Analiza kolorystyczna

Typy urody, czyli jak dokonać własną analizę kolorystyczną?

Każda z nas od czasu do czasu pozwala sobie na chwilę relaksu w towarzystwie kobiecych magazynów, w których nie brakuje artykułów o tematyce beauty. W wielu tekstach można spotkać się z określeniami różnych typów urody nawiązującymi do czterech pór roku. Pozwala to znacznie łatwiej zidentyfikować swój indywidualny typ urody, co powinna zrobić każda kobieta, aby wiedzieć jak się ubierać i jak się malować. Zatem jak sprawdzić, który typ urody pasuje nam najbardziej?

Typy urody – pory roku

Analiza kolorystyczna pomaga skrupulatnie określić, jakim typem urody jesteśmy. Na przestrzeni lat specjaliści zdążyli wyróżnić cztery główne rodzaje urody. Są to: wiosna, lato, jesień, zima. Nazwy nawiązujące do pór roku zostały wykorzystane nie bez przyczyny – kolory występujące w naturze są idealnym odzwierciedleniem wyglądu kobiet o różnorodnych cechach charakterystycznych. Choć najczęściej mówi się o czterech typach urody, to z biegiem czasu ukształtowało się kilka podtypów, które jeszcze skrupulatniej określają rodzaje urody.

Dlaczego warto znać swój typ urody?

typ urody
beautymakeuptipsonline.com

Każda z nas często przeżywa modowe czy makijażowe dylematy odnośnie kolorów, jakie najbardziej pasują względem naszej urody. Analiza kolorystyczna pozwala raz na zawsze pozbyć się tego uciążliwego problemu, skutecznie zawężając kolory i odcienie, które w największym stopniu odpowiadają rodzajowi naszej urody.

Typy kolorystyczne – najważniejsze czynniki

Na jakiej podstawie przeprowadza się analizę kolorystyczną urody? Pod uwagę bierze się kilka podstawowych czynników, dzięki którym każda kobieta może stwierdzić, czy jest wiosną, latem, jesienią czy może wiosną. Podczas analizy kolorystycznej należy ująć kolor karnacji, oczu oraz włosów. W razie jakichkolwiek wątpliwości można skorzystać z porad specjalistów – makijażystów lub stylistów, którzy posiadają cenną wiedzę na temat typów urody, co jest niezbędne w kontekście wykonywanej przez nich pracy.

jaki mam typ urody
theconceptwardrobe.com

Typy urody i ich podtypy

Choć najczęściej mówi się o czterech typach urody, to w rzeczywistości możemy wyróżnić sześć grup kolorystycznych, które z kolei tworzą aż dwanaście podtypów urody. Mianowicie chodzi o:

  1. typy urody ciepłe: ciepła wiosna i ciepła jesień;

  2. typy urody chłodne (zimne): chłodna zima i chłodne lato;

  3. typy urody jasne: jasna wiosna i jasne lato;

  4. typy urody czyste: czysta wiosna i czysta zima;

  5. typy urody przygaszone: przygaszone lato i przygaszona jesień;

  6. typy urody ciemne, nazywane również głębokimi: ciemna jesień i ciemna zima.

Trudno jednoznacznie określić, którym podtypem urody jesteśmy, zwłaszcza że niektóre cechy charakterystyczne nawzajem się przenikają. Jednak dzięki znajomości kilku podstawowych zasad każda z nas powinna poradzić sobie z rozpoznaniem typu kolorystycznego urody.

Typy urody – charakterystyka

Wiosna, lato, jesień zima – do którego rodzaju urody możemy się zaliczyć? Odpowiedź powinnyśmy poznać po lekturze poniższych opisów urody.

Typ urody: wiosna

Wiosna to zdecydowanie ciepły typ urody, który można rozpoznać po delikatnej, najczęściej bladej karnacji, ale o dość ciepłej tonacji skóry. Wydaje się ona promienista i naturalnie rozświetlona, a to dzięki żółtym pigmentom, które często błędnie przypisywane są paniom o typie urody Lato. U kobiet, które można zaliczyć do typu urody Wiosna nierzadko widać obecność piegów w odcieniu jasnego brązu.

Włosy u kobiet o tym typie urody są utrzymane w jasnej kolorystyce – wśród „Wiosen” królują takie kolory jak słomkowy i złocisty blond, rudawy blond, miodowy blond, a także jasny bądź miedziany odcień rudego.

Jeśli chodzi o oczy, najczęściej spotykane są kolory jasne, o dość przejrzystej barwie. Oczy błękitne, jasnozielone, wpadające w odcień szarego, a także jasnobrązowe o złocistym zabarwieniu. Obwódka źrenic u kobiet u typie urody Wiosna najczęściej występuje w kolorze złotym, z widoczną poświatą.

Typ urody: jesień

Kolejny kolorystyczny typ urody, który podobnie jak wiosna, zaliczany jest do rodzaju ciepłych. Bardzo łatwo można skojarzyć jesienny typ urody z kolorami, z którymi mamy do czynienia w czasie właśnie tej pory roku. Niemal od razu nasuwają się na myśl ciepłe odcienie spadających liści utrzymane w kolorystyce czerwieni, ciepłego brązu czy żółtego. Panie, którym przypisuje się typ urody jesień najczęściej posiadają skórę bladą, jednak nie tak świetlistą jak u pań wiosen. Kolor karnacji nierzadko wpada w tonację brzoskwiniową, lekko różową, jednak próżno szukać u kobiet z typem urody jesień wyraźnych rumieńców. Co ważne, opalenizna u kobiet z jesiennym typem urody znika tak szybko jak się pojawia, a jej utrzymanie jest wręcz niemożliwe.

Włosy u kobiet o typie urody jesień to zazwyczaj intensywne odcienie kasztanowego i ciemnego brązu, ciemnego rudego lub ciemnego blondu, które niezwykle kontrastują z bladą skórą. Kosmyki często wyróżniają się również złocistymi lub ceglanymi refleksami.

Zdecydowana większość pań jesień może pochwalić się oczami brązowymi lub zielonymi w niezwykle intensywnym wydaniu. Na tęczówce mogą pojawić się złote lub brązowe cętki, które dodają im ciekawego charakteru.

Typ urody: lato

Typ urody lato wcale nie należy do rodzaju ciepłych, choć tak sugerowałaby nazwa i dlatego też często mylony jest z wiosną. Panie Lato to przedstawicielki chłodnego typu urody. Z czego to wynika? Choć letnie miesiące przywodzą na myśl skojarzenia ze słońcem czy barwnymi kwiatami, analogia odnosi się raczej do kolorów przygaszonych, nieco wypłowiałych przez palące słońce. Dlatego też skóra w typie urody lato przybiera kolor jasny, można by rzec mleczny, ale także niejednokrotnie również oliwkowy czy ziemisty. Skóra po opalaniu staje się czerwona, jednak po kilku dniach zamienia się w delikatną, brązową opaleniznę.

Jakie włosy u typu urody lato? Bardzo często mamy do czynienia z blondem wpadającym w chłodne, szare lub brązowe tony. Kolor ten często określa się jako mysi i jest bardzo charakterystyczny dla kobiet o słowiańskich korzeniach.

Oczy u kobiet o letnim rodzaju urody to w przeważającej części oczy szaro-niebieskie, szaro-zielone, szaro-piwne i piwne.

Typ urody: zima

Ostatni z czterech głównych typów urody, który poprawnie kojarzymy jako należący do rodziny chłodnych. Panie o zimowym typie urody wbrew pozorom łatwo pomylić z latem lub jesienią, a to wszystko przez kolor skóry, który może przypominać odcienie charakterystyczne dwóch wyżej wymienionych rodzajów urody. Jednak gdy bliżej przyjrzymy się karnacji pani Zimy to można szybko się przekonać, że skóra ma idealnie transparentny, a nawet śnieżnobiały koloryt – stąd też kobiety o zimowym typie urody często nazywane są Królewnami Śnieżkami. Co ciekawe, panie o typie urody głęboka zima mogą wyróżniać się karnacją oliwkową, którą można porównać do urody Meksykanek.

Włosy i brwi u Kobiet Zim to w większości kolor ciemny, często nawet kruczoczarny. W zimowym typie urody często można spotkać się z włosami o barwie czekoladowego lub głębokiego brązu z czarnymi refleksami.

Kolor oczu u Kobiet Zim również utrzymuje się w ciemnej kolorystyce – przeważają oczy brązowe, czarne, oliwkowe czy szare z ciemnymi cętkami.