prowadzenie codziennego życia, spłacanie zobowiązań czy w końcu poczucie spełnienia, które jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Ze względu na to, jak dużą rolę życiową odgrywa praca, utrata stanowiska może wywołać szereg negatywnych emocji.
Zaskoczenie, wstyd, poczucie porażki, smutek czy rozgoryczenie to najczęstsze uczucia, których doświadczają zwolnieni pracownicy. Jak sobie poradzić z utratą pracy i przepracować wewnętrzne problemy? Nie warto dusić w sobie emocji lub co gorsza, ukrywać zwolnienia przed rodziną czy przyjaciółmi. Akceptacja sytuacji zastanej jest podstawą do wyjścia na prostą.
W pokonaniu trudności może pomóc wizyta u psychologa lub doradcy zawodowego, który podbuduje samoocenę i zmotywuje do działania. Osoba, która utraciła pracę, nie powinna załamywać się ani pogrążać w marazmie. Pozytywne podejście do szukania nowego zatrudnienia sprawi, że odnalezienie nowej ścieżki życiowej będzie łatwiejsze, niż wygląda.
Rozwój i inwestowanie w siebie
Bycie bezrobotnym nie oznacza, że nie można się rozwijać. Po utracie pracy ilość wolnego czasu bardzo mocno wzrasta. Nadprogramowe godziny warto wykorzystać w produktywny sposób. Okres bez zobowiązań zawodowych jest idealnym momentem do rozpoczęcia kursu, nauki języka czy brania udziału w branżowych wydarzeniach. Inwestycja w samorozwój pomaga pogłębić wiedzę i zdobyć nowe umiejętności, dzięki którym znalezienie nowego zatrudnienia będzie bardziej osiągalne.
Branżowe szkolenia to nie jedyna aktywność, na którą można poświęcić czas wolny. Warto znaleźć jakąś pasję i pogłębiać wiedzę z różnych tematów. Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po książkę, film czy inne wartościowe dzieło. Oczytanie i obycie dobrze świadczy o człowieku, a także pozwala wywrzeć lepsze wrażenie na potencjalnym pracodawcy.
Choć utrata pracy stanowi przykre doświadczenie, to należy pamiętać, że bezrobocie nie jest końcem świata. Brak zatrudnienia warto wykorzystać w aktywny i przemyślany sposób. Pomoc psychologa, znalezienie pasji czy edukacja pomogą wyjść na prostą.
Leave a Reply